خطوط منظم دریایی در خزر به 10 خط افزایش پیدا می نماید

به گزارش بانوی ایران، مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت گفت: در آینده ای نزدیک خطوط منظم دریایی به 10 خط افزایش می یابد که به رشد مبادلات تجاری ایران با کشورهای حوزه دریایی خزر یاری می نماید.

خطوط منظم دریایی در خزر به 10 خط افزایش پیدا می نماید

احسان قمری، مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت در خصوص برقراری خطوط منظم دریایی، اظهار کرد: با توجه به اهمیت حمل و نقل دریایی به خصوص دریایی خزر، ایران تمهیدات ویژه ای را برای توسعه صادرات غیرنفتی در حوزه کشورهای اوراسیا در نظر گرفته است و یکی از راهکارهای افزایش صادرات غیرنفتی، برطرف مسائل منوط به حمل و نقل صادراتی صادرنمایندگان است.

مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: بالا بودن هزینه های حمل و نقل بر رقابت پذیری کالاهای صادراتی و در نهایت افزایش هزینه های صادرنمایندگان تأثیر گذاشته و قدرت رقابت پذیری را کم می نماید و هزینه ها را افزایش می دهد.

وی ادامه داد: بنابراین برنامه ریزی هایی را برای کاهش هزینه های حمل و نقل صادرنمایندگان در نظر گرفتیم که یکی از این برنامه ها، برقراری خطوط منظم دریایی در حوزه دریایی خزر است که به همین دلیل 8 خط را از اول آبان ماه راه اندازی کردیم که از بنادر شمالی ایران به مقصد بنادر آستاراخان و ماخاچ قلعه روسیه و بعلاوه بندر اکتائو قزاقستان حرکت می نماید.

قمری اضافه کرد: در آینده نزدیک این 8 خط به 10 خط افزایش خواهد یافت که نقش بسزایی در افزایش مبادلات تجاری ایران با کشورهای حوزه دریایی خزر ایفا خواهد نمود.

مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه استفاده از خطوط منظم دریایی ظرفیت خوبی برای حمل بار ماست، گفت: کشتی هایی که اعزام می گردد، میانگین 250 کانتینر با ظرفیت 20 فوت هستند؛ یعنی هر کشتی حدود 5 هزار تن ظرفیت دارد. اگر 8 سفر انجام گردد با احتساب بارهای وارداتی حدوداً در طول ماه از این طریق بین 40 تا 50 هزار تن باربری انجام می گردد.

وی در خصوص مزایای توسعه خطوط منظم دریایی، توضیح داد: خطوط منظم دریایی یاری می نماید که صادرنماینده متوجه گردد چه زمانی کالایش صادر می گردد. با توجه به اینکه یک سری از کالاها فسادپذیر هستند، وقی به عنوان مثال اعلام می کنیم 5 آبان کشتی آغاز به حرکت می نماید، باید 5 آبان حرکت کند نه اینکه کشتی رانی اعلام کند بار تکمیل نشده است و باید دو سه روز صبر کنید، چراکه در این صورت اگر کالای فاسد شدنی در بارها موجود باشد، فاسد می گردد.

قمری گفت: تأکید داریم که خطوط منظم باشد و بخشی از هزینه حمل برای صادرنمایندگان به صورت یارانه ای محاسبه می گردد. در واقع صادر نمایندگانی که از این جهتها استفاده می نمایند، از یارانه حمل استفاده می نمایند و این یارانه حمل به صورت تخفیفی است که کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران آن را تقبل نموده است.

مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران اضافه کرد: یارانه حمل در هر تن بار و هر جهت فرق دارد. این تخفیف در قراردادی که با آنها بسته می گردد، در هر تن اعمال می گردد و در ادامه خودمان یارانه را به کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران پرداخت می کنیم.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 10 بهمن 1400 بروزرسانی: 10 بهمن 1400 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1984

به "خطوط منظم دریایی در خزر به 10 خط افزایش پیدا می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطوط منظم دریایی در خزر به 10 خط افزایش پیدا می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید