باور های اشتباه درمورد سلامت دندان ها

به گزارش بانوی ایران، خبرنگاران - ترجمه از هدی بانکی: سلامت دهان و دندان بخش مهمی از سلامت عمومی شماست و یکی از شاخص هایی است که نشان می دهد وضعیت سلامت شما چگونه است. کوتاهی در بهداشت دهان و دندان مانند این است که سلامت جسمی تان را به خطر بیندازید.

باور های اشتباه درمورد سلامت دندان ها

بنابراین عجیب نیست که امروزه خیلی ها سلامت دندان های خود را یکی از اولویت های یک سبک زندگی سالم می دانند. اما با این وجود هنوز هم باورهای نادرستی درمورد سلامت دندانها وجود دارد که می تواند باعث خرابی دندانها گردد.

باور اشتباه اول: هر چه بیشتر قند و شکر بخورید برای دندانهای تان بدتر است

بله درست است؛ قند موجب پوسیدگی دندانها می گردد. اما پوسیدگی دندانها ارتباط آنچنانی با مقدار قند و شکری که مصرف می کنید ندارد بلکه به این بستگی دارد که شیرینی ها چه مدت روی دندانها بمانند.

قند، اسیدی فراوری می نماید که مینای دندان را از بین می برد. بنابراین هر چه مدت بیشتری در دهان تان بماند، بیشتر اسید فراوری می نماید و بیشتر محتمل است دندان های تان دچار پوسیدگی شوند. پس بعد از خوردن غذای شیرین، فورا دهان تان را با آب بشویید یا مسواک بزنید.

باور اشتباه دوم: فقط قند عامل پوسیدگی دندانهاست

این درست نیست که فقط قند برای دندانها بد است و باعث پوسیدگی شان می گردد. غذاهای نشاسته دار، الکل، مرکبات و نوشابه های بدون قند نیز می توانند به دندانهای ارزشمند شما آسیب بزنند. بنابراین اگر واقعا به سلامت دندانهای تان اهمیت می دهید باید خوردن این مواد غذایی را محدود نموده و بیشتر از میوه ها و سبزیهای فیبردار مصرف کنید. غذاهای سرشار از فیبر می توانند جریان بزاق را افزایش داده و در نتیجه مواد معدنی را در دندانها بازیابی نمایند.

باور اشتباه سوم: جویدن آدامس بدون قند مثل مسواک عمل می نماید

عده ای عقیده دارند جویدن آدامس بدون قند مثل مسواک برای دندانها خوب است. اگر چنین ادعایی پشتوانه علمی داشت، پس بچه ها باید خیلی از این بابت خوش شانس و شاد می بودند! این باور اشتباه است.

البته آدامس های بدون قند که حاوی زایلوتول هستند می توانند به محافظت از دندانها یاری نمایند اما جایگزین مسواک هرگز نخواهند شد. شما در هر شرایطی باید دندانها را روزی سه بار مسواک بزنید تا هم دندانها تمیز شوند و هم نفس تان بد بو نباشد.

باور اشتباه چهارم: نخ دندان ضروری نیست

بعضی از افراد تصور می نمایند نخ کشیدن دندانها، وقت تلف کردن است. آنها ادعا می نمایند همان مسواک زدن کافیست. متاسفانه کارشناسان می گویند مسواک زدن دندانها کافی نیست و شما باید برای بهداشت دهان و دندانهای تان حتما از نخ دندان هم بهره ببرید. زیرا قسمت هایی در دهان وجود دارد که مسواک به سختی می تواند به آنجا برسد و نتیجه اینکه 33 درصد از دهان تان تمیز نشده باقی می ماند. پس عادت کنید همواره از نخ دندان بهره ببرید.

باور اشتباه پنجم: هر چه محکم تر مسواک بزنید بهتر است

این باور ابدا درست نیست. در واقع محکم مسواک زدن می تواند باعث آسیب به دندانها و خونریزی لثه گردد و مینای دندان را بسابد. مینای دندان مانند سدی در برابر باکتریها عمل می نماید. پس بهتر است به آرامی و با دقت مسواک بزنید. اگر دندانها و لثه های حساسی دارید باید از مسواک نرم بهره ببرید.

همواره یادتان باشد با زاویه 45 درجه نسبت به لثه، دندانها را مسواک بزنید، بخش درونی دندانها را فرموش نکنید و روی زبان و لثه ها هم مسواک بکشید.

باور اشتباه ششم: دندانهای سفید و مرواریدی سالمند

یک برداشت نادرست میان افراد وجود دارد که دندانهای سفید را سالم تلقی می نمایند. اما واقعیت این است که داشتن یک دست دندانهای سفید، استاندارد یا معیاری برای بهینه بودن سلامت دهان و دندان نیست.

زیرا لزومی ندارد به طور طبیعی همه انسانها دندانهای سفید داشته باشند. یک نفر ممکن است نسبت به بقیه دندانهای سفیدتری داشته باشد اما به این معنی نیست که او بهداشت دهانی بهتری دارد. بد بو نبودن دهان و نداشتن پوسیدگی دندان، از شاخص های اولیه دندانهای سالم هستند.

باور اشتباه هفتم: برای تسکین دندان درد، آسپرین بهتر است

درست است که آسپرین می تواند موقتا دندان درد را تسکین بدهد اما به این شرط که منبع درد از لثه باشد. اگر درد از درون دندان ناشی گردد، آسپرین موثر نخواهد بود. زیرا این دارو نمی تواند برای تسکین عصب های مورد نظر به داخل دندان نفوذ کند. در ضمن مصرف آسپرین برای رفع کردن دندان درد اشتباه است زیرا لثه را می سوزاند و می تواند مشکل را پیچیده تر کند.

باور اشتباه هشتم: سفید کردن دندانها مضر است

زمانی سفید کردن دندانها واقعا مضر بود. پیش از 1990، دندانپزشکان از عناصر اسیدی و ژل سفید نماینده بسیار غلیظ برای فرایند سفید کردن و جرم گیری دندان استفاده می کردند که به دندانها آسیب می زد. این مواد باعث فروپاشی مینای دندانها می شوند.

اما امروزه دندانپزشکان فقط از محلول pH خنثی برای سفید کردن دندانها استفاده می نمایند. محلول pH خنثی جای هیچ نگرانی ندارد زیرا علاوه بر اینکه دندانها را سفید و درخشان می نماید، هیچ آسیبی به آنها نمی زند.

باور اشتباه نهم: اگر دندانها مسئله ای ندارند نیازی نیست به دندانپزشک مراجعه کنید

افرادی که از مراجعه به دندانپزشک طفره می روند و تصور می نمایند این کار لزومی ندارد، بعدا بهای سنگینی می پردازند. شما حتی اگر دندان درد ندارید بازهم باید برای پیشگیری از بیماریهای دهان و دندان به دندانپزشک مراجعه کنید.

نباید فراموش کنید که اگر دندانهای تان مسئله ای پیدا نمایند شما فورا متوجه نخواهید شد. مثلا وقتی پوسیدگی دندان یا کرم خوردگی روی مینای دندان آغاز می گردد، شما هیچ دردی احساس نخواهید کرد.

در خصوص بیماری لثه نیز همینطور است. بنابراین برای پیشگیری از بروز مسائل دندان و لثه باید به طور مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید تا او وضعیت سلامت دهان و دندانهای تان را آنالیز کند.

منبع: برترین ها
انتشار: 11 مرداد 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 229

به "باور های اشتباه درمورد سلامت دندان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باور های اشتباه درمورد سلامت دندان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید