نخستین مأموریت پاکسازی زباله های فضایی توسط آژانس فضایی اروپا اجرا می گردد

به گزارش بانوی ایران، آژانس فضایی اروپا در راستا کوشش برای پاکسازی زباله های فضایی یک همکاری چند ده میلیون دلاری با یک شرکت سوئیسی نوپا خواهد داشت.

نخستین مأموریت پاکسازی زباله های فضایی توسط آژانس فضایی اروپا اجرا می گردد

با ما سفر کنید و با تورهای اروپا پاییز 1400 از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

هزاران ماهواره از کار افتاده همچنان در حال چرخش در اطراف زمین هستند و این موضوع فضاپیماهایی فعال را تهدید می نماید. بدین ترتیب از مدار خارج کردن ماهواره های غیرفعال همیشه یکی از چالش های پیش روی صنعت فضایی بوده است. اکنون آژانس فضایی اروپا (ESA) در حال امضای قراردادی 86 میلیون یورویی (102 میلیون دلاری) با نمایندگان یک شرکت تازه تأسیس سوئیسی هستند که قرار است نخستین مأموریت پاکسازی زباله های فضایی را آغاز کند.

شرکت کلیراسپیس (ClearSpace) امیدوار است تا سال 2025 یک ماهواره ویژه به فضا پرتاب کند تا بتواند قطعات باقی مانده فضایی را از مدار زمین جمع آوری نماید. در حال حاضر هزاران ماهواره از بین رفته و بسیاری از قطعات کوچکتر این فضاپیماهای از کار افتاده در حال چرخش پیرامون کره زمین هستند که با گسترش مأموریت های فضایی، خطر روزافزونی ماهواره های در حال کار و حتی ایستگاه فضایی بین المللی را که اکنون 20 سال از حضور انسانی در آن می گذرد، تهدید می نماید.

جان وارنر (Jan Wörner) مدیر کل آژانس فضایی اروپا در این رابطه گفت: تصور کنید اگر تمام کشتی هایی که در طول تاریخ گم شده یا از کار افتاده اند، همچنان روی آب شناور باشند، قایقرانی در دریاهای آزاد چقدر می تواند خطرناک باشد.

لوک پیگوئت (Luc Piguet) بنیانگذار و مدیرعامل کلیراسپیس هم گفت که این خطر به دلیل برنامه ریزی برای فرستادن صدها یا حتی هزاران ماهواره در مدار پایین زمین طی سال های آینده افزایش خواهد یافت.

لازم به ذکر است علاوه بر ماهواره های تکی، صورت های فلکی ماهواره ای مانند استارلینک، آمازون و وب وان هم از جمله پروژه هایی هستند که در سال های آینده شمار ماهواره های اطراف زمین را به شکل قابل توجهی افزایش خواهند دارد. بنابراین احتیاج به یک یدک کش فضایی برای برچیدن ماهواره های غیرفعال از این منطقه به روشنی حس می گردد.

پاکسازی چگونه انجام می گردد؟

کلیراسپیس-1 (ClearSpace-1) نخستین مأموریت پاکسازی فضا قرار است با یک قطعه موشک از کار افتاده به وزن 112 کیلوگرم دیدار کند. این دست ساخته بشر با نام وسپا (Vespa) که کوتاه شده آداپتور ثانویه محموله وگا است، در سال 2013 میلادی به در مدار قرار دادن یک ماهواره یاری نموده است. به گفته آژانس فضایی اروپا سازه محکم، آن را به یک نقطه آغاز خوب برای مأموریت تبدیل می نماید تا برای مأموریت های پرچالش تر و گسترده تر در آینده آماده گردد. در نهایت پس از به دام انداخت ایمن وسپا، فضاپیمای ClearSpace-1 آن را از مدار خارج می نماید تا در جو بسوزد.

آژانس فضایی اروپا همچنین قرارداد با کلیراسپیس به عنوان توسعه دهنده فناوری پاکسازی زباله های فضایی را فرایند جدیدی در قراردادهای تجاری این آژانس دانست و گفت در حالی که این آژانس تخصص کلیدی را برای دستیابی به هدف مأموریت ارائه می دهد و هزینه نخستین مأموریت را پرداخت می نماید، انتظار می رود که شرکت سوئیسی کلیراسپیس سایر هزینه ها را به وسیله سرمایه گذاران تجاری تأمین نماید.

  • یدک کش های فضایی برای ارائه خدمات تجاری آماده می شوند

عکس کاور: طرح گرافیکی یدک کش فضایی کلیر اسپیس برای پاکسازی زباله های فضایی

Credit: ESA/ClearSpace

منبع: DW

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 7 دی 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1387

به "نخستین مأموریت پاکسازی زباله های فضایی توسط آژانس فضایی اروپا اجرا می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین مأموریت پاکسازی زباله های فضایی توسط آژانس فضایی اروپا اجرا می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید