هرآنچه از سیستم عامل iOS 14 انتظار داریم

به گزارش بانوی ایران، مجله دیجی کالا - یوسف اسفندیاری: در کمتر از 2 ماه پس از عرضه iOS 13، این شرکت دو آپدیت بزرگ برای این سیستم عامل عرضه نموده و در این بین مشغول آماده سازی آپدیت سوم هم هستند.

هرآنچه از سیستم عامل iOS 14 انتظار داریم

اما مطمئنا در بخش های دیگری از شرکت اپل، متخصصان زیادی به غیر از حل مشکل های ریز و درشت نسخه فعلی iOS، مشغول آماده سازی iOS 14 برای سال آینده هستند. اگرچه هنوز فاصله زیادی تا عرضه این نسخه داریم، ولی در هر صورت در این مطلب قصد داریم بعضی از انتظارات خود را از آن مطرح کنیم.

بهبود ثبات

با توجه به اینکه برای iOS 13 تنها مدتی پس از عرضه شاهد دریافت چند آپدیت بزرگ هستیم، کاملا تعیین است که این نسخه از iOS سرشار از باگ و مسائل بوده است. در همین زمینه می توانیم به iOS 12 اشاره کنیم که تمرکز آن عمدتا معطوف به ثبات و بهبود عملکرد بود و چنین مسائلی را نداشت.

به همین خاطر برای iOS 14 امیدواریم اپل عجله نکند و قبل از عرضه بتواند بخش اعظمی از باگ ها و مسائل آن را رفع کند و به بهبود عملکرد در گجت های قدیمی هم توجه نشان بدهد. اما حتی در صورتی که اپل توجه اصلی خود را به بهبود عملکرد و ثبات معطوف کند، یک سیستم عامل جدید برای جلب توجه کاربران نیازمند بعضی ویژگی های پر زرق وبرق است که در ادامه به آن ها می پردازیم.

پشتیبانی گسترده تر از Shortcuts

در سال 2018، اپل اپلیکیشن Shortcuts را معرفی کرد که بر مبنای اپلیکیشن ثالث Workflow توسعه یافته است. در iOS 13، شاهد افزایش قابلیت های این اپلیکیشن هستیم که از بین آن ها می توانیم کنترل پیچیده تر برای اپلیکیشن های ثالث، ساده تر شدن فرایند برنامه ریزی و پشتیبانی از محرک های مختلف اشاره کنیم که به بخش اتوماسیون Shortcuts اجازه می دهد برای کار های مختلف به صورت اتوماتیک فعال گردد.

روی هم رفته، Shortcuts پتانسیل بسیار زیادی برای افزایش جذابیت iOS دارد و می تواند کارایی این سیستم عامل را تا حد قابل توجهی افزایش بدهد. در عرض 2 سال، قابلیت های خیلی خوبی برای این اپلیکیشن ارائه شده، ولی اپل برای iOS 14 هم باید این فرایند را ادامه بدهد.

علاوه بر این، Shortcuts می تواند در خصوص ترکیب کار های ساده که کاربران iOS به ناچار باید انجام بدهند، بسیار مثمر ثمر واقع گردد. به عنوان مثال با فعال کردن حالت شفافیت یا Transparency ایرپاد پرو، کاربر برای شنیدن صدای محیط اطراف باید بلندی صدا را کاهش دهد یا اینکه پخش موسیقی یا موارد دیگر را متوقف کند.

در این میان، اپل با بهره گیری از Shortcuts می تواند کاری کند که در صورت تمایل کاربر، با فعال شدن حالت Transparency این کار ها به صورت اتوماتیک انجام گردد. بنابراین، پشتیبانی گسترده تر از قابلیت های Shortcuts باید یکی از اولویت های اپل برای توسعه iOS 14 باشد.

بهبود نسل جدید ابزار های توسعه دهندگان

توسعه دهندگان اپلیکیشن های پلتفرم های اپل با نسل جدید ابزار های مختلفی روبرو شده اند. اپل با معرفی iOS 13 و macOS کاتالینا از دو روش جدید برای توسعه اپلیکیشن ها به نام های Mac Catalyst و SwiftUI هم رونمایی کرد. این موضوع در کنار مسائل مختلف باعث شده که سرعت نوآوری های مربوط به اپلیکیشن ها در پاییز امسال کاهش پیدا کند.

در سال های قبل با معرفی نسخه های آزمایشی iOS و macOS، توسعه دهندگان خیلی زود دست به کار می شدند تا بتوانند از جدیدترین امکانات این سیستم عامل ها برای اپلیکیشن های خود استفاده نمایند.

اما طی تابستان امسال، بسیاری از توسعه دهندگان مشغول دست و پنجه نرم کردن با نسخه های آزمایشی و ابزار های مشکل دار بوده اند و نتوانستند با سرعت زیادی از تمام امکانات جدید بهره ببرند. به همین خاطر مثلا توسعه اپلیکیشن های مک مبتنی بر نسخه آیپد آن ها با بهره گیری از ابزار Mac Catalyst هنوز مورد استقبال زیادی قرار نگرفته است.

در این میان، باید به پتانسیل فراوان ابزار Mac Catalyst اشاره کنیم که در حال حاضر اسناد مربوط به نحوه استفاده از آن چندان کامل نیست و هنوز ضعف های مختلفی دارد. اپل با آنالیز تقاضا های مطرح شده از جانب توسعه دهندگان، می تواند خیلی زود مسائل این ابزار ها را حل و فصل کند.

علاوه بر این نباید جذابیت ابزار SwiftUI را فراموش کنیم که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تنها با بهره گیری از یک ابزار، برای انواع و اقسام گجت های اپل رابط کاربری توسعه دهند.

اما این ابزار هم هنوز در مراحل اولیه خود واقع شده است و به همین خاطر بسیاری از توسعه دهندگان فعلا ترجیح می دهند از آن استفاده ننمایند. احتمالا افراد پشت صحنه SwiftUI مشغول آنالیز گسترده بازخورد های دریافتی هستند و امیدواریم برای iOS 14 امکانات آن تا حد قابل توجهی افزایش پیدا کند.

توجه بیشتر به iPadOS

اپل با معرفی iPadOS نشان داد که از این پس می خواهد بیش از پیش به نرم افزار آیپد ها توجه نشان بدهد. مدیران اپل اعتقاد دارند که آیپد ها می توانند به عنوان کامپیوتر اصلی مورد استفاده قرار بگیرند و در راستای رسیدن به چنین هدفی گام برمی دارند.

روی هم رفته، امیدواریم بعضی از ویژگی هایی که در iPadOS 13 واقع شده است، بهبود پیدا نمایند و در نسخه بعدی آن ارائه شوند. به عنوان مثال، پشتیبانی از ماوس که به عنوان یک تعیینه مربوط به دسترسی پذیری در iPadOS 13 واقع شده است، پتانسیل زیادی به عنوان یک ویژگی مهم دارد و اپل باید توجه بیشتری به آن نشان بدهد.

با توجه به محبوبیت کیبورد هوشمند اپل، این شرکت باید امکانات این کیبورد را افزایش بدهد و مثلا پشتیبانی از شخصی سازی میانبر ها را امکان پذیر کند. به عنوان مثال، کاربران می توانند میان بر هایی را برای صفحه کلید تعیین نمایند تا راحت تر بتوانند از قابلیت های مختلف اپلیکیشن Shortcuts بهره ببرند. در نهایت، امیدواریم iOS 14 و به خصوص iPadOS 14 پشتیبانی حقیقی از نمایشگر ثانویه را امکان پذیر نمایند.

دیگر ویژگی های کوچک

هرکدام از نسخه های جدید یک سیستم عامل باید تعداد زیادی ویژگی کوچک هم ارائه نمایند. به همین خاطر امیدواریم آیفون های مبتنی بر نمایشگر اولد مانند بسیاری از گوشی های اندرویدی بتوانند از قابلیت نمایشگر همواره روشن بهره ببرند. با این کار بدون روشن کردن نمایشگر، کاربران می توانند از ساعت و نوتیفیکیشن های دریافتی خبردار شوند.

اپلیکیشن Photos اگرچه بسیار بهتر شده، ولی هنوز نمی تواند مثلا مواردی مانند جوش های صورت را حذف کند. این روز ها بسیاری از اپلیکیشن های ویرایش عکس چنین تعیینه ای را ارائه می دهند و حتی اپلیکیشن Photos در macOS هم از این قابلیت بهره می برد.

در نهایت، باید بگوییم که اپل در iOS 14 باید توجه بسیار بیشتری به اپلیکیشن Files نشان بدهد. هرچند در iOS 13 این اپلیکیشن از قابلیت های جدیدی بهره می برد، ولی در هر صورت باید ثبات بیشتری پیدا کند و مثلا حین اتصال به سرور ها یا انتقال فایل های حجیم نحوه پیشرفت این فرایند را بهتر نشان بدهد. در هر صورت این اپلیکیشن پتانسیل زیادی برای پیشرفت دارد و امیدواریم در iOS 14 اپلیکیشن Files امکانات گسترده تری برای کاربران به ارمغان بیاورد.

در کل امیدواریم در iOS 14 ویژگی های معرفی شده در سال 2019 را بهبود ببخشد و امکانات آن ها را بیشتر کند، ابزار های توسعه دهندگان پیشرفت نمایند و کار این افراد برای توسعه اپلیکیشن های مبتنی بر ویژگی های جدید راحت تر گردد و کاربران با بهره گیری از Shortcuts بتوانند به صورت اتوماتیک کار های بیشتری انجام دهند. چنین خواسته هایی اصلا غیرمنطقی نیستند و امیدواریم اپل آن ها را عملی کند.

منبع: Toms Guide

منبع: برترین ها
انتشار: 27 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 601

به "هرآنچه از سیستم عامل iOS 14 انتظار داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرآنچه از سیستم عامل iOS 14 انتظار داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید