بالای 88 درصد جمعیت زنان بالای شش سال شهر کرمانشاه باسواد هستند

به گزارش بانوی ایران، معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه گفت: فاصله نرخ باسوادی بین مردم شهر و روستا در استان کرمانشاه 12.2 درصد است که برنامه هایی برای کاهش این فاصله داریم.

بالای 88 درصد جمعیت زنان بالای شش سال شهر کرمانشاه باسواد هستند

به گزارش ، هرمز نوروزی فرد در نشست خبری امروز (سوم دی) به مناسبت هفته سوادآموزی، اظهار کرد: بر اساس نتایج آخرین سرشماری اجرا شده در کشور در سال 1395 اختلاف سطح باسوادی بین زنان و مردان در استان کرمانشاه 9.8 درصد اعلام شده که این میزان در کشور 6.8 درصد بود. این آمار به این معناست که مردان کرمانشاهی 9.8 درصد از زنان این استان باسوادتر هستند که این میزان در متوسط کشور 6.8 درصد است.

نوروزی فرد با اشاره به برنامه استان برای ارتقای سطح سواد زنان به ویژه در مناطق کم برخوردار، افزود: از سال گذشته طرحی را برای کاهش این فاصله در مجموعه سوادآموزی استان اجرایی کردیم که این طرح پیروزیت آمیز بود.

او با اشاره به اجرای طرح کاهش فاصله سوادآموزی بین زنان و مردان در امسال در شرق استان، گفت: قرار است سال آینده این طرح را برای زنان غرب استان اجرایی کنیم.

نوروزی فرد سپس با بیان اینکه بالای 88 درصد جمعیت زنان بالای شش سال شهر کرمانشاه باسواد هستند، گفت: شهر کرمانشاه باسوادترین شهر در استان کرمانشاه از نظر تعداد زنان با سواد است، هرچند در بعضی محلات و مناطق حاشیه ای آن زنان کم سواد و بی سواد داریم.

او ادامه داد: در شهرستان ثلاث باباجانی 37 درصد زنان 10 تا 49 ساله بی سواد هستند و بیشترین زنان بی سواد استان را در این شهرستان داریم.

او در ادامه با بیان اینکه فاصله نرخ باسوادی بین مردم شهر و روستا در استان کرمانشاه 12.2 درصد است که میانگین کشوری آن 12.3 درصد است، گفت: با وجودی که از نظر نرخ باسوادی بین شهر و روستا فاصله زیادی با میانگین کشوری نداریم، اما با اجرای دو طرح در کنار برنامه های روتین سوادآموزی در جهت کاهش بیشتر فاصله باسوادی بین شهر و روستا در استان کوشش می کنیم.

او گفت: یکی از این طرح ها، طرح شتاب بخشی باسوادی در مناطق کم برخورداری مثل سرفیروزآباد و بیلوار است که قرار است 500 نفر از بی سوادان مطلق این محلات را تا خاتمه دی ماه باسواد کنیم که تا به امروز 240 نفر از این حجم باسواد شده اند.

او ادامه داد: در طرح دوم هم که استان کرمانشاه تنها استانی خواهد بود که سال آینده آن را اجرایی خواهد نمود، زنان مرزنشین شهرستان های ثلاث باباجانی، سرپلذهاب، قصرشیرین، گیلانغرب و جوانرود باسواد خواهند شد.

او با اشاره به کسب رتبه برتر از سوی مجموعه سوادآموزی استان کرمانشاه در هشت شاخص از مجموع 20 شاخص مورد ارزیابی در حوزه سوادآموزی در کشور، گفت: آموزش و پرورش استان کرمانشاه رتبه شایسته تقدیر را در حوزه سوادآموزی در کشور کسب نموده است.

فرزانه سیفی تبار رئیس اداره سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه نیز در این نشست سهمیه سوادآموزی استان در امسال را در سه دوره سوادآموزی، تحکیم و انتقال، با سواد کردن 13 هزار و 64 نفر مطرح کرد و افزود: پیروز به سوادآموزی 13 هزار و 133 نفر شدیم که معادل 100.53 درصد سهمیه ابلاغی است.

او ادامه داد: سهمیه سواد آموزی امسال استان در سه دوره سوادآموزی، انتقال و تحکیم به ترتیب 6500، 2760 و 3804 نفر است که تا به امروز به ترتیب به میزان 6528، 2801 و 3804 نفر محقق شده است.

ز

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 677

به "بالای 88 درصد جمعیت زنان بالای شش سال شهر کرمانشاه باسواد هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بالای 88 درصد جمعیت زنان بالای شش سال شهر کرمانشاه باسواد هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید