افزایش قیمت بلیت اتوبوس، مینی بوس و سواری برون شهری تصویب شد

به گزارش بانوی ایران، شورای عالی هماهنگی ترابری دستورالعمل معین نرخ بلیت حمل ونقل عمومی مسافر جاده ای تا سقف نرخ تورم سالانه را تصویب کرد.

افزایش قیمت بلیت اتوبوس، مینی بوس و سواری برون شهری تصویب شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری تسنیم، هدف از این دستورالعمل تشریح سیاست های مشخص نرخ بلیت ناوگان عمومی مسافر جاده ای است به طوری که منافع ذی نفعان شامل فعالان و دست اندرکاران از جمله شرکت ها و مؤسسات حمل ونقل مسافر جاده ای، مالکان ناوگان، رانندگان و مسافران به عنوان خدمات گیرندگان بخش حمل ونقل عمومی مسافر جاده ای را در نظر بگیرد. دامنه کاربرد این دستورالعمل شامل ناوگان فعال در حمل ونقل عمومی جاده ای مسافر اعم از اتوبوس، مینی-بوس، میدل باس، سواری کرایه و ون که در مسیرهای داخلی کشور تردد می نمایند، خواهد بود.

میزان تعدیل نرخ پایه سالیانه به پیشنهاد کانون ها و اتحادیه های هر بخش تا سقف نرخ تورم سالیانه بخش حمل ونقل اعلامی توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مشخص می گردد. پس از مشخص نرخ از سوی اتحادیه ها یا کانون های ذی ربط، مراتب به سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای منعکس و پس از تأیید سازمان به جهت انطباق با ضوابط، برای اجرا به اتحادیه یا کانون مربوطه ارسال و از سوی آنها ابلاغ خواهد شد. در صورت درخواست کانون ها و اتحادیه ها برای تعدیل نرخ جابه جایی مسافر به میزان بیش از نرخ تورم اعلامی توسط بانک مرکزی، نرخ پایه سالیانه به پیشنهاد کارشناسی کانون ها و اتحادیه ها متناسب با عوامل مؤثر بر قیمت تمام شده حمل ونقل مشخص و مراحل بعدی مطابق با آنچه بالاتر گفته شد، انجام می گردد.

نرخ جابه جایی مسافر در سفرهای دربستی به صورت توافق بین متقاضی و شرکت حمل ونقل مسافر مشخص می گردد. همچنین نرخ جابه جایی مسافر در سفرهای یکسر خالی در ایام نوروز، اربعین حسینی و دهه پایانی ماه صفر به منظور افزایش توان عملیاتی و مدیریت بهره وری ناوگان به پیشنهاد کانون ها و اتحادیه های هر بخش مشخص و مراتب به سازمان منعکس و پس از تأیید سازمان به جهت انطباق با ضوابط، برای اجرا به اتحادیه یا کانون مربوطه ارسال و از سوی آنها ابلاغ خواهد شد.

در این مصوبه بندی نیز برای نظارت بر حسن انجام کار در نظر گرفته شده است. بر این اساس درج نرخ، شرایط فروش و استرداد بلیت و اطلاع رسانی آن، به وسیله وبسایت کانون ها و اتحادیه های ذی ربط و همچنین در محل فعالیت الزامی است. اعمال نظارت در مورد اطمینان از فروش بلیت با رعایت نرخ های مربوطه، توسط ادارات کل استان ها و دفاتر نمایندگی سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای و کانون ها و اتحادیه های حمل ونقل انجام می گردد.

همچنین ادارات کل استان ها به منظور اعمال نظارت بر فعالیت های شرکت های حمل ونقل مسافر، در صورت مشاهده تخلف از مفاد و مقررات این دستورالعمل بر اساس آیین نامه اجرایی تبصره 1 ماده 31 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی به تخلفات رسیدگی می نمایند. رسیدگی به شکایات مردمی در مورد تخطی از موضوعات این دستورالعمل با سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 تیر 1400 بروزرسانی: 19 تیر 1400 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1740

به "افزایش قیمت بلیت اتوبوس، مینی بوس و سواری برون شهری تصویب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش قیمت بلیت اتوبوس، مینی بوس و سواری برون شهری تصویب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید