جزیره شیدور؛ جزیره مارو

به گزارش بانوی ایران، جزیرهٔ شیدوَر یکی از جزایر غیرمسکونی از توابع بخش کیش شهرستان بندرلنگه در استان هرمزگان است.

جزیره شیدور؛ جزیره مارو

در مجله دلتا می خواهیم میان جاذبه های طبیعت گردی ایران، شما را با یکی از کامل ترین، بکرترین و جذاب ترین طبیعت درون کشورمان آشنا نماییم. جزیره شیدور در جنوب ایران می تواند تنها مقصد گردشگران به این منطقه باشد. بسیاری از گردشگران کوله پشتی خود را تنها برای دیدن تالاب شیدور در این جزیره برمی دارند و سفر خود را شروع می کنند.

چرا به جزیره شیدور، جزیره مارو می گویند؟

جزیره شیدور به خاطر تعداد زیاد مار سمی سیاه رنگ و کوچکی که دارد، معروف است. این مارها، در زیر شن ها مخفی می شوند. به همین خاطر، به این جزیره جزیره ماران و به لهجه محلی مارو می گویند.

پوشش گیاهی جزیره شیدور

پوشش گیاهی جزیره شیدور در جنوب از گونه های غالب شامل لیسیوم، سودا، آتریپلکس و گونه های سیپروس، ارودیوم و نستورا که جزوی از گونه های علفی هستند، تشکیل شده است. همچنین چمن شور پاگربه ای، گل جالیزی، نوعی ارمک، آفتاب پرست ساحلی، زدوک، بارهنگ، چوچ (درخت مسواک)، پیر گیاه و گل ماهور شرقی از دیگر گونه های گیاهی این جزیره هستند.

لاک پشت های تالاب شیدور در جنوب

از اخبار مهم و شاد کننده ای که در طی این سال ها شنیده ایم، این بوده است که لاک پشت های تالاب شیدور در جنوب ایران به شبکه مناطق مهم لاک پشت های دریایی در اقیانوس هند و جنوب شرق آسیا پیوسته است.

این موضوع از این بابت اهمیت دارد که اجرای منسجم برنامه های حفاظتی و مدیریتی روی گونه ها و معرفی مهم ترین زیستگاه های این گونه ارزشمند در شبکه مناطق مهم لاک پشت دریایی ایجاد می شود.

اثرات زیان بار گردشگری بر روی لاک پشت ها

تنها 5 درصد از جزیره صخره ای مارو ماسه ای است. این بخش، تنها محل تخم گذاری لاک پشت ها و پرنده هاست. گردشگران هم دقیقا در همین نقطه کمپ می زنند.

اگر بیشتر با زندگی لاک پشت ها آشنا شوید، می توانید کم کم متوجه اثرات زیانبار اقامت شبانه در این جزیره آن هم در فصل تخم گذاری لاک پشت ها شوید. لاک پشت های پوزه عقابی پس از 25 سال که در همین جزیره از تخم هایشان بیرون آمدند، دوباره در فصل اسفند به شیدور باز می گردند تا همانند مادرانشان، تعمل تخم گذاری شبانه درون ماسه های ساحلی جزیره را انجام دهند.

با این وجود، این لاک پشت ها بسیار حساس و ترسو هستند. اگر به هر نحوی از حضور شما در ساحل آگاه شده و بترسند، این ترس در وجود آن ها باقی مانده و دیگر برای تخم گذاری به این ساحل نمی آیند. بلکه ساحل خود را تغییر می دهند. زمانی که لاک پشت ها به این جزیره نیایند، چرخه حیات در زیستگاه و تالاب شیدور در جنوب عوض می شود یا به نوعی نابود می شود. اگر این حادثه هولناک اتفاق بیفتد، تمام جهانیان یکی از تالاب های بین المللی را از دست می دهند.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی با جاذبه های گردشگری بیشتر جاذبه های گردشگری جزیره هنگام را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 2 آذر 1399 بروزرسانی: 2 آذر 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1314

به "جزیره شیدور؛ جزیره مارو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزیره شیدور؛ جزیره مارو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید