شهرهای کشور از نظر تاثیر تغییر اقلیم طبقه&zwnjبندی می&zwnjشوند

به گزارش بانوی ایران، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: شهرهای کشور از نظر تاثیر تغییر اقلیم بر روی بخش های مختلف آنها طبقه بندی و سپس راه حل ارائه می گردد.

شهرهای کشور از نظر تاثیر تغییر اقلیم طبقه&zwnjبندی می&zwnjشوند

مسعود تجریشی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار محیط زیست ایرنا اضافه کرد: تغییر اقلیم موضوعی است که همه جهان را درگیر خود نموده و ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست، از این رو در حال آنالیز شهرها هستیم تا بفهمیم که تغییر اقلیم چه آسیب ها و خساراتی را به زیرساخت های شهرها وارد نموده و یا در آینده وارد خواهد نمود. وی با بیان اینکه این کار با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و پژوهشکده حمل و نقل دانشگاه صنعتی شریف انجام می گردد، گفت: در تلاشیم تا شهرها را از لحاظ تاثیرات تغییر اقلیم و مسائل ناشی از آن طبقه بندی و بعد از آن بر اساس تجربه جهانی بهترین راه چاره را برای برون رفت هر شهر از مسائل ناشی از تغییر اقلیم و کاهش آسیب پذیری معین کنیم.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید نمود: کار بسیار خوبی است و تا به امروز تجربه آن را در کشور نداشتیم و بر اساس برنامه ریزی اجرا شده گزارش نهایی این کار اردیبهشت سال آینده منتشر خواهد شد.

وی گفت: این مطالعه برای همه شهرهای کشور اجرا می گردد، به این صورت که ابتدا معین می کنیم کدام شهرها آسیب پذیری بیشتری دارند و بعد آنها را اولویت بندی می کنیم که به نظر می رسد تا دو ماه آینده کار اولویت بندی شهرها تمام گردد، بعد از آن به دنبال راه چاره خواهیم رفت در نهایت یک شهر را انتخاب می کنیم تا کاملا با جزییات آن را مورد مطالعه قرار دهیم که احتمالا آخر اسفند سال جاری یا اوایل فروردین سال آینده شهر مورد نظر را انتخاب می کنیم.

تجریشی گفت: به این صورت آنالیز می کنیم که تغییر اقلیم مثلا در شهرهایی مانند تهران، کرمان یا شیراز چه تاثیراتی داشته و کدام زیرساخت های این شهرها تحت تاثیر تغییر اقلیم قرار گرفتند و یا در آینده قرار خواهند گرفت، بعد شهرها را رتبه بندی می کنیم و در مرحله بعدی به سراغ تجربیات جهانی برای یافتن راه چاره می رویم و می گوییم برای اینکه تاب آوری شهرها افزایش یابد چه راهبردهایی باید انتخاب کنیم که تقریبا یک نسخه می گردد.

وی اضافه کرد: چنین کاری با این وسعت و دقت که برای همه شهرهای یک کشور اجرا گردد در جهان سابقه نداشته، البته سایتی جهانی وجود دارد که حدود 6 سالی است وارد این فضا شده، می گویند که شهرهای خود را عضو این شبکه کنید و از تجربیات همدیگر بهره ببرید اما نخواستیم وارد آن شویم و تصمیم گرفتیم که خود این کار را برای کشور انجام دهیم ایده ما این است که به مرور بتوانیم شهرها را از لحاظ میزان بارش، خشکسالی و یا گرد و غبار شناسایی و سپس طبقه بندی کنیم و در نهایت برای آنها برنامه عمل تهیه کنیم تا در آینده شهرها کمترین آسیب را از تغییر اقلیم ببینند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 17 دی 1399 بروزرسانی: 17 دی 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1411

به "شهرهای کشور از نظر تاثیر تغییر اقلیم طبقه&zwnjبندی می&zwnjشوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهرهای کشور از نظر تاثیر تغییر اقلیم طبقه&zwnjبندی می&zwnjشوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید