برنامه جدید افزایش رونق و تسهیل نقدشوندگی بازار سرمایه

به گزارش بانوی ایران، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به جلسه پنجشنبه با نهادهای حقوقی، گفت: تصمیمات مهمی در راستای بهبود شرایط بازار اتخاذ شد و برنامه جدیدی برای افزایش رونق و تسهیل نقدشوندگی بازار سرمایه دیده شده است.

برنامه جدید افزایش رونق و تسهیل نقدشوندگی بازار سرمایه

به گزارش خبرنگاران از فارس، حسن قالیباف اصل رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، با ارزیابی مثبت از نتایج این جلسه پنجشنبه 13 شهریور و حسن توجه و همکاری و حمایت حقوقی هایی که بیش از 70 درصد بازار را در اختیار دارند، گفت: مقرر شد فرآیند جدید بازارگردانی با هدف افزایش رونق بازار و تسهیل نقدشوندگی شروع گردد و قطعا نتایج مثبت این امر به سرعت در بازار مشاهده می گردد.

وی در خصوص اثرات مثبت سایر تصمیمات که با محور بهبود فرایند بازار اتخاذ شد، اضافه نمود: از دیگر تصمیمات اخذ شده، افزایش دامنه فعالیت صندوق های سرمایه گذاری است و بر این اساس تسهیلاتی هم برای صندوق های سرمایه گذاری در سهام در نظر گرفته شده است.

قالیباف اصل یادآور شد: این تسهیلات سرمایه گذارانی را که دانش یا فرصت کافی سرمایه گذاری مستقیم برخوردار نیستند تشویق می نماید به وسیله صندوق ها به سرمایه گذاری اقدام نمایند؛ از قلم نیاندازید همیشه روش غیرمستقیم بهترین روش برای سرمایه گذاران بورسی است.

سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر ضرورت اجتناب از انتقال دارایی های ضروری سرمایه گذاران به بازار سرمایه اظهار داشت: در بازار سرمایه هم بحث سود و هم بحث زیان مطرح است؛ بر این اساس افرادی که وارد بازار سرمایه می شوند، نباید دارایی های ضروری خود را وارد بازار نمایند و تنها باید با دارایی کوتاه مدت که به آن احتیاج ندارند به سرمایه گذاری اقدام نمایند.

رئیس سازمان بورس احتیاج بازار سرمایه کشور به افزایش فعالیت بازارگردانی را ضروری دانست و گفت: بازارگردان عامل ایجاد تعادل در بازار است و با عرضه و تقاضای منطقی ضریب نقدشوندگی بازار سرمایه را افزایش می دهد.

قالیباف اصل یادآور شد: مقررات مربوط به بازارگردانی در بازار سرمایه از پیش تدوین شده و از روز شنبه بازارگردان ها فعال خواهند شد تا نوسانات کمتری را در بازار سرمایه ببینیم. همچنین مقرر شده تا شرکت هایی که به تازگی وارد بازار سرمایه می شوند، بازارگردانی فعال و متناسب با ابعاد شرکت داشته باشند.

وی همچنین با تاکید بر عملکرد منطقی سهام داران عمده در افت و خیزهای بازار اضافه نمود: همیشه انتظار می رود که این سهام داران با هیجان و رفتار غیر منطقی عمل ننمایند. حضور پررنگ سهام داران حقوقی در کوتاه مدت و بلندمدت ضرورت توسعه بازار سرمایه است.

روان سازی بازار با همکاری ناشران و بازارگردان ها

دبیر شورای عالی بورس در پاسخ به این سوال که این هفته سهام داران حقوقی تا چه میزان به حمایت از سهام پرداختند، گفت: حقوقی ها در این مدت کوشش کردند تا از سهام خود حمایت نمایند، اما با توجه به عظیم شدن بازار، گاهی احتیاج به حمایت چندین سهام دار و بازارگردان است. از همین رو باید صندوق های بازارگردان تقویت شوند. همچنین صندوق توسعه بازار هفته گذشته نقش خود را در خصوص نقدشوندگی ایفا کرد.

وی با اشاره به تصمیم دیگر این جلسه اضافه نمود: مقرر شد شرایطی فراهم گردد تا قرارداد بازارگردانی ناشران و صندوق های عظیم منعقد گردد تا در شرایط نامتوازن و بر عدم تعادل از بازار حمایت بیشتری گردد.

سلامت بازار اولویت اول نهاد ناظر

حسن قالیباف با تاکید بر کوشش سازمان برای حفظ سلامت بازار سرمایه گفت: امسال بازار سرمایه رونق خوبی داشت و کوشش ما برای حفظ سلامت بازار سرمایه دو چندان شد. نهاد ناظر همیشه کوشش می نماید بازار سرمایه محل امن سرمایه گذاری باشد.

رییس سازمان بورس با شایعه خواندن عدم حمایت دولت از بورس توضیح داد: سازمان بورس یک نهاد عمومی غیردولتی است و بازار سرمایه متعلق به عموم مردم است و دولت همچنان به بازار سرمایه به عنوان یک فرصت و با دید مثبت نظاره می نماید.

قالیباف اصل یادآور شد:من مطمئنم که بازار سرمایه می تواند نقش خود را به درستی در اقتصاد کشور ایفا نماید.

وی در سرانجام و در پاسخ به این پرسش که نقش نهاد ناظر در افزایش و افت قیمت سهم چیست، تاکید نمود: سازمان بورس و اوراق بهادار نهاد ناظر و نه نهاد قیمت گذار است. سهام داران باید هنگام خرید سهام به ارزندگی آن توجه داشته باشند و اطلاعات شرکت ها را به صورت دقیق مورد مطالعه قرار دهند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 10 آبان 1399 بروزرسانی: 10 آبان 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1265

به "برنامه جدید افزایش رونق و تسهیل نقدشوندگی بازار سرمایه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه جدید افزایش رونق و تسهیل نقدشوندگی بازار سرمایه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید