چگونه با قابلیت اسمارت لاک و وای فای مانع از قفل شدن گوشی اندرویدی خود شویم؟

به گزارش بانوی ایران، گوگل برای سیستم عامل خود قابلیتی به نام اسمارت لاک را درنظر گرفته که با استفاده از آن و زمانی که به یک شبکه وای فای مطمئن وصل شوید، دستگاه آنلاک می گردد. با این حال شاید بخواهید تا زمانی که به این شبکه متصل هستید، دستگاه آنلاک باقی بماند که چنین کاری را به شما آموزش می دهیم.

چگونه با قابلیت اسمارت لاک و وای فای مانع از قفل شدن گوشی اندرویدی خود شویم؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از دیجیاتو، همه ما در گوشی های هوشمند خود اطلاعات شخصی زیادی داریم، بنابراین نمی خواهیم دیگران کاری با آن ها داشته باشند و نگران گم شدن آن ها نیز هستیم. خوشبختانه دستگاه های مدرن به گزینه های امنیتی زیادی مجهز شده اند که توسط آن ها می توانید از گوشی یا تبلت خود مراقبت کنید. با این حال زمانی که در یک محیط امن مانند خانه خود حضور دارید، آنلاک کردن دستی گوشی یا تبلت آزاردهنده می گردد.

قابلیت اسمارت لاک (Smart Lock) اندروید امکان آنلاک نگه داشتن بلندمدت گوشی در شرایط خاص را برای شما فراهم می نماید. یکی از این شرایط، آنلاک شدن دستگاه در هنگام استفاده از وای فای خانگی است. برای آموزش استفاده از اسمارت لاک اندروید در ادامه با دیجیاتو همراه باشید.

قابلیت اسمارک لاک اندروید چیست؟

قابلیت اسمارت لاک برای اولین بار با اندروید 5.0 لالی پاپ در اختیار کاربران نهاده شد. این قابلیت به افراد اجازه می دهد که در شرایط خاص، مانع از قفل شدن دستگاه خود شوند. در همین ابتدا یک سوال مهم وجود دارد: چگونه اسمارت لاک را فعال کنیم؟

برای فعالسازی این قابلیت و پیکربندی این گزینه ها باید به جهت تنظیمات، امنیت و اسمارت لاک مراجعه کنید. رمز خود را وارد نموده تا بتوانید گزینه اسمارت لاک موردنظر خود را انتخاب کنید. امکان استفاده از چندین روش Smart Lock به صورت مشترک وجود دارد که در ادامه نگاهی به آن ها خواهیم داشت.

تشخیص همراه بودن گوشی با کاربر

با استفاده از این گزینه پس از آنلاک کردن، گوشی تا زمانی که قادر به تشخیص حرکت مانند نگه داشتن یا حمل آن باشد، آنلاک باقی می ماند. این گزینه مسائل امنیتی مخصوص به خود را دارد، برای مثال زمانی که گوشی خود را در یک مکان ثابت قرار دهید، مکانیزم قفل شدن سریعا فعال نمی گردد.

در صورتی که سوار خودرو، اتوبوس، قطار یا سایر وسایل حمل و نقل باشید، مدت زمان فعالسازی مکانیزم قفل شدن افزایش پیدا می نماید که می تواند امنیت گوشی شما را کاهش دهد.

مناطق قابل اعتماد

با فعالسازی این گزینه، هنگامی که در یک منطقه خاص و قابل اطمینان باشید، گوشی شما قفل نخواهد شد. با فعال کردن گزینه Trusted Places، دستگاه شما موقعیت خود را از طریق GPS شناسایی می نماید. اگر سیگنال نشان دهد که شما در محدوده موقعیت موردنظر هستید، دستگاه آنلاک می گردد.

برای گزینه مناطق مورد اعتماد سه حالت به توضیح زیر درنظر گرفته شده اند:

  • دقت بالا: از GPS، ارتباط وای فای، شبکه موبایل و موارد دیگر استفاده می نماید تا موقعیت دقیق گوشی شما را حفظ کند.
  • صرفه جویی در مصرف باتری: گزینه مناطق قابل اعتماد امکان استفاده از ابزارهای ردیابی مکان کم مصرف را برای کاربران فراهم می نماید. برای مثال می توان تنها از شبکه موبایل یا ارتباط وای فای استفاده کرد.
  • فقط دستگاه: در این حالت برای بروزرسانی موقعیت دستگاه شما تنها از GPS استفاده می گردد.

مناطق قابل اعتماد یک ابزار آنلاک کاربردی محسوب می گردد، با این حال مانند سایر گزینه ها با محدودیت های مخصوص به خود روبرو است. برای مثال اگر در یک آپارتمان زندگی می کنید، گزینه مناطق قابل اعتماد در تشخیص آپارتمان شما و همسایه با مسائل زیادی روبرو می گردد. از آنجایی که موقعیت GPS هر دو آپارتمان تقریبا یکسان است و می تواند چندین آپارتمان را تشخیص دهد، احتمالا دستگاه شما در خارج از خانه نیز آنلاک باقی بماند.

در حالی که گزینه مناطق قابل اعتماد از ارتباط وای فای نیز استفاده می نماید، نمی توانید به آن بگویید با اتصال به یک شبکه خاص، آنلاک باقی بماند. با این حال برای این مشکل راه حلی وجود دارد و می توانید در هنگام اتصال دستگاه خود به شبکه وای فای، آن را آنلاک نگه دارید که در همین مطلب نحوه انجام این کار را به شما آموزش می دهیم.

دستگاه های قابل اعتماد

اگر گوشی خود را به یک دستگاه قابل اعتماد دیگر متصل کنید، می توانید آن را آنلاک نگه دارید. برای مثال می توانید ساعت هوشمند، اسپیکر بلوتوثی درون خودرو یا ردیاب فعالیت های بدنی را به عنوان یک دستگاه قابل اعتماد معرفی کنید. هنگامی که گوشی شما به یکی از این دستگاه ها متصل باشد، همچنان آنلاک باقی می ماند.

دستگاه های قابل اعتماد از ارتباط بلوتوث برای آنالیز شرایط اسمارت لاک استفاده می نمایند. اگر این اتصال بلوتوث بنابر هر دلیلی قطع گردد، قفل هوشمند غیرفعال شده و دستگاه شما قفل می گردد.

تطبیق صدا

در بعضی دستگاه های اندرویدی خاص اگر از گوگل استیستنت استفاده کنید، می توانید برای آنلاک نگه داشتن گوشی خود از قابلیت تطبیق صدا استفاده کنید. اسمارت لاک صدای شما را تشخیص می دهد و با استفاده از آن ، یک ابزار آنلاک ایجاد می نماید.

اگر از گزینه تطبیق صدا استفاده کنید، عبارت OK Google تبدیل به ابزار آنلاک می گردد. در صورتی که از گوشی قدیمی با سیستم عامل اندروید 8 اوریو یا نسخه های قدیمی تر استفاده کنید، می توانید از گوگل استیستنت برای قفل یا آنلاک دستگاه استفاده کنید.

آنلاک نگه داشتن دستگاه در هنگام اتصال به وای فای

یکی از بزرگترین مسائل اسمارت لاک، عدم امکان آنلاک نگه داشتن دستگاه در هنگام اتصال به یک شبکه وای فای مخصوص است، با این حال با استفاده از یک اپ به نام Automate می توانید به چنین قابلیتی دست پیدا کنید.

Automate یک اپ اندرویدی اتوماسیون با رابط کاربرپسند است و می توانید از آن برای آنلاک نگه داشتن دستگاه در هنگام اتصال به شبکه وای فای استفاده کنید. برای دانلود این برنامه به این لینک مراجعه کنید.

در میان گزینه ها، More Flows را انتخاب نموده و سپس به دنبال گزینه غیرفعالسازی قفل در هنگام اتصال به وای فای خانگی باشید. نسخه ای که شما به دنبالش هستید، ساخت یک کاربر p s است و همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، باید آن را دانلود کنید و سپس به صفحه اصلی اپ Automate بازگردید.

پس از این کار، گزینه مربوط به فلوچارت Disable screen lock on home wifi را از لیست انتخاب کنید و روی آیکون اتوماتیک آبی در پایین سمت راست صفحه ضربه بزنید. پس از آن، باید آیکون مدار در بالا را لمس کنید. با این کار صفحه مربوط به ویرایش فلوچارت Automate باز می گردد.

پس از ویرایش، می توانید جریان Automate را شروع کنید و دستگاه شما تا زمانی که به شبکه وای فای موردنظر متصل باشد، آنلاک باقی می ماند.

اگر می خواهید گوشی شما در هنگام اتصال به یک شبکه وای فای دیگر همچنان آنلاک باقی بماند، می توانید فلوچارت Automate را با لمس منوی سه نقطه و انتخاب گزینه Duplicate، کپی کنید. پس از این کار، مشخصات شبکه وای فای را مطابق آنچه می خواهید، تغییر دهید.

آیا اسمارت لاک امن است؟

اسمارت لاک یک ابزار کاربردی است که برای استفاده از آن باید به امنیت و راحتی خود توجه کنید. استفاده از این قابلیت می تواند امنیت دستگاه شما را زیرسوال ببرد، اما آیا ارزشش را دارد؟ جواب این سوال بستگی به موقعیت دارد.

هنگامی که در خانه هستید، چرا نباید گوشی خود را آنلاک نگه دارید؟ برای مثال تصور کنید با استفاده از یک دستور آنلاین در حال آشپزی هستید و برای چند لحظه حواستان پرت شده و دستگاه قفل می گردد، در این هنگام آنلاک کردن آن می تواند برای شما دردسر ایجاد کند.

باید به دنبال بهترین موقعیت برای استفاده از اسمارت لاک باشید. برای مثال آنلاک نگه داشتن دستگاه در هنگام حفظ اتصال به شبکه وای فای برای بسیاری از کاربران کاربردی خواهد بود.

با اپ Automate علاوه بر اتوماتیکسازی فرایند آنلاک، می توانید کارهای دیگری را نیز انجام دهید. باید به این نکته توجه کنید که غیر از این برنامه، اپ های دیگری برای اتوماتیکسازی اندروید وجود دارند، با این حال برنامه هایی مانند Tasker پولی هستند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 آذر 1399 بروزرسانی: 10 آذر 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1332

به "چگونه با قابلیت اسمارت لاک و وای فای مانع از قفل شدن گوشی اندرویدی خود شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه با قابلیت اسمارت لاک و وای فای مانع از قفل شدن گوشی اندرویدی خود شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید