یخچال هایی که مسافر جابه جا می نمایند!

به گزارش بانوی ایران، قصه پردرد و تکراری حمل ونقل عمومی همچنان ادامه دارد.

یخچال هایی که مسافر جابه جا می نمایند!

با همراهی قیمت تور عمان زمستان 99 از نگین خاورمیانه مسقط و صلاله دیدن کنید و با زیبایی های خاورمیانه و فرهنگ شیخ نشین ها آشنا شوید .

به گزارش بانوی ایران به نقل از ایسنا، یکی از شاخصه های سنجش پیشرفت کشورها، میزان رفاه مردم و بهره مندی آنان از امکانات کافی است که در این بین توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی نیز یکی از این مولفه هاست.

باتوجه به شرایط مالی موجود بیشتر مردم که از سطح معیشیتی خوبی برخوردار نیستند و لاجرم استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی و اتوبوس را برای جابجایی شهری انتخاب می نمایند نبود امکانات لازم در این سیستم مسائل فراوانی را بدنبال داشته است که نارضایتی از استفاده از این ناوگان را افزایش داده است.

تامین امکانات اولیه و سیستم گرمایشی در استان های سردسیر با توجه به شروع فصل بارش ها و سرما از ابتدایی ترین مواردی که که در ناوگان حمل ونقل عمومی باید رعایت گردد.

زهرا مددی شهروند ارومیه ای که در یک شرکت مشغول به کار است گفت: به خاطر شاغل بودنم هرروز صبح اول وقت برای حضور در محل کارم باید سوار اتوبوس شوم و تقریبا هرروز با مشکل سردی اتوبوس و جایگاه هایی که عمدتا از جنس پلاستیک هستند و نشستن را برای مسافر به واسطه روشن نکردن سیستم گرمایشی سخت می نماید مواجم.

وی ادامه داد: وقتی اعتراضی هم به راننده می کنم می گوید هنوز که برف نباریده! خانم لباس گرم بپوش سوخت گران است اگر بخاری قبل از بارش برف روشن کنم مصرف سوختم زیاد می گردد.

احمد رضایی، دانش آموز دبیرستانی نیز گفت: صبح ها که هوا سردتر از بقیه ساعات است جداَ از سرمای اتوبوس و جایگاه هایی که پلاستیکی است اذیت می شوم ترجیح می دهم سرپا بیاستم. اتوبوس های کمی دیدم که بخاری شان اول صبح روشن باشد.

محمدی، شهروند دیگر ارومیه نیز از شرایط اتوبوس های BRT شهر گلایه کرد و اضافه کرد: راستا رفت و آمدم طولانی است و هزینه رفت و آمد زیاد می گردد وگرنه با این شرایط فرسودگی اتوبوس ها هرگز سوار اتوبوس نمی شدم.

وی ادامه داد: اتوبوس های BRT که پنجره ندارند در تابستان هم کولرشان خراب است و تهویه مناسبی ندارد در زمستان هم خیلی کم دیدم که راننده سیستم گرمایشی اتوبوس را روشن کند.

این شهروند با بیان اینکه اتوبوس های شهری بدون امکانات هستند و به واسطه فرسودگی دودزا و آلوده نماینده هوا هستند، اظهار کرد: با توجه به افزایش تعداد تردد خودرو در شهر ارومیه دائما دم از استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی میزنند اما مسئولان به شرایط اتوبوس های شهر رسیدگی نمی نمایند.

مهدی مژدهی فررئیس سازمان حمل ونقل و بار و مسافر شهرداری ارومیه در استان آذربایجان غربی در مورد شرایط اتوبوس های شهری ارومیه با اشاره به شرایط سیستم گرمایشی اتوبوس های ناوگان حمل و نقل عمومی اضافه کرد: طبق بازرسی های اجرا شده از اواسط پاییز امسال توسط بازرسان سازمان همه اتوبوس های درون شهری ارومیه به سیستم گرمایشی مجهز بوده و هیچ مسئله ای در این خصوص وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه ماهیت و ذات خودروهای دیزلی با توجه به مصرف گازوئیل ایجاد دود سیاه است، اظهار کرد: یکی از راه های کاهش این مشکل استفاده از فیلتر تصفیه هوا که متاسفانه به دلیل تحریم ها فیلتر تصفیه هوا در کشور توزیع نمی گردد و تنها 50 دستگاه در تهران به این فیلترها مجهز هستند.

رئیس سازمان حمل ونقل و بار و مسافر شهرداری ارومیه با توجه به آلودگی هوا در روزهای اخیر خاطر نشان کرد: بازرسان محیط زیست استان هر 3ماه یک بار اتوبوس های درون شهری را از لحاظ آلایندگی جوی تست می نمایند.

مژده هی فر با اشاره به این که در حال حاضر 293 اتوبوس شرکت واحد توسط بخش خصوصی و 49 اتوبوس ملکی در ارومیه به ارائه خدمات مشغول هستند، توضیح داد: در سال گذشته 14 دستگاه اتوبوس نوسازی و وارد ناوگان حمل و نقل شهری ارومیه شده و امسال نیز از شروع امسال تا به امروز 80دستگاه در بخش خصوصی و 10دستگاه ملکی نوسازی و بهسازی شده اند.

یکی از عوامل تاثیرگذار در آلودگی هوا فرسودگی ناوگان حمل و نقل عمومی است وطی 10 روز گذشته به دلیل افزایش غلظنت آلاینده های هوای ارومیه، مدارس و دانشگاه های شهر تعطیل و یا با تاخیر شروع بکار کردند. در این راستا نیزمدت هاست که سازمان اتوبوسرانی ارومیه از نوسازی ناوگان و خرید اتوبوس های جدید خبر می دهد اما همچنان شرایط ناوگان حمل و نقل درون شهری ارومیه تعریف چندانی ندارد چرا که تعداد زیادی از اتوبوس های شهری ارومیه به قدری فرسوده اند که حتی تعمیرات نیز جوابگو نیست و باید فکری اساسی به حال این ناوگان و جایگزینی آن با خودروهای تازه نفس کرد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 675

به "یخچال هایی که مسافر جابه جا می نمایند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یخچال هایی که مسافر جابه جا می نمایند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید