آشنایی با عادت روانی دوم اسکرولینگ، Doomscrolling

به گزارش بانوی ایران، خبرنگاران/اصفهان دوم اسکرولینگ- Doomscrolling یک عادت روانی است که در افراد مبتلا به بیماری های روانی شایع تر است.

آشنایی با عادت روانی دوم اسکرولینگ، Doomscrolling

روز جهانی بهداشت روانی در سال 2021 با توجه به شیوع پاندمی کووید -19 توجه بیشتری را به خود جلب کرده است. امسال سلامت روان در جهانی نابرابر فراتر از شرایط جسمانی قرار می گیرد.

در حالی که سلامتی به بهزیستی کامل جسمی، روحی و اجتماعی گفته می شود و صرفاً به معنی نبود بیماری نیست، سلامت روان حالتی از بهزیستی است که در آن فرد به توانایی های خود پی می برد، می تواند با استرس های عادی زندگی کنار بیاید و به گفته سازمان بهداشت جهانی (WHO)، شخص موثری برای جامعه خود است.

واضح است که بیماری کووید علاوه بر تاثیرات شدید بر سلامت جسمی انسان با نگرانی های گسترده در مورد تاثیرات منفی بر سلامت روان همراه است. البته قبل از پاندمی کووید، اختلالات روانی بار عمده بیماری ها در جوامع را شامل می شد و بر اساس یک مطالعه جهانی، تقریباً 80 درصد از افرادی که از اختلالات روانی رنج می برند سال ها تحت درمان قرار نمی گیرند. اختلالات سلامت روان با برچسب ننگ اجتماعی همراه است و در نتیجه بر تحصیل و فرصت های شغلی و معیشت تأثیر می گذارد.

در روزهای کرونایی، بین شیوع اختلالات روانی و خودکشی همبستگی بیشتری ایجاد شده است. قرنطینه و انزوای اجتماعی به نوعی تهدیدکننده سلامت روان انسان اجتماعی شده و مرگ خویشاوندان و از دست دادن درآمد باعث ایجاد شرایط بهداشت روانی یا تشدید شرایط قبلی شده است که در برخی موارد باعث افزایش سوء مصرف مواد هم می شود. بر اساس نظرسنجی نو سازمان بهداشت جهانی، کووید خود می تواند باعث اختلالات عصبی و روانی شود. نظرسنجی انجمن روانپزشکی هند هم نشان داده که این همه گیری بر سلامت روانی 20 درصد افراد تأثیر می گذارد.

شیوع ویروس کرونا و در پی آن قرنطینه و جداسازی ها از جمع، تاثیرات بسکمک بر روح و روان انسان داشته است؛ انسانی که موجودی اجتماعی است، حالا به علت ترس از این ویروس به انزوا کشیده شده و یکی از پیامدهای منفی این قرنطینه سازی ها استفاده بیش از حد معمول از محتواهای آنلاین به نام منبع دسترسی به اطلاعات، تفریح و تعامل با دوستان و آشنایان شده است که از یک سو دسترسی به اخبار منفی را بیشتر کرده و از سویی دیگر انسان را بیشتر در تنهایی خود فرو می برد.

همه گیری کووید باعث شد مردم برای کسب اطلاعات و رفع ترس خود به اینترنت مراجعه کنند و دوم اسکرولینگ- Doomscrolling یکی از واژه های سال فرهنگ لغت آکسفورد در سال 2020 انتخاب شد.

همه گیری کووید شیوه زندگی انسان را به طرز چشمگیری تغییر داد، به طوری که افراد به طور میانه روزانه 4.2 ساعت را صرف استفاده از تلفن های هوشمند خود می کنند. در حالی که استفاده طولانی مدت از تلفن همراه با افزایش مسائل روانی مرتبط نیست، اما دسترسی نامحدود به اطلاعات باعث ایجاد استرس و اضطراب در افراد می شود.

مطالعه ای که بر روی 6000 نفر در آلمان در بهار 2020 انجام شد، نشان داد که بین قرار گرفتن در معرض اخبار مرتبط با کووید و شدت اضطراب، افسردگی ارتباطی تنگاتنگ وجود دارد، اگرچه رابطه علی و معلولی تعیین نیست.

علت پدید آمدن Doomscrolling چیست؟

با توجه به توسعه استفاده از فناوری های موبایلی چنانچه فرد به طور مداوم در معرض انواع اخبار قرار داشته باشد، این مسئله می تواند باعث تجربه های سخت و علت بسکمک از بیماری ها و نشانه هایی مانند استرس، مسائل خواب، اختلالات خلقی متغیر، رفتارهای پرخاشگرانه و افسردگی باشد.

در عصری که در آن هستیم، اخبار منفی کم نیست. پیگیری تمام اخبار بد و ایجاد تنش ها بسیار وسوسه انگیز است، چراکه فکر انسان به طور ناخودآگاه به سمت اخبار منفی جذب می شود. علاوه بر این ، تلفن ها توجه ما را بیشتر جلب می کنند.

آیا دوم اسکرولینگ پیش از همه گیری کووید وجود داشت؟

قطعاً پاسخ مثبت است، به ویژه در مورد بیمارانی که افسردگی و اضطراب داشته اند. حالا در این شرایط که اخبار و اتفاقات بد ما را احاطه کرده، اگر با افسردگی دست و پنجه نرم می کنید، یا فکر می کنید که دنیای اطرافتان بد است، خود را از منفیات دورتر و دورتر کنید.

برای متوقف کردن دوم اسکرولینگ چه می توان کرد؟

در طول همه گیری، شاهد مرگ بسکمک بودیم، اما از سوی دیگر شاهد پیشرفت های فراوان و نو در علم پزشکی هم بودیم؛ پس خیلی درگیر اخبار منفی نشوید.

برای متوقف کردن این مشکل یک روش تعیین و از پیش تعیین شده وجود ندارد. با این حال، راهکارهایی وجود دارد که با کمک آن ها می توانیم میزان ساعاتی که صرف بالا و پایین کردن محتواها و اخبار منفی می کنیم کاهش دهیم.

در مورد راهکارهایی برای رهایی از شر این بیماری روانی، اولین گام کم کردن وابستگی به گوشی های همراه است. نگه داشتن گوشی همراه خارج از اتاق خواب کمک می کند، پیاده روی بدون تلفن همراه را تجربه کنید و سعی کنید برای جذب کمتر به گوشی موبایلتان از رنگ و لعاب زیاد پس زمینه گوشی استفاده نکنید. همچنین می توانید اپلیکیشن های فضای مجازی خود را کم کنید.

اما مهم تر از هرچیز به یاد داشته باشید که اگر خسته باشید، خوب نخوابیده باشید و استرستان روز به روز بیشتر شود، دوم اسکرولینگ بیشتر بر شما غلبه می کند، پس برای تغییر عادت های خود اراده پایدار داشته باشید.

منبع: timesofindia،weforum

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 آبان 1400 بروزرسانی: 5 آبان 1400 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1884

به "آشنایی با عادت روانی دوم اسکرولینگ، Doomscrolling" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با عادت روانی دوم اسکرولینگ، Doomscrolling"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید