انقلاب در خانه های تاریخی و سنتی سمنان

به گزارش بانوی ایران، شهردار سمنان از عزم جدی مدیریت شهری این شهر تاریخی برای احیا و مرمت ده ها خانه تاریخی و سنتی در بافت تاریخی واجد ارزش این شهر اطلاع داد.

انقلاب در خانه های تاریخی و سنتی سمنان

سیدمحمد ناظم رضوی با حضور در دفتر بانوی ایران از اجرای طرح بازآفرینی شهری به عنوان یکی از مهمترین طرح های دولت تدبیر در حوزه مسکن و شهرسازی نام برد و اظهار کرد: این طرح که دولت دوازدهم توجه بسیار ویژه ای به آن داشته متاسفانه تحت الشعاع برخی مباحث روز و از جمله تهدیدها و تحریم ها نهاده شد.

وی طرح بازآفرینی شهری را یک اقدام مترقی و پیشرو در حوزه آنچهکالبدی و شهری می خواند؛ برشمرد و اضافه نمود: در این طرح توانمندسازی بافت های ناکارآمد میانی مورد تاکید ویژه نهاده شده است.

شهردار مرکز استان در گفت وگو با خبرنگار بانوی ایران، با بیان اینکه باید دو مفهوم بافت تاریخی و بافت فرسوده از هم تمیز داده گردد توضیح داد: شوربختانه در گذشته بخش های زیادی از بافت های ارزشمند سمنان دچار آسیب جدی شده و بخشی از داشته های تاریخی بافت قدیم از بین رفته است.

ناظم رضوی بر لزوم احیاء و حفاظت از باقیمانده های بافت تاریخی سمنان تاکید نمود و گفت: باید با همه وجود از تخریب بیشتر بافت های تاریخی سمنان به عنوان یکی از مهمترین سرمایه های این شهر تاریخی اجتناب کنیم.

وی حفاظت از بخش های باقی ماده از بافت قدیم شهر سمنان را مستلزم اجرای مناسب طرح بازآفرینی شهری دانست و اظهار داشت: راه چاره دولت تدبیر و امید برای حفاظت از بافت های تاریخی ایجاد و فعال سازی ستادهای بازآفرینی شهری است که در شهرستان ها به ریاست فرماندار و دبیری شهرداری ها شکل گرفته است.

بازتعریف محلات 17 گانه در سمنان

ناظم رضوی با بیان اینکه در هفت –هشت ماه گذشته گام های خوبی در راستای اجرایی شدن این طرح در سمنان برداشته شده اضافه نمود: شهرداری ها به تنهایی قادر به اجرای موفق این طرح نیستند و همگرایی و همراهی دیگر دستگاه های استان را می طلبد.

وی با اشاره به اهمیت محور تاریخی خیابان امام سمنان اظهار کرد: در همین راستا نابه سامانی های بصری خیابان امام تا حدودی رفع و وضعیت ایمنی این منطقه مورد بازبینی نهاده شده تا تا حد امکان از دوباره کاری ها در این محور تاریخی جلوگیری گردد.

شهردار سمنان با بیان اینکه بر اساس مصوبات ستاد بازآفرینی شهری، دستگاه های مختلف باید اقدامات و پروژه های خود را در هماهنگی با ستاد انجام دهند اضافه نمود: در همین راستا محلات هفده گانه ای در شهر تاریخی سمنان تعریف شدند.

تصویب سایت تاریخی امامزاده یحیی و پهنه شرقی مسجد امام در ستاد بازآفرینی

ناظم رضوی از ایجاد واحد بافت تاریخی در شهرداری سمنان اطلاع داد و گفت: این مهم با هدف رویکرد جدی تر به حفاظت از بافت های تاریخی و آشنایی بهتر پرسنل و کارشناسان شهری با ادبیات بافت های تاریخی در شهرداری سمنان انجام شده است.

این مدیر ارشد شهری ادامه داد: این واحد موظف است که آن دسته از مناطق و محلاتی که استعداد تبدیل شدن به شهرموزه را دارند شناسایی و همزمان مناطقی که قابلیت زندگی و همچنین بازآفرینی اقتصادی و... را دارند را شناسایی نمایند.

وی از بهسازی و ایجاد سایت تاریخی-مذهبی امامزاده یحیی(ع) سمنان به عنوان یکی از مهمترین ظرفیت های گردشگری مذهبی در مجاورت بافت تاریخی سمنان نام برد و افزود: تدوین یک سند جامع و تهیه نقشه های تکمیلی برای اجرایی شدن این طرح و رهاسازی فضای پیرامونی آن در حال اجرا است.

ناظم رضوی از شروع امور اجرایی برای ایجاد یک پارکینگ عمومی درخور در این سایت مهم تاریخی اطلاع داد و اضافه نمود: اجرایی شدن این طرح ها بعد از تصویب نهایی طرح از سوی سازمان میراث فرهنگی صورت می گیرد.

وی از طرح سایت تاریخی امامزاده یحیی(ع) سمنان به عنوان یکی از طرح های اصلی و مصوب ستاد بازآفرینی در شهرستان سمنان نام برد و گفت: یکی از طرح های مصوب دیگر در این محور تاریخی پهنه شرقی مسجد تاریخی امام به عنوان یکی از برجسته ترین آثار تاریخی استان است.

ایجاد میدان هنر در پهنه شرقی مسجد سلطانی

شهردار سمنان از ایجاد میدان هنر در پهنه شرقی مسجد سلطانی(امام) سمنان به عنوان یکی از زیباترین میادین شهری در سمنان نام برد و گفت: این میدان تاریخی با هدف عرضه صنایع دستی و آثار هنری در این محور تاریخی ایجاد می گردد.

وی با بیان اینکه استان سمنان از ظرفیت های بسیار بالایی در حوزه صنایع دستی برخوردار است اظهار داشت: ایجاد مراکزی برای عرضه این صنایع دستی و آثار هنری می تواند به رونق گردشگری و اقتصاد شهری در استان سمنان یاری شایانی کند.

این مدیر ارشد شهری از خانه های تاریخی به عنوان یکی از سرمایه های مهم شهر تاریخی سمنان نام برد و توضیح داد: در ادامه اقداماتی که با هدف مرمت و بازسازی این خانه های تاریخی انجام شده یک خانه تاریخی دیگر در سمنان با هدف پذیرایی ویژه از گردشگران خارجی مرمت و بازسازی می گردد.

وی ادامه داد: این خانه تاریخی که در آن بخش های برای عرضه صنایع دستی و اسکان گردشگران تعبیه شده تا خاتمه امسال به بهره برداری می رسد.

شهردار سمنان از ایجاد یک پارکینگ مسقف در مجاورت این محدوده تاریخی اطلاع داد و گفت: عملیات اجرایی احداث این پارکینگ شروع شده است.

احیای یک مجموعه خانه سنتی در امامزاده زکریا

وی از احیای یک مجموعه از خانه های سنتی و تاریخی در محدوده امامزاده زکریا (ع) سمنان اطلاع داد و اظهار کرد: کار اجرایی مرمت و بهسازی این مجموعه خانه های سنتی با هدف ایجاد یک مجموعه گردشگری در این منطقه در حال اجرا است.

ناظم رضوی هم چنین از مرمت یک خانه تاریخی دیگر در مجاورت یکی از آب انبارهای تاریخی در نزدیکی مقبره حکیم الهی سمنان اطلاع داد و گفت: این خانه تاریخی که آخرین مراحل کار مرمت و بهسازی آن توسط کارشناسان در حال اجرا است قرار است که به موزه آب تبدیل گردد.

وی همچنین از برنامه ریزی برای ایجاد و راه اندازی خانه سفال در شهر تاریخی سمنان به عنوان یکی از قطب های سفال سازی در کشور اطلاع داد و افزود: کار احداث و راه اندازی خانه سفال و همچنین دو موزه آب و سلامت که در قدیمی ترین بیمارستان سمنان راه اندازی خواهد شد با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در سمنان ایجاد خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 11 فروردین 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 93

به "انقلاب در خانه های تاریخی و سنتی سمنان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انقلاب در خانه های تاریخی و سنتی سمنان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید