بهره وری حلقه گمشده توسعه در کشور

به گزارش بانوی ایران، سال هاست که بر طبل توسعه می کوبیم و صدای فراخوان توسعه را به گوش همه ایرانیان و غیر ایرانیان رسانده ایم؛ برنامه های توسعه می نویسم و کتابخانه ها مملو از رساله های عدم موفقیت و اجرای برنامه های توسعه ماست. این همه سخن و مطلب درباره خرد و اندیشه همه از جهت سخت و صعب العبوری به نام بهره وری می گذرد. راه ساده توسعه ایجاد کردن است و راه سخت ول پایدارِ توسعه استفاده حداکثری از آنچه ساخته ایم. بدیهی است که برای ایجاد یک طرح، روبان می بریم ولی برای تبدیل یک شیفت کار به دو شیفت هیچ تشویقی در نظامات کشور فراهم نشده است. نه در نرخ مالیات، نه در نرخ بیمه و نه در تشویق های معنوی از اینکه یک شیفت کاری را در کارخانه به دو شیفت تبدیل نموده اید دیده نمی گردد و بهره ای از آن برده نمی گردد.

بهره وری حلقه گمشده توسعه در کشور

سال هاست مشوق های قانون گذاران و دولتمردان حول ایجاد کردن متمرکز شده است، و تا وقتی در بر این پاشنه بچرخد، ما همچنان از توسعه دورتر می شویم. از طرفی فرهنگ سنتی بهره ور کشور در طی استفاده از یارانه های نفتی کاملاً فراموش شده اند. ما ملت کرسی و کفترخانه بوده ایم ولی حالا ملت اسراف و هدر رفت هستیم. این تغییر فرهنگ ما را دیگرگونه و نامناسب تربیت نموده است؛ به گونه ای که در زمستان حاضر به پوشیدن لباس مناسب در منزل نیستیم و در تابستان با کوچک ترین تعرق آشفته می شویم. فرهنگ استفاده بهینه از منابع در فرهنگ ایرانی گم شده و بازگشت به فرهنگ غنی خودمان راهگشا خواهد بود.

در آستانه واقعی تر شدن قیمت ها به نظر می رسد فرصت تاریخی استفاده بهتر از منابع موجود بار دیگر مهیا شده است، ما باید خودروهای غیر بهره ور خودمان را اوراق کنیم و به خودروهای هیبریدی مجهز شویم. توسعه فناوری های نوین و اینترنت اشیا باید ما را در بهره ور شدن کمک کند. انقلاب صنعتی چهارم و استقبال از آن می تواند راستا میان بر برای دستیابی به اهداف بهره وری در کشور باشد. به شرط آنکه جوانان و شرکت های دانش بنیان این کشور را برای ایجاد تغییرات اساسی در ساختارها و بنیادها، حمایت کنیم.

همه ما مسئولیم که ایران را جای بهتری برای زندگی تبدیل کنیم. کیفیت زندگی ایرانیان در طول زمان تحت فشارهای تحریم کاهش پیدانموده و باید با توسعه بهره وری و استفاده بهینه از امکانات موجود به سمت فراوری ارزش برویم و برای رفاه ملت فرهیخته کوشش کنیم.

فراوری خلاقانه ارزش به وسیله ارائه خدمات و محصولات دانش بنیان، راه حل اصلی توسعه است. رفاه ملت ها از ایجاد ارزش در سطح ملی نشأت می گیرد. باید این طلسم نرخ منفی فراوری ناخالص ملی شکسته گردد و به سوی ایرانی آباد و پیشرفته حرکت کنیم. شایسته منابع انسانی، منابع خدادادی و تمدن شگرف ایران جز این نیست.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 14 تیر 1401 بروزرسانی: 14 تیر 1401 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 2126

به "بهره وری حلقه گمشده توسعه در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهره وری حلقه گمشده توسعه در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید