12 راه برای در امان ماندن از ابتلا به کرونا

به گزارش بانوی ایران، با رعایت نکات بهداشتی از ورود ویروس کرونا به داخل خانه و ریسک ابتلا به آن جلوگیری کنید.

12 راه برای در امان ماندن از ابتلا به کرونا

به گزارش گروه رسانه های بانوی ایران، با وجود این که پس از شیوع ویروس کرونا افراد بیشتر اوقات خود را در خانه و قرنطینه خانگی به سر می برند، اما هنوز به دلایل مختلف از جمله تهیه لوازم مورد احتیاج و اساسی خانه باید ساعاتی را در محیط بیرون بوده و با افراد دیگر در ارتباط باشند؛ بنابراین زمانی که در خارج از منزل به سر می برید، رعایت نکات بهداشتی و ایمنی برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا بسیار لازم است.

رعایت فاصله اجتماعی (حداقل دو متر) و شست و شوی مداوم دست ها، از جمله مهم ترین و موثرترین اقدامات برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا بوده و استفاده از ماسک و دستکش نیز از الزامات ضروری هنگام خروج از خانه است. افراد به این نکته توجه داشته باشند که استفاده از ماسک کثیف نه تنها در پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا تاثیری ندارد، بلکه ممکن است آلودگی را به بدن فرد منتقل کند. هم چنین استفاده از ماسک به معنای بی احتیاجی از رعایت فاصله اجتماعی نیست و افراد حتی زمانی که از ماسک استفاده می نمایند باید از نزدیک شدن به یک دیگر در محیط های عمومی اجتناب نمایند .

در این مطلب به اقدامات احتیاطی برای پیشگیری از ابتلا به کرونا هنگام خروج از خانه و تماس با افراد دیگر پرداخته می گردد .

برای اشاره و تماس با سطوح مختلف از آرنج و پا های خود بهره ببرید

اگر هنوز برای باز کردن در، زدن دکمه های مختلف از جمله دکمه آسانسور و ... از نوک انگشتان خود استفاده می کنید، سعی کنید این عادت را ترک کنید؛ چرا که مهم ترین راه انتقال ویروس به وسیله دست آلوده و تماس دست با صورت شما است. می توانید برای تماس با این سطوح از زانوها، پا ها و آرنج خود برای پیشگیری از آلودگی بهره ببرید .

برای باز کردن در و زدن کلید برق یا دکمه آسانسور از شانه و آرنج خود بهره ببرید. می توانید برای باز کردن در، آستین خود را روی دستتان کشده سپس دسته در را بکشید تا از انتقال آلودگی به دست خود جلوگیری کنید؛ چرا که احتمال برخورد دست با غذا و هم چنین کشیدن دست به صورت خودتان بسیار بیشتر از برخورد آستین لباس با صورت و دهان شما است .

رعایت فاصله بسیار مهم است

رعایت فاصله اجتماعی با همه افراد حتی در خانه برای پیشگیری از انتقال کرونا بسیار مهم است. رعایت فاصله حداقل دو متر در مراکز خرید، نانوایی ها و ... هنگام ایستادن در صف، می تواند در پیشگیری از انتقال ویروس موثر باشد. هم چنین با رعایت اصول بهداشتیب و فاصله از دیگران، می توانید برای تقویت روحیه و تغییر حال خود به پیاده روی خارج از خانه بروید، اما به هیچ وجه از اطراف خود و سطوحی که با آن ها در تماس هستید غافل نشوید .

به دنبال گزینه اتوماتیک باشید

تا جای ممکن از وسایل اتوماتیک برای راه انداختن کار خود بهره ببرید تا از تماس دست خود با سطوح تا حدامکان پیشگیری کنید. در صورت دسترسی نداشتن به این وسایل، طبق موارد گفته شده به جای دست از دیگر اندام ها برای تماس با سطوح بهره ببرید .

حواستان به سطوحی که تلفن همراهتان با آن ها در تماس است، باشد

هر چه تلفن همراهتان کمتر در محیط های مشترک قرار داده گردد، احتمال آلودگی آن به ویروس کمتر است. بهتر است زمانی که در محیط بیرون از خانه هستید، تلفن خود را در جیب یا کیف پولتان بگذارید و تا حد امکان از بیرون آوردن آن اجتناب کنید. در صورتی که احتمال می دهید تلفن همراهتان آلوده شده باشد، با دستمال های ضدعفونی نماینده آن را پاک کنید .

هنگام خرید بسیار هوشیار باشید

از پلاستیک هایی که خودتان قبلا ضدعفونی نموده اید یا از کیسه های پارچه ایی تمیز که از خانه آورده اید برای خرید بهره ببرید، چرا که از تمیز بودن و پاک بودن آن از ویروس مطمئن هستید. سعی کنید این توصیه را به فروشنده و سایر افرادی که در فروشگاه حضور دارند نیز با رعایت احترام گوشزد کنید .

پس از بازگشت به خانه حتما کیسه های خرید را قبل از ورود، جلوی در خانه بگذارید و وسایل درون آن را ضدعفونی کنید. سپس دستانتان را به دقت شسته و لباس هایتان را بشویید .

به محصولات و تولیدات خود بدون پوشیدن دستکش دست نزنید

اگر فروشنده هستید از دست زدن به محصولات خود اجتناب کنید؛ چرا که این کار موجب استرس مشتریان و کاهش اطمینان آن ها برای خرید محصول می گردد. سعی کنید کمترین تماس را با محصولات داشته و از دستکش به همراه ماسک بهره ببرید .

لمس سطوح را به حداقل برسانید

سعی کنید از تماس با سطوح و افراد تا حد امکان اجتناب کنید. اگر افرادی که دوست و فامیل شما هستند در خارج از خانه دیدار کردید، به آن ها بگویید که، چون دوستشان دارید به آن ها نزدیک نمی شوید و از در آغوش دریافت و بوسیدن افراد اکیدا خودداری کنید .

هنگام ورود به خانه، قبل از هر کاری ابتدا دست هایتان را بشویید

شستن دست ها را جدی بگیرید؛ چرا که مهم ترین راه برای پیشگیری از انتقال کرونا است. هر بار دستان خود را 20 ثانیه با آب و صابون و با دقت بشویید تا آن ها را از هرگونه آلودگی پاک کنید. شستن لای انگشتان، انگشت شصت، مچ دست و کناره های دست را از قلم نیاندازید .

از ماشین و خانه خود غافل نشوید

هنگامی که با ماشین بیرون از خانه می روید، این نکته را در نظر بگیرید که با سطوح مختلف تماس پیدا نموده و ممکن است دستانتان آلوده شده باشد؛ بنابراین از ضدعفونی کردن ماشین و هم چنین خانه خود غافل نشوید؛ چرا که همین بی احتیاطی های کوچک ممکن است ریسک ابتلا به کرونا را بالا ببرد .

دستمال مرطوب و محلول ضدعفونی نماینده با خود به همراه داشته باشید

به همراه داشتن دستمال کاغذی یا دستمال مرطوب می تواند در محیط هایی که به گندزدا بودن آن ها اطمینان ندارید، به شما یاری نمایند. مثلا برای دریافت دستگیره در یا هر شی دیگری در محیط بیرون از خانه می توانید از ان ها استفاده نموده و سپس دور بیندازید .

استفاده از پول کاغذی ممنوع!

در حال حاضر، پول کاغذی مهم ترین و پر خطرترین راه برای انتقال ویروس کرونا است؛ چرا که افراد زیادی آن را لمس می نمایند و ممکن است به صورت گسترده باعث انتقال ویروس به افراد مختلف گردد؛ بنابراین از کارت های بانکی و با رعایت نکات بهداشتی برای پرداخت هزینه های خود بهره ببرید .

وسایل و اشیا مشکوک به آلودگی را تا مدتی دور از دسترس قرار دهید

ویروس کرونا بر روی سطوح مختلف ماندگاری متفاوتی دارد. این ویروس روی دستکش لاتکس و آلومینیوم 8 ساعت، پلاستیک 2 روز، چوب و شیشه 4 روز، کاغذ و تفلون 5 روز و سطوح استیل 3 تا 28 روز زنده می ماند؛ بنابراین پس از ورود اشیا و وسایل مختلف به داخل خانه، حتما تا مدتی که ذکر شد اشیا را قرنطینه نموده و دور از دسترس قرار دهید .

با رعایت این نکات و تمام توصیه های متخصصان، می توانید از ابتلا به ویروس کرونا در امان بمانید .

منبع : باشگاه بانوی ایران

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 10 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 961

به "12 راه برای در امان ماندن از ابتلا به کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "12 راه برای در امان ماندن از ابتلا به کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید