قسمت های مختلف گوش انسان

به گزارش بانوی ایران، آناتومی گوش انسان شامل 3 بخش اصلی می باشد که عبارت است از گوش بیرونی ، گوش میانی و گوش داخلی. هر قسمت از گوش خود از بخش های مختلفی تشکیل شده است. در این مقاله به بررسی 3 بخش اصلی گوش انسان پرداخته شده است.

قسمت های مختلف گوش انسان

مترجم: امین حسین پور

منبع:راسخون

آناتومی گوش انسان شامل 3 بخش اصلی می باشد که عبارت است از گوش بیرونی ، گوش میانی و گوش داخلی. هر قسمت از گوش خود از بخش های مختلفی تشکیل شده است. در این مقاله به بررسی 3 بخش اصلی گوش انسان پرداخته شده است.

گوش انسان به گونه ای عمل می کند که امواج صوتی از گوش خارجی به گوش میانی منتقل می شود و پس از آن در قابل امواج فشاری به گوش داخلی ارسال می شود. در گوش داخلی، امواج فشاری به تکانه های الکتریکی تبدیل می شود که از طریق مغز قابل دریافت است. بدین طریق ما می توانیم بشنویم و انواع صداها را از همدیگر تمیز دهیم.

گوش بیرونی

گوش بیرونی یا گوش خارجی قسمت قابل مشاهده گوش است که از پرده گوش محافظت می کند. گوش بیرونی امواج صوتی را جمع آوری و به گوش میانی منتقل می کند. گوش بیرونی متشکل از لاله گوش و کانال گوش می باشد.

لاله گوش - امواج صوتی از طریق لاله گوش وارد گوش می شود.

کانال گوش - کانال گوش در حدود 2 سانتی متر طول دارد. کانال گوش امواج صوتی را تقویت و آن ها را به گوش میانی هدایت می کند. غدد عرق موجود در این کانال باعث ترشح جرم گوش می شود.

گوش میانی

گوش میانی که بین گوش بیرونی و گوش داخلی واقع شده است، امواج صوتی را به صورت امواج فشاری از گوش خارجی دریافت می کند. گوش میانی حفره ای پر از هواست و متشکل از پرده گوش ، چکش ، سندان و رکاب می باشد.

پرده گوش - پرده گوش غشای نازکی است که به صورت یک دیواره میان گوش خارجی و گوش میانی عمل می کند. پرده گوش با دریافت امواج صوتی شروع به ارتعاش می کند و انرژی صوتی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کند.

چکش - چکش استخوان کوچکی است که در کنار پرده گوش واقع شده است. از آنجایی که چکش در مجاورت پرده گوش قرار گرفته است، ارتعاشات پرده گوش باعث ارتعاش این استخوان هم می شود.

سندان - سندان استخوان کوچکی است که در کنار چکش قرار گرفته است. سندان در پاسخ به ارتعاش چکش ارتعاش می کند.

رکاب - همانند چکش و سندان، رکاب هم استخوان کوچکی است که در گوش میانی قرار گرفته است. در نهایت، رکاب هم ارتعاش می کند و امواج فشاری را به گوش داخلی هدایت می کند.

گوش داخلی

گوش داخلی همانطور که از نام آن تعیین است، داخلی ترین قسمت گوش به تعداد می رود. گوش داخلی با مایع آب مانندی پر شده است و متشکل از اندام های شنوایی و تعادلی است. گوش داخلی شامل حلزون گوش، کانال های نیم دایره و عصب شنوایی است.

حلزون گوش - حلزون گوش ساختار پیچ خورده ای است که می تواند تا حدود 3 سانتی متر کشش داشته باشد. پوشش غشایی حلزون گوش شامل سلول های عصبی متعددی است. این سلول های عصبی به فرکانس های مختلف ارتعاشات پاسخ می دهند که در نهایت منجر به ایجاد تکانه های الکتریکی می شود.

کانال های نیم دایره - این کانال ها حلقه هایی پر شده از مایع می باشد که به حلزون گوش متصل بوده و به حفظ تعادل کمک می کند.

عصب شنوایی - تکانه های الکتریکی ایجاد شده از طریق سلول های عصبی از طریق عصب شنوایی وارد مغز می شود.

بدین صورت قسمت های مختلف گوش انسان عملکردهای خاصی را انجام می دهد که در نهایت منجر به کارکرد کلی گوش و شنوایی می شود. وجود هر گونه آسیب یا اختلال در قسمت های گوش می تواند منجر به ایجاد مسائل در شنوایی شود.

منبع: راسخون
انتشار: 26 مهر 1400 بروزرسانی: 26 مهر 1400 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1870

به "قسمت های مختلف گوش انسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قسمت های مختلف گوش انسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید