حذف گذرنامه برای سفر بین ایران و ترکیه پیشنهاد از طرف ترکیه است، سفرهای نوروزی منوط به آغاز نشدن پیک چهارم کرونا است

به گزارش بانوی ایران، علی اصغر مونسان در جریان افتتاح ویدئوکنفرانسی 206 پروژه گردشگری و صنایع دستی استان تهران، درباره این پیشنهاد که اخیرا در کمیته گردشگری ایران و ترکیه مطرح شده و بازتاب گسترده ای نیز داشته است، شرح داد: در سفری که به ترکیه داشتیم آن ها تجربه ای را که با یکی از کشورهای همسایه داشتند، مطرح کردند و آن هم این است که علاوه بر لغو ویزا، پاسپورت را نیز حذف نموده اند. آن ها اعتقادشان بر این است که اگر این مدل را با ایران اجرایی نمایند می تواند به تقویت گردشگری بین دو کشور یاری کند. اخیرا نیز این موضوع دوباره از سوی آن ها مطرح شده اما فعلا در حد پیشنهاد ترکیه به ما است. به نظرم پیشنهاد بدی نیست؛ باید این موضوع را با وزارت خارجه و دستگاه های امنیتی مطرح کنیم.

حذف گذرنامه برای سفر بین ایران و ترکیه پیشنهاد از طرف ترکیه است، سفرهای نوروزی منوط به آغاز نشدن پیک چهارم کرونا است

سفرهای نوروزی منوط به شروع نشدن پیک چهارم کرونا است

او همچنین درباره برنامه ریزی ها برای سفرهای احتمالی نوروزی اظهار کرد: در این خصوص جلسه ای در کمیته امنیتی اجتماعی ستاد مقابله با کرونا برگزار کردیم و مفصل در این باره صحبت شده است. یک سال است که از شیوع این ویروس می گذرد و تأثیراتی را روی گردشگری گذاشته است. به همین خاطر در این خصوص در آن جلسه مفصل بحث شد که درباره نوروز و سفرهای احتمالی نوروزی چگونه باید برنامه ریزی کنیم.

مونسان گفت: خوشبختانه پروتکل های دقیق بهداشتی در حوزه گردشگری انجام می گردد. وزارت بهداشت درباره سفرهای مدیریت شده که تحت نظارت ما انجام می گردد نگرانی ندارد. آن چه مورد نگرانی آن هاست سفرهای انبوهی است که خارج از ضابطه و بدون مدیریت انجام می گردد. یعنی این که هرکسی با ماشین خود به سفر می رود و معلوم هم نیست در کجا اقامت می نماید. این موجب نگرانی است. البته اگر افراد با ماشین شخصی سفر بروند اما در مراکز اقامتی تحت نظارت ما اقامت نمایند این نیز قابل قبول است و نگرانی در این خصوص کمتر است.

او اضافه نمود: بنابراین در مدل اول سفرها یعنی سفرهایی که با تور و تحت نظارت ما انجام می گردد و در مدل دوم که با تور نیست اما اقامت در مراکز اقامتی تحت نظارتِ این وزارتخانه انجام می گردد، کمتر نگرانی داریم و تحت کنترل است. نگرانی ما و وزارت بهداشت برای نوع سوم سفر یعنی سفرهای انبوه و مدیریت نشده است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: یک سال است مردم سفر نرفته اند اما همه کوشش ما برای جان مردم است. درخواستم از مردم عزیزمان این است که با وزارت بهداشت همکاری گردد و سفرها حتما با رعایت پروتکل های بهداشتی باشد. خصوصا در سفرهای احتمالی در نوروز حتما باید به دستورالعمل های وزارت بهداشت توجه جدی کرد. البته به استانداران سراسر کشور اعلام شده که سال جاری کمپ های گردشگری نخواهیم داشت. چادر زدن در هیچ نقطه ای از کشور مجاز نیست. اگر همه به هم یاری کنیم از همین حالا می توانیم جلو شیوع موج چهارم کرونا را بگیریم.

مونسان تاکید نمود: تجمع ها و نیز برگزاری مراسم هایی مثل عروسی و عزا اصلا به صلاح نیست. باید بتوانیم جلو انتشار بیشتر این ویروس را بگیریم. اگر قرار است نوروزی داشته باشیم که در آن سفر انجام گردد منوط به این است که پروتکل های بهداشتی از همین حالا و برای همواره رعایت گردد تا شاهد شیوع پیک چهارم کرونا در کشور نباشیم.

تهران هتل پرستاره می خواهد

او سپس به پروژه های افتتاح شده در استان تهران اشاره نمود و گفت: این استان به لحاظ موقعیت سیاسی و تجاری احتیاج به اقامتگاه هایی با ستاره های مختلف دارد. احتیاج تهران اکنون بیشتر به اقامتگاه هایی با ستاره های بالا است. دو هتل پنج ستاره در تهران در دولت دوازدهم افتتاح شده و تا انتها فروردین 1400 نیز یک هتل پنج ستاره دیگر افتتاح خواهد شد.

او اضافه نمود: در دولت دوازدهم قرار شد به تدریج در استان تهران اقامتگاه های بوم گردی احداث گردد که خوشبختانه این رخ داده است و امروز نیز یک اقامتگاه بوم گردی در استان تهران افتتاح شد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یادآور شد: در کنار اقامتگاه های بوم گردی، شکل جدیدی از اقامتگاه را در کشور داریم به نام بوتیک هتل که شروع آن با تهران بود که این شکل از اقامتگاه ها، استفاده بهینه از ظرفیت های حوزه گردشگری است و هوشمندانه، کمبود اقامتگاه ها در شهرهای مختلف جبران می گردد.

بنا بر گزارش روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، 206 پروژه ای که امروز (چهارشنبه 29 بهمن ماه) به صورت ویدئوکنفرانس افتتاح شد شامل چهار هتل، چهار هتل آپارتمان، یک اقامتگاه بوم گردی، یک واحد بوتیک هتل، دو مجتمع گردشگری، 10 سفره خانه سنتی و 37 دفتر خدمات مسافرتی است. همچنین 22 گارگاه صنایع دستی گروهی و 126 کارگاه صنایع دستی انفرادی شروع به کار کردند. با افتتاح این پروژه ها برای 936 نفر اشتغال ایجاد شده و در مجموع 816 تخت به ظرفیت های اقامتی استان تهران اضافه شده است.

این مراسم با حضور عیسی فرهادی ـ فرماندار تهران ـ، پرهام جانفشان ـ مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تهران ـ و تعدادی از مدیران وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برگزار گردید.

منبع: گردشبان
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1532

به "حذف گذرنامه برای سفر بین ایران و ترکیه پیشنهاد از طرف ترکیه است، سفرهای نوروزی منوط به آغاز نشدن پیک چهارم کرونا است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف گذرنامه برای سفر بین ایران و ترکیه پیشنهاد از طرف ترکیه است، سفرهای نوروزی منوط به آغاز نشدن پیک چهارم کرونا است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید