دولت لیبی: فجایع لیبی زیر سر امارات است؛ استفاده از گاز اعصاب در درگیری ها

به گزارش بانوی ایران، وزیر کشور دولت الوفاقضمن بیان اینکه امارات عامل فجایع لیبی است، گفت که شبه نظامیان حفتر از گاز اعصاب در درگیری ها استفاده کردند.

دولت لیبی: فجایع لیبی زیر سر امارات است؛ استفاده از گاز اعصاب در درگیری ها

از پروفایل اینستاگرام behrouz azand دیدن نمایید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، فتحی باشاغا وزیر کشور دولت الوفاق لیبی در یک کنفرانس مطبوعاتی که روز چهارشنبه در طرابلس برگزار گردید، در واکنش دخالت های امارات در کشور لیبی و حمایت از خلیفه حفتر رهبر شبه نظامیان موسوم به ارتش ملی لیبی، این کشور را عامل تمام فجایع لیبی دانست و خاطرنشان کرد که در درگیری ها از گاز اعصاب استفاده شده است.

به گزارش وبگاه خبری شبکه الجزیره، وزیر کشور دولت الوفاق در این ارتباط گفت که امارات می خواند هرج و مرج تا ابد در لیبی ادامه داشته باشد.

فتحی باشاغا در ادامه از جامعه بین الملل خواست که بداند امارات دادن تسلیحات و امضای قراردادهای نظامی با خلیفه حفتر به لیبی خسارت وارد می نماید. و خاطر نشان کرد که هواپیماهایی حامل سلاح زیادی که از سوریه برخاسته اند، در فرودگاه بنغازی (شرق لیبی) فرود می آیند و شبه نظامیان وابسته به خلیف حفتر را تجهیز می نمایند.

باشاغا همچنین گفت که شبه نظامیان وابسته به حفتر در درگیری با نیروهای دولت الوفاق در محور صلاح الدین (جنوب طرابلس) از گاز اعصاب استفاده نموده اند که این این گاز باعث کشته شدن بسیاری از این نیروها شده است.

وی ادامه داد: این اقدام تنها از شرکت فاگنر برمی آید؛ به گفته وزیر کشور لیبی این شرکت یاشده یک شرکت روسی است که ماه هاست در از نیروهای حفتر حمایت می نماید و در کنار آنها می جنگد.

فتحی باشاغا همچنین که حفتر از مزدوران مصری در حملات خود علیه نیروهای الوفاق بهره گرفته است.

وزیر کشور لیبی با وحشیانه خواندن حملات حفتر مطرح نمود که این شبه نظامیان بی هدف مناطق مسکونی، بیمارستان ها، آمبولانس ها و مراکز بهداشتی را بمباران کردند.

در این ارتباط، هیأت اعزامی سازمان ملل نیز، روز سه شنبه، گزارش کرد که به دنبال شدت دریافت درگیری های دو طرف در اطراف شهر ترهونه در جنوب شرق پایتخت لیبی بسیاری از ساکنان خانه های خود را ترک کردند.

از زمان سرنگونی حکومت معمر قذافی رهبر سابق لیبی در سال 2011 ، این کشور تحت کنترل دو دولت موازی در شرق و غرب در آمده است؛ دولت وفاق ملی به ریاست فایز السراج در طرابلس (غرب کشور) که در سطح دنیا به رسمیت شناخته شده است و دیگری دولت طُبرُق در شرق لیبی که خلیفه حفتر فرمانده شبه نظامیان ارتش ملی لیبی را حمایت می نماید.

حفتر با حمایت مصر، امارات و عربستان (و همچنین روسیه و چند کشور غربی) از اواخر فروردین 1398 با هدف اشغال پایتخت، عملیات نظامی علیه طرابلس را شروع کرد اما با مقاومت شدید نیروهای دولت السراج و شبه نظامیان متحد با آن روبرو شده و تا به امروز پیروز نشده است به داخل شهر نفوذ کند. نیروهای دولت السراج نیز از حمایت ترکیه، قطر و ایتالیا برخوردارند.

ص

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 9 تیر 1399 بروزرسانی: 19 دی 1400 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1022

به "دولت لیبی: فجایع لیبی زیر سر امارات است؛ استفاده از گاز اعصاب در درگیری ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت لیبی: فجایع لیبی زیر سر امارات است؛ استفاده از گاز اعصاب در درگیری ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید