وقتی سرمایه گذاران گردشگری دلسرد می شوند

به گزارش بانوی ایران، فتانه احدی- البرز- خبرنگار:البرز از طبیعت زیبا و جاذبه های فراوان تاریخی، فرهنگی و ورزشی برخوردار است و برای تقویت این توانمندی از سرمایه گذاری خارجی در بخش گردشگری استقبال می نماید. 2 سد بزرگ طالقان و امیرکبیر و بزرگ ترین مرکز اسکی کشور در البرز واقع شده اند.

وقتی سرمایه گذاران گردشگری دلسرد می شوند

بسیاری از روستاهای زیبای البرز مکانی مناسب برای گسترش صنعت گردشگری هستند. استان به وسعت تقریبی 5800 کیلومترمربع بیش از 450 اثر تاریخی و طبیعی ثبت شده ملی را در دل خود جای داده است. طبیعت زیبای رودخانه و جاده کرج- چالوس از جمله جلوه هایی است که با وجود امکانات محدود، سالانه شاهد حضور میلیون ها گردشگر داخلی و خارجی است. شهرستان های کرج، ساوجبلاغ، طالقان، نظرآباد، اشتهارد و فردیس البرز هر یک به نوعی از جاذبه های طبیعی، فرهنگی و تاریخی بسیار دیدنی برخوردارند.

  • ایجاد تحول در صنعت گردشگری

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی البرز از آمادگی کامل سرمایه گذاران خصوصی برای رونق بخشی به گردشگری استان اطلاع داد. رحیم بنامولایی در مورد ضرورت توسعه و ایجاد تحول در صنعت گردشگری می گوید: این اظهارات بیانگر آن است که زمینه برای برطرف موانع موجود در این بخش مهیا شده است. وی توسعه صنعت گردشگری را راهگشای بهبود فضای کسب و کار، کاهش وابستگی به درآمد نفت و ریشه کن شدن چالش بیکاری در جامعه ذکر می نماید. بنامولایی می افزاید: تحول در صنعت گردشگری استان احتیاجمند همراهی و همکاری نزدیک مدیران دستگاه های اجرایی و فعالان اقتصادی استان به ویژه در بحث ایجاد و تقویت زیرساخت های این صنعت است.

رئیس مجلس بخش خصوصی البرز با اشاره به تاثیر توسعه گردشگری در پویایی اقتصاد می گوید: با توجه به وجود جاذبه های فراوان و کم نظیر گردشگری در البرز، نه تنها بخش خصوصی استان، بلکه سرمایه گذاران خارجی نیز از مشارکت و سرمایه گذاری در صنعت گردشگری استانمان استقبال می نمایند. بنامولایی می افزاید: از دستگاه های اجرایی و نیز علاقه مندان به سرمایه گذاری در توسعه صنعت گردشگری انتظار داریم با تعامل و همکاری نزدیک راه را برای ایجاد تحول در این صنعت هموار نمایند.

وی ساخت هتل ها و مجموعه های توریستی در چند منطقه استان به ویژه در حاشیه 2 سد بزرگ طالقان و امیرکبیر و در جوار مرکز اسکی دیزین را از احتیاجهای توسعه گردشگری استان مطرح کرد. وی اظهار امیدواری کرد که با توجه به برنامه های دولت و ابراز تمایل مدیریت عالی استان البرز به توسعه گردشگری، ناهمواری های به ارث مانده از سالیان گذشته در گذر ایجاد تحول و رونق در این صنعت هموار شود.

  • معضلی بر سر راه گردشگری

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری البرز می گوید: دریافت هرگونه مجوز در کشور منوط به دریافت استعلام های فراوان است که این خود یکی از معضلات فسادآفرین در جامعه به حساب می آید. در کشورهای غربی زمان پاسخگویی به استعلامات کمتر از 2 ساعت است، ولی ما در کشور پاسخ این استعلامات را آن چنان مشمول گذشت زمان می کنیم که متقاضی وقتی آخرین جواب را می گیرد، تاریخ اعتبار اولین استعلام به انتها رسیده است.

فخرالدین صابری می گوید: بسیاری از بانک ها تمایلی به پرداخت تسهیلات برای ایجاد زیرساخت ها و تاسیسات گردشگری ندارند و دلیل آن را نبود توجیه اقتصادی طرح های گردشگری بیان می نمایند و این به عنوان معضلی دیگر بر سر راه رشد صنعت گردشگری به شمار می رود. وی می افزاید: تنها هتل پنج ستاره ای که در کرج با پیشرفت فیزیکی بیش از 75 درصد و سرمایه گذاری بیش از 180 میلیارد تومان در حال ساخت است، هنوز برای دریافت 50 میلیارد تومان سرمایه در گردش به وسیله سیستم بانکی به نتیجه نرسیده است. حداقل در یک سال و 6 ماهی که پیگیر کار هستم، با برگزاری نشست های متعدد و با بیان این که طرح فاقد توجیه اقتصادی است، این مهم رخ نداده است.

صابری اضافه می نماید: در استان احتیاجمند همیاری شهرداری ها، جهاد کشاورزی، محیط زیست، امور آب و همین طور دستگاه های متولی دریافت اقتصادیات برای رونق صنعت گردشگری هستیم. مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری البرز می افزاید: فردی به میراث فرهنگی مراجعه نموده و به دلیل خستگی از مراجعات و دریافت برگه های متعدد برای مطالبه اش خواهان تعطیلی یک ساله واحد گردشگری خود شده و تصمیم دارد در شهر لندن سرمایه گذاری کند، چراکه آنجا به او احترام می گذارند، یاری اقتصادی می نمایند و زمین رایگان در اختیارش می گذارند.

وی ادامه می دهد: اینها دردهایی است که فراوان گفته می شوند و ما هم فقط می شنویم. امیدوارم درک ما در این گونه مسائل افزایش یابد که امروز یاوران اصلی و اساسی دولت سرمایه گذاران بخش خصوصی در بخش های مختلف هستند که ما باید فرش قرمز زیر پای آنها پهن کنیم، زیرا که امروز اقتصاد مقاومتی بدون تقویت سرمایه گذاری در بخش خصوصی امکان پذیر نخواهد بود.

  • تغییر دیدگاه ها نسبت به گردشگری البرز

واقعیت این است که زیرساخت های گردشگری البرز نمی توانند به احتیاج همه گردشگرانی که قصد توقف در این استان را دارند به خوبی پاسخ دهند. نباید به بهانه این که در البرز هتل چندستاره، اقامتگاه مناسب و قابل دسترس و… وجود ندارد، با بی میلی و نارضایتی از گردشگران میزبانی کنیم؛ چراکه ورود این گردشگران باعث می شود ضعف های موجود در زیرساخت های گردشگری استان بیش از پیش نمایان شود. باید دیدگاه البرز استانی عبوری و گذری است را از ذهن ها دور کنیم و البرز مقصد گردشگری باشد. به واسطه این که بسیاری از البرزنشینان مهاجر هستند، حس میزبانی از گردشگران در آنها پررنگ نیست که این امر به ضعف در زیرساخت های نرم افزاری بخش گردشگری بازمی شود.

به گزارش بانوی ایران، معاون گردشگری میراث فرهنگی البرز با اشاره به ضرورت برطرف کمبودهای زیرساختی در حوزه گردشگری می گوید: با نمایان شدن این ضعف ها مسئولان کلان مجاب می شوند که متناسب با تقاضای موجود برای توسعه زیرساخت ها و امکانات حوزه گردشگری اقدام نمایند. احمد ترکاشوند ادامه می دهد: بدون شک تا زمانی که حس احتیاج برای توسعه زیرساخت های گردشگری استان در میان مسئولان به وجود نیاید، شاهد اتفاقات بزرگی در این حوزه نخواهیم بود. وی اضافه می نماید: برای ایجاد این حس احتیاج باید دیدگاه البرز استانی عبوری و گذری است در ذهن مسئولان اصلاح شود؛ چراکه علی رغم این که این استان سالیان سال به عنوان شاهراه ارتباطی چندین استان مطرح بوده، ولی بیش از بعضی از استان ها مکان تاریخی، طبیعی، زیارتگاهی و… را در خود جای داده است.

معاون گردشگری میراث فرهنگی البرز می گوید: بدون شک بخش کوچکی از این ظرفیت ها و جاذبه های گردشگری می تواند انگیزه توقف یک یا دوروزه را در مسافران ایجاد کند. توسعه زیرساخت های سخت افزاری و نرم افزاری گردشگری به یک اندازه اهمیت دارد. معاون گردشگری میراث فرهنگی البرز با اشاره به این که زیرساخت های گردشگری صرفاً به هتل و رستوران و اقامتگاه محدود نمی شوند، ادامه می دهد: زیرساخت های گردشگری به 2 بخش سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم می شوند که بدون اغراق باید گفت هر دوی این بخش ها به اندازه هم اهمیت دارند.

این مسئول با بیان این که برخلاف بسیاری از استان ها حس میزبانی در البرزنشینان کمرنگ است، می گوید: به واسطه این که بسیاری از البرزنشینان مهاجرند، حس میزبانی از گردشگران در آنها پررنگ نیست که این امر به ضعف در زیرساخت های نرم افزاری بخش گردشگری بازمی شود. وی اضافه می نماید: برای برطرف این ضعف معاونت گردشگری در طول سال چندین کارگاه آموزشی، نشست عمومی و همایش برگزار می نماید تا اطلاعات مردم در زمینه نتایج حضور گردشگران در مناطق مختلف استان افزایش یابد. ترکاشوند ادامه می دهد: مردم باید به این باور برسند که حضور گردشگران در استان یک جریان مثبت اقتصادی و فرهنگی است و باعث تغییر در کمیت و کیفیت زندگی آنها می شود.

  • گردشگری، منبعی برای رونق اقتصادی

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری البرز با بیان این نکته که 54 درصد اشتغال در کشور مربوط به بخش خدمات است، می گوید: در بخش خدمات، صنعت گردشگری در دنیا امروز در کنار صنعت نفت و خودروسازی به عنوان یکی از مهم ترین منابع درآمدی، رونق اقتصادی و ایجاد فرصت های شغلی شناخته می شود. فخرالدین صابری می افزاید: فرانسه در سال 2018 میزبان بیش از 84 میلیون توریست بوده است و بعد از آن، کشورهایی مثل اسپانیا و دیگر کشورها قرار دارند و این نشان دهنده میل و رغبت مردم به سفر و دیدن مقاصد جذاب تاریخی، طبیعی و گردشگری است. وی اضافه می نماید: در ایران و به خصوص البرز فرصت های ارزشمندی داریم که می توانیم از آنها استفاده کنیم و صنعت گردشگری را جایگزین صنعت نفت کنیم. تحقق رونق صنعت گردشگری در کشور ما منوط به همدلی و هم افزایی همه دستگاه های ذیربطی است که در هر استان، شهرستان و منطقه ای مسئولیتی بر عهده دارند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 306

به "وقتی سرمایه گذاران گردشگری دلسرد می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی سرمایه گذاران گردشگری دلسرد می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید