جاذبه های گردشگری روستای ازمیغان

به گزارش بانوی ایران، روستای ازمیغان واقع در نزدیکی شهر طبس بخاطر شرایط طبیعی و آب و هوایی خاص خود، موجب به وجود آمدن چشم انداز ها مجذوب کننده و دیدنی در این منطقه شده است.

جاذبه های گردشگری روستای ازمیغان
روستای فوق العاده زیبای ازمیغان در 48 کیلومتری شمال شهر طبس و در استان خراسان جنوبی واقع شده است. این روستا درون یک دره زیبا قرارگرفته و تلفیق یک رودخانه پر آب و دائمی با شراط کویری منطقه، شرایط خاصی را پدید آورده که باعث معروفیت هرچه بیشتر روستا و جذب گردشگران مختلف به این منطقه شده است. در این روستا حدود 100 خانواده زندگی می کنند که خانه های خود را به سبک خانه های خشتی مرسوم در شهرهای کویری ساخته اند. مردم روستا در شغل های مختلفی همچون کشاورزی، برنج کاری و دام پروری مشغول به کار هستند. اگر شما نیز به روستا سفر کنید می بینید که شالیزارهای کشت برنج در کنار نخل های خرما قرار گرفته اند و تلفیق این دو محصول متضاد در طبیعت همگان را به تحسین روستای ازمیغان وا داشته است.

درباره روستاروستای ازمیغان در دل کویر گرم و سوزان واقع شده است؛ اما رد شدن یک رودخانه دائمی از آن بر شرایط طبیعی و آب و هوای آن تأثیر خاصی گذاشته و باعث شده تا در بیشتر فصول سال بتوانید در شرایط جوی مناسب به این روستا سفر کنید. این آب و هوای گرم و وجود آب فراوان باعث شده تا مردم منطقه بتوانند به کاشت برنج روی آورند و در کنار شالیزارهایشان از محصول درختان خرمای بی شمار روستا که اکثراً به صورت خودروی رشد کرده اند بهره مند شوند.

سیستم احداث کانال و بندهای سنگی و نوع آبیاری که وظیفه تقسیم آب را بین زمین های کشاورزی بر عهده دارد آن قدر خوب عمل کرده که توانسته شالیزارهای برنج کاری در این منطقه را توسعه دهد و علاوه بر زنده نگاه داشتن این کار در طی سالیان دراز به یکی از اصلی ترین منبع درآمدی مردم منطقه تبدیل گردد. برنج کاری در روستا از اردیبهشت ماه در 15 هکتار شالیزار منطقه شروع می گردد و در مهرماه هر سال چیزی در حدود 60 تن برنج از زمین های آن برداشت می گردد. باید گفت که برنج خاص این منطقه را چمپا می نامند. همچنین انجام عملیات درو کردن و شالی کوبی برنج نیز در روستا به صورت سنتی از طریق مردم بومی انجام می گردد و حاصل آن یک برنج کاملا طبیعی و سالم است که در شهرهای اطراف به فروش می رسد.

تخته عروسدر این بخش سنگ سفید بزرگی به نام تخته عروس در کف رودخانه واقع شده است و آب جاری در اطراف آن جلوه خاصی به این دره داده، به طوری که بیشتر گردشگران ضمن آب تنی در این قسمت، از تخته عروس نیز دیدن می کنند.

آرامگاه جعفر طیارمهم ترین بنای تاریخی و مذهبی موجود در روستای ازمیغان، مقبره ای است که طبق گفته ها، متعلق به محمد بن جعفر طیار است. این بنا در بالای روستا و روی تپه های بلند ساخته شده است. به گفته مورخان تاریخ وجود این مقبره به دوران شروعین اسلام باز می گردد اما در طول تاریخ تا امروز به علت اتفاقات طبیعی چند بار مقبره به کلی ویران شده و دوباره از طریق مردم محلی بنا شده است. ضمناًً دو نوشته به زبان عربی در دیواره های سنگی روستا وجود دارد که مورخان آن را به زمان ورود محمد بن جعفر طیار نسبت می دهند.

چطور به روستا برسیم؟برای رسیدن به روستای ازمیغان ابتدا باید به استان خراسان جنوبی و سپس به شهر طبس سفر کنید، سپس وارد جاده طبس-مشهد شوید در اوایل حرکت در این راستا به تابلو راهنمای روستا بر می خورید که ادامه راستا را به شما نشان خواهد داد، حدوداً می توان گفت روستای ازمیغان با شهر طبس 40 کیلومتر فاصله دارد که با توجه به راستا آن بیشتر از 1 ساعت را در راه خواهید بود.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون
انتشار: 25 آذر 1400 بروزرسانی: 25 آذر 1400 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1937

به "جاذبه های گردشگری روستای ازمیغان" امتیاز دهید

2 کاربر به "جاذبه های گردشگری روستای ازمیغان" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های گردشگری روستای ازمیغان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید