ساخت آزمایشگاهی نسل های تازه سلول های خورشیدی با طول عمر و پایداری بیشتر

به گزارش بانوی ایران، استاد دانشکده فیزیک دانشکدگان علوم دانشگاه تهران از ساخت آزمایشگاهی سلول های خورشیدی با طول عمر و پایداری بیشتر، تکرارپذیری و عملکرد بهتر خبر داد و گفت: می کوشیم این نمونه از سلول های خورشیدی قابل رقابت با سلول های نسل اولیه و قابل عرضه به بازار باشند.

ساخت آزمایشگاهی نسل های تازه سلول های خورشیدی با طول عمر و پایداری بیشتر

دکتر یاسر عبدی در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان این که کار ما عمدتاً آزمایشی و کاربردی است، اظهار کرد: علاوه بر مطالعات فیزیکی، تئوری و نظری که روی سلول هایی که می سازیم انجام می دهیم، بازدهی آن ها را نیز اندازه گیری، طول عمر آن ها را رصد و عوامل موثر در ناپایداری و عوامل موثر بر بهبود عملکرد آن ها را بررسی می کنیم، هم اکنون این سلول ها به صورت سلول های آزمایشگاهی در آزمایشگاه ساخته می شوند.

این فعال حوزه سلول های خورشیدی با بیان این که این سلول ها در دنیا هنوز به آن حد مطلوب پایداری نرسیده اند که بتوانند وارد بازار شوند، اضافه کرد: البته ما هم از این قاعده مستثنا نیستیم. می کوشیم که بتوانیم طول عمر، پایداری، تکرارپذیری و عملکرد آن ها را به حدی زیاد کنیم که قابل رقابت با سلول های نسل اولیه و قابل عرضه به بازار باشند.

تشریح علمی نحوه تولید برق از انرژی خورشیدی

استاد دانشکده فیزیک دانشکدگان علوم دانشگاه تهران در تشریح علمی نحوه تولید برق از انرژی خورشیدی با بیان این که نانوالکترونیک سلول های خورشیدی به خصوص سلول های خورشیدی نسل نو بر پایه نانوساختار به رشته فیزیک و به صورت تخصصی تر نانوفیزیک و فیزیک ادوات مربوط است، ادامه داد: ما با استفاده از نانوساختارهای متعدد بلورهای متعدد به لحاظ فیزیکی تولید انرژی الکتریکی یا نیروی الکتریکی از انرژی خورشیدی را بهینه می کنیم.

دکتر عبدی درباره فرآیندی که در سلول خورشیدی برای تولید انرژی یا برق اتفاق می افتد، شرح داد: در سلول های فتوولتائیک نور به یک قطعه رسانا یا قطعه ای نانوساختار می تابد که به صورت نامتجانس به لحاظ الکتریکی در کنار هم قرار گرفته اند و تابش نور یا فوتون ها به تولید الکترون حفره منجر می شود.

وی اضافه کرد: الکترون حفره های تولیدشده همان بارهای مثبت، منفی هستند که قرار است برای ما برق تولید کنند. برای این که طول عمر این ها افزایش پیدا کند، باید از یکدیگر جدا شوند. پس از این که از هم جدا شدند، الکترون ها و حفره هایی که بارهای مثبت دارند، باید به سمت الکترون های مثبت و منفی بروند و برای ما برق تولید کنند.

استاد دانشکده فیزیک دانشکدگان علوم دانشگاه تهران گفت: حرکت الکترون ها به سمت الکترودها هم باید به نحوی مهندسی شود که الکترون ها پیش از رسیدن به الکترود مربوط به خود از بین نروند. بنابراین، برای افزایش بازدهی یک سلول خورشیدی ما باید بتوانیم درصد زیادی از نور خورشید را اولاً جذب کنیم که درصد زیادی از فوتون ها بتوانند به الکترون و حفره تبدیل شوند و درصد زیادی از الکترون حفره ها بتوانند از هم جدا شوند و درصد زیادی از الکترون و حفره هایی که از هم جدا شده اند، بتوانند ترابرد موفقیت آمیزی به سمت الکترودهای مربوط به خود داشته باشند تا در نهایت ضرب همه این ها بتواند بازدهی مطلوب به ما بدهد. در واقع از این دانش استفاده می کنیم تا افزایش بازدهی در سلول های خورشیدی را برای مواد مختلف نانوساختار فراهم کنیم.

دکتر عبدی با بیان این که هزینه تولید سلول خورشیدی خیلی بالا نیست، گفت: البته ایجاد زیرساخت های مورد نیاز در حوزه انرژی و ساخت نیروگاه های خورشیدی، بادی، آبی، گازی و سوخت های دیگر، به سرمایه گذاری نیاز دارد. اغلب به این ترتیب که برای تولید سلول های خورشیدی ابتدا یک سرمایه گذاری اولیه انجام می شود. طول عمر نیروگاه تولید سلول های خورشیدی میانه 10 تا 15 سال است و حالا باید این طور سنجید که وقتی نیروگاه ساخته می شود، سلول خورشیدی با همان هزینه اولیه قرار است 10 تا 15 سال انرژی تولید کند و این مقرون به صرفه است.

وی شرح داد: باید بکوشیم هزینه ساخت اولیه نیروگاه خورشیدی را کاهش دهیم. استفاده از این انرژی در کشورهایی مانند کشور ما که از انرژی آفتابی خوبی برخوردار است و در اغلب روزهای سال تابش خورشید را دارد، به صرفه است.

استاد دانشکده فیزیک دانشکدگان علوم دانشگاه تهران اضافه کرد: البته اگر بخواهیم برقی را که به صورت یارانه ای در اختیار مردم قرار می گیرد، در نظر بگیریم، ممکن است خیلی به صرفه نباشد، اما اگر یارانه را از برق حذف کنیم، نه تنها برای دولت ها، بلکه برای مردم هم خیلی به صرفه خواهد بود که به سمت نسل اول سلول های خورشیدی(سیلیکونی) بروند. این موضوع از این جهت قابل طرح است که هرچند این سلول های نسل نو هنوز کاملاً وارد بازار نشده اند، اما سلول هایی هستند که با هزینه های خیلی کمتر و قابلیت های بیشتر ساخته می شوند. بنابراین در آینده نه چندان دور نسل های نوی از سلول های خورشیدی را خواهیم داشت که نه تنها به صرفه، بلکه به شدت قابل رقابت با سایر انواع تولید انرژی خواهند بود.

دکتر عبدی با بیان این که برای افزایش بازدهی سلول های خورشیدی نسل اول که سیلیکونی بودند روش هایی وجود داشت، اضافه کرد: سال ها دانشمندان روی آن کار کردند و به بازدهی های بیش از 30 درصد رسیدند که عملاً متوقف شد.

ایجاد نسل های دوم و سوم سلول های خورشیدی بر مبنای نانوساختار

وی با بیان این که برای سلول های نسل اول بازدهی بیشتر از این حتی به لحاظ تئوری قابل تصور نیست، گفت: از همین رو نسل های نوتر سلول خورشیدی، یعنی نسل دوم و سوم پدید آمدند. در نسل سوم، سلول ها بر مبنای نانوساختار بودند و پیش بینی می شود بازدهی آن ها تا بیش از70 درصد هم بالا برود.

استاد دانشکده فیزیک دانشکدگان علوم دانشگاه تهران اضافه کرد: روش های متعددی هم برای افزایش بازدهی آن ها وجود دارد. البته مسأله فقط بازدهی سلول های خورشیدی نیست، بلکه طول عمر، آلاینده نبودن موادی که در سلول های خورشیدی به کار می رود، پایداری در برابر رطوبت و دما هم اهمیت فراوانی دارد.

ایران در تولید صنعتی سلول های خورشیدی عقب تر از دیگر کشورها

دکتر عبدی شرح داد: امروزه دانشمندان مطالعات بسیاری روی این مسأله انجام داده اند. در ایران نیز فعالیت های بسیاری در این حوزه اجرا شده و هنوز هم در حال پژوهش هستیم. در ایران، تحقیقات بسیاری در حوزه تولید سلول های خورشیدی و مطالعات بر پایه آن داریم، اما در صنعت به دلیل این که در خصوص سلول های نسل اول خیلی فعال نبودیم، به لحاظ تولید صنعتی از کشورهای دیگر دنیا عقب تر هستیم، اما با پیشرفت هایی که در سلول های نسل نو حاصل می شود، با پیدا کردن راهی برای ورود به بازار و تکامل سلول های نسل نو در سطح دنیا می توان انتظار داشت که این صنعت در کشور ما هم پیشرو شود.

وی گفت: اما هنوز در تولید در صنعت کاری انجام نمی شود. البته شرکت هایی هستند که پنل های خورشیدی را خریداری و اسمبل و در ساخت نیروگاه ها از آن استفاده می کنند. با وجود این که سلول های نسل اول بر پایه سیلیکونی پیچیدگی زیادی ندارند، ما هنوز نتوانستیم در کشور سلول خورشیدی بسازیم. امید می رود در ایران بتوان روی سلول های نسل نو تمرکز کرد و آن را به تولید انبوه رساند.

استاد دانشکده فیزیک دانشکدگان علوم دانشگاه تهران گفت: اگر سیاست تخصیص یارانه به انرژی برق را حذف کنیم و دولت ها برای تأمین برق به استفاده از انرژی خورشیدی موظف باشند، می توان از این انرژی استفاده کرد.

دکتر عبدی ادامه داد: دولت های ما متأسفانه علاوه بر هزینه های تولید روزانه برق هزینه های انتقال را هم متحمل می شوند، یعنی نیروگاهی را در بخشی از کشور ایجاد می کنیم، سپس این انرژی باید به یک شهر یا منطقه دیگر منتقل شود، این در حالی است که با انرژی خورشیدی می توانیم برق تمام روستاها، منطقه ها صعب العبور و منطقه های را که جمعیت کمی دارند و انتقال برق به آن منطقه ها به صرفه نیست، به سادگی تأمین کنیم.

وی شرح داد: حتی عشایر ما که در حال کوچ هستند، می توانند از انرژی خورشیدی با نصب یکسری نیروگاه های سیار بهره مند شوند. بنابراین، اگر بپذیریم که هزینه تولید برق در شرایط کنونی برای دولت ها خیلی بیشتر از انرژی خورشیدی است، حتماً کشور ما هم به آن سمت خواهد رفت که بتواند به دانشمندان و مهندسان خود اعتماد کند. امید می رود بتوانیم در استفاده از این انرژی پاک و تنوپذیر با توجه به این که منبع خوبی از آن را در کشور داریم، در تولید پیشگام باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 29 آبان 1400 بروزرسانی: 29 آبان 1400 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1911

به "ساخت آزمایشگاهی نسل های تازه سلول های خورشیدی با طول عمر و پایداری بیشتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت آزمایشگاهی نسل های تازه سلول های خورشیدی با طول عمر و پایداری بیشتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید