اموال تاریخی و باستانی و هویت مردم قابل خرید و فروش نیست

به گزارش بانوی ایران، ایلنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، اموال تاریخی و باستانی و هویت مردم قابل خرید و فروش نیست.

اموال تاریخی و باستانی و هویت مردم قابل خرید و فروش نیست

منوچهر لطفی (رئیس انجمن مجموعه داران ایران) در خصوص طرح مجلس با عنوان استفاده بهینه از اشیای باستانی و گنج ها گفت: یادمان باشد که اموال تاریخی و باستانی کشور شناسنامه و هویت مردم آن کشور است و قابل خرید و فروش نیست. در اینجا تنها بحث ارزش مادی آنها مطرح نیست.

لطفی با اشاره به اینکه در زمینه حفظ اموال فرهنگی هنری تاریخی قانون وجود دارد، گفت: این قانون در مرداد 1384 به تصویب هیات وزیران رسیده و وزارت میراث فرهنگی و اداره کل موزه ها دستورالعمل اجرایی این طرح را چند سال پیش به هیات وزیران ارجاع دادند. به این ترتیب تمام مجوزهای اعمال قانون حفظ و نگهداری از اموال فرهنگی هنری را تبیین کرده و همه ملزم به تبعیت از این قانون هستیم.

رئیس انجمن مجموعه داران در ادامه گفت: جای تعجب بسیار دارد که مجلس محترم بدون اینکه موارد قانونی این موضوع را درنظر بگیرد و تحقیقات کارشناسی داشته باشد چنین طرحی را ارائه می کند. ای کاش قبل از طرح این موضوعات به قانونی که وجود دارد، رجوع کند. در آن قانون به صراحت معین شده است که دولت مالکیت اموال تاریخی و باستانی را در دست دارد و هیچ شخصی نمی تواند آنها را نگهداری کند. این اشیا باید در موزه های دولتی نگهداری و حفاظت شوند. قانونش موجود است.

این مجموعه دار در ادامه شرح داد: در کنار اینها اشیایی داریم که مربوط به صد سال دویست سال اخیر هستند که تملک آنها مجاز است و ما مجموعه داران به عنوان میراث بانان این کشور توانسته ایم از این اشیا با جان و دل نگهداری کنیم.

به گفته رئیس انجمن مجموعه داران ایران، دیدگاه این انجمن بر حفظ این اشیا در داخل کشور و نگهداری از آنهاست در مجموعه های شخصی یا موزه های خصوصی پایدار است.

لطفی اضافه کرد: ما ترجیح می دهیم این اشیا ثبت ملی شوند تا برای نسل های بعدی حراست شوند. وقتی روی اشیای مجاز هم تا این اندازه حساسیت وجود دارد دیگر جایی بحثی درباره اشیای تاریخی وجود ندارد.

رئیس انجمن مجموعه داران ایران با ابراز نگرانی از ارائه چنین طرحی در مجلس بیان داشت: البته من مطمئن هستم کنندگان مجلس هرگز به این طرح رای نخواهند داد. مردم و مسئولان ما باید کوشا باشند و قوانین موجود را اجرا کنند.

لطفی سپس با بیان اینکه مجموعه داران تنها بخشی از جامعه هستند که بدون چشم داشت و انتفاع و بدون انگیزه مالی و تجاری با ذوق تمام و عاشقانه و با هزینه های شخصی از این اشیا حفظ و حراست می کنند، گفت: خوشبختانه با قانون اعطای مجوز فعالیت به موزه های خصوصی از سوی ادراه کل موزه ها، حالا چند سالی است که این امکان وجود دارد که این اشیا در موزه های خصوصی نگهداری شده و به نمایش عموم درآیند. البته برخی از مجموعه داران هم مجوزهای لازم را برای نگهداری در منزلشان تهیه می کنند.

رئیس انجمن مجموعه داران ایران در پایان شرح داد: امروز مجموعه داران افتخار می کنند که اشیا را ثبت میراث فرهنگی کنند تا حفظ شوند. برای اینکه سرقت نشود و وراث اینها را تقسیم نکنند. چنین انگیزه هایی در مجموعه داران آنها را به عنوان میراث بان و حافظان آثار فرهنگی هنری پیشقدم کرده است.

منبع: همگردی
انتشار: 13 تیر 1401 بروزرسانی: 13 تیر 1401 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 2125

به "اموال تاریخی و باستانی و هویت مردم قابل خرید و فروش نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اموال تاریخی و باستانی و هویت مردم قابل خرید و فروش نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید