فراوری دارو در فضا آزمایش می گردد

به گزارش بانوی ایران، به گزارش خبرنگاران به نقل از نیواطلس، آخرین کپسول تأمین ذخایری که به سمت ایستگاه فضایی بین المللی ارسال شد، حاوی یک محموله خاص از قرص های دارویی بود. این محموله که به دانشگاه آدلاید در استرالیا تعلق دارد، بخشی از پروژه ای جهت توسعه روش های ساخت دارو در فضا در مأموریت های طولانی مدت است.

فراوری دارو در فضا آزمایش می گردد

در نخستین سفرهای فضایی اجرا شده، فضانوردان داروهایی را همراه خود می بردند. این محموله شامل آنتی بیوتیک ها و مسکن های مختلف بود که در مواقع اضطراری یاری حال آنان بود.

این درحالی است که امروزه ایستگاه فضایی بین المللی ذخیره دارویی کامل دارد و به طور مرتب تجدید می گردد. اما تمایل انسان برای سفر به اعماق منظومه شمسی یک چالش در این زمینه به وجود می آورد. بسیاری از داروها زمان انقضا دارند و شرایط سخت سفر فضایی سبب می گردد داروها بسیار سریع تر از روی زمین فاسد شوند. این بدان معنا است که برای مأموریت به مریخ که حدود سه سال طول می کشد باید راهکاری دارویی پیدا کرد.

برای این منظور گروهی از محققان به رهبری پروفسور ولکر هسل از دانشگاه آدلاید بسته هایی حاوی 60 قرص به ایستگاه فضایی ارسال کردند. آنها شبیه داروهای عادی به نظر می رسند، اما در واقع ترکیب بندی آنها به گونه ای است که گویی در فضا فراوری شده اند.

عناصر فعال این قرص ها ایبوپروفن و ویتامین سی هستند اما عناصر تثبیت نماینده مواد مختلفی مانند سیلیکا، سیلیکات منیزیم و فسفات کلسیم هستند که در ماه نیز وجود دارند. این قرص ها در پلتفرم MISSE خارج ایستگاه فضایی بین المللی قرار می گیرند. به این ترتیب قرص های مذکور در معرض خلأ، دمای بالا، بی وزنی و تابش شدید اشعه های فضایی قرار می گیرند.

قرار است 6 ماه بعد قرص ها به زمین ارسال شوند تا محققان دانشگاه آدلاید علائم ویرانی و عدم تثبیت را در آنها آنالیز نمایند. هدف این پژوهش استفاده از اطلاعات به دست آمده برای توسعه روش هایی است که فضانوردان در آینده بتوانند داروهای خود را بسازند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 اسفند 1399 بروزرسانی: 28 اسفند 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1543

به "فراوری دارو در فضا آزمایش می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری دارو در فضا آزمایش می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید