سیاره ای شبیه مشتری در اطراف ستاره ای مرده کشف شد

به گزارش بانوی ایران، دانشمندان یک سیاره فراخورشیدی مانند مشتری را رصد کرده اند که به دور ستاره ای مرده که زمانی شبیه خورشید بوده، می گردد.

سیاره ای شبیه مشتری در اطراف ستاره ای مرده کشف شد

طبق مقاله ای که در نشریه نیچر (Nature) منتشر شده، یک کوتوله سفید در فاصله 6500 سال نوری از ما پیش نمایشی از آنچه قرار است 5 میلیارد سال دیگر برای منظومه شمسی روی دهد، به تصویر می کشد.

هنگامی که یک ستاره کوتوله زرد مانند خورشید ذخایر هلیوم خود را تمام می کند، ابعاد آن بسیار بزرگ تر شده و با تبدیل به یک غول سرخ، سیارات قرار گرفته در مدارهای داخی خود را می سوزاند که درباره منظومه شمسی شامل عطارد، ناهید، زمین و مریخ می شود.

سپس بر اثر گرانش داخلی خود به یک کوتوله سفید یعنی ستاره ای کم نور به اندازه زمین و تقریبا نیمی از جرم اولیه خود، تبدیل می شود. اگرچه سرنوشت ستاره های داخلی با نابودی گره خورده است اما دانشمندان مطمئن نیستند که دقیقا چه اتفاقی برای سیارات دورتر می افتد.

اکنون گروهی از پژوهشگران با استفاده از تلسکوپ شماره 2 رصدخانه کک (Keck Observatory) سیاره ای فراخورشیدی در حدود 1.4 برابر اندازه مشتری را در حال چرخش در مداری مشتری-مانند به دور یک کوتوله سفید کم نور با حدود 60 درصد جرم خورشید رصد کرده اند.

دانشمندان این کشف را با استفاده از روشی به نام لنز گرانشی انجام دادند که بر نسبیت عام اینشتین پایدار است و زمانی ممکن می شود که هدف و یک جرم بزرگ نزدیک تر، با زمین هم راستا شوند. در این صورت جرم نزدیک تر نور سوژه را خم می کند و به دانشمندان امکان می دهد تا آن را با تلسکوپ مشاهده کنند.

این تیم پژوهشی سعی کرد ستاره را پیدا کند اما در نهایت به این نتیجه رسید که ستاره، در حقیقت یک کوتوله سفید بسیار ضعیف است و نمی توان آن را مستقیم رصد کرد. دانشمندان پیش از این هم سیاره مانند مشتری را در اطراف یک کوتوله سفید مشاهده کرده اند اما مدار آن بسیار نزدیک تر بود و بنابراین یک نمونه عالی برای منظومه شمسی به شمار نمی رفت.

بر اساس یافته های تازه سیارات با مدارهای طولانی، احتمالا بیشتر از سیارات داخلی در کیهان رایج هستند. همچنین نشان می دهد که برخی از اجرام منظومه شمسی ممکن است از مرگ خورشید جان سالم به در ببرند.

دیوید بنت (David Bennett) نویسنده مقاله اخیر گفت: آینده زمین ممکن است چندان خوشایند نباشد زیرا به خورشید نزدیک تر است. اما اگر پیش از آنکه خورشید زمین را طی فرآیند تبدیل شدن به غول سرخ در خود ببلعد، بشریت بخواهد به قمرهای مشتری یا زحل مهاجرت کند، ما همچنان در مدار گردش پیرامون خورشید باقی خواهیم ماند. هرچند نمی توانیم برای مدت طولانی به گرمای خورشید به عنوان یک کوتوله سفید وابسته باشیم.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از سیاره مانند مشتری در اطراف یک کوتوله سفید به عنوان ستاره ای مرده

Credit: W. M. Keck Observatory/Adam Makarenko

منبع: Engadget

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 15 آبان 1400 بروزرسانی: 15 آبان 1400 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1896

به "سیاره ای شبیه مشتری در اطراف ستاره ای مرده کشف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاره ای شبیه مشتری در اطراف ستاره ای مرده کشف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید