فیلتر کردن میکروپلاستیک ها از آب به روش نوین

به گزارش بانوی ایران، پژوهشگران ژاپنی اخیرا روشی نوین برای فیلتر کردن میکروپلاستیک ها از آب ارائه داده اند.

فیلتر کردن میکروپلاستیک ها از آب به روش نوین

به گزارش بانوی ایران، پلاستیک یکی از عوامل عمده آلودگی آب دریاها و اقیانوس ها محسوب می گردد اما بر خلاف تصورات موجود تأثیرات دقیق میکروپلاستیک ها بر موجودات زنده و محیط زیست تا حدود زیادی برای دانشمندان نامشخص است. میکروپلاستیک ها اشیایی فوق العاده کوچک هستند که در نزدیکی سطح بستر یا بر روی ساحل دریاها و اقیانوس ها وجود دارند. در واقع آنها به عنوان اشیایی پلاستیکی که قطرشان کمتر از پنج میلیمتر است شناخته می شوند.

میکروپلاستیک های ناشی از ماشین لباسشویی به سختی قابل حذف از اقیانوس هستند. حذف میکروپلاستیکها از محیط زیست چالشی است که دانشمندان با آن روبرو شده اند اما اخیرا دانشمندان ژاپنی روشی نوین برای فیلتر کردن میکروپلاستیک ها از آب ارائه داده اند.

محققان دانشگاه شینشو (Shinshu University) ژاپن روش جدیدی را ابداع کردند که می تواند میکروپلاستیک در آب را با استفاده از علم صوت شناسی جمع آوری کند.

میکروپلاستیک های ماشین لباسشویی به مقدار زیادی در اقیانوس ها وجود دارد. طی این مطالعه پژوهشگران دانشگاه شینشو می خواستند بدانند که آیا راهی برای خارج کردن این مواد از آب با استفاده از اصول مهندسی وجود دارد یا خیر. پژوهشگران با تمرکز بر میزان بسیار زیاد میکروپلاستیک های در اقیانوس ناشی از ماشینهای لباسشویی ، دستگاهی را ایجاد کردند که میتواند الیاف میکروپلاستیک را با استفاده از ارتعاشات پیزو (piezo vibrations) جمع آوری کند.

دانشمندان تصمیم دریافتد که تمرکز خود را بر روی میکروپلاستیک های ماشین لباسشویی متمرکز نمایند زیرا ماشین های لباسشویی حدود 10هزار فیبر در هر سیکل شستشوی 100 لیتری را تخلیه می نمایند. به گفته محققان ، دریافت و فیلتر کردن میکروپلاستیک ها غیرممکن است به همین دلیل آنها طی این مطالعه بر روی این موضوع متمرکز شدند.

طی این مطالعه دانشمندان بر اساس طول ، قطر و تراکم پذیری میکروپلاستیک، از صوت به عنوان نیرویی استفاده کردند تا زباله ها را به مرکز دستگاه سه کاناله منتقل نمایند. دو کانال جانبی در حالی که الیاف میکروپلاستیک به وسط رانده می شوند ، آب تمیز را بیرون می کشند. دانشمندان از عنصر پیزو برای ایجاد یک موج صوتی استفاده کردند.

محققان این مطالعه در سرانجام گفتند با استفاده دقیق از علم صوت شناسی میتوان عملیات فیلتر کردن میکروپلاستیک ها از آب را تنها در 0.7 ثانیه انجام داد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 631

به "فیلتر کردن میکروپلاستیک ها از آب به روش نوین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلتر کردن میکروپلاستیک ها از آب به روش نوین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید