یاوه گویی وزیر خارجه انگلیس علیه ایران

ایسنا نوشت: وزیر امور خارجه انگلیس در ادعاهایی بی اساس ایران را مسئول حملات به دو نفتکش در دریای عمان دانست.

یاوه گویی وزیر خارجه انگلیس علیه ایران

به گزارش رویترز، جرمی هانت، وزیر خارجه انگلیس روز آدینه در بیانیه ای در واکنش به حملات به دو نفتکش در دریای عمان گفت: این مسئله بسیار نگران کننده است و در زمانی اتفاق افتاده که تنش ها در اوج خود هستند. من با پمپئو در ارتباط بوده ام. ما هوشیارانه و با دقت به ارزیابی این مسئله خواهیم پرداخت اما تا آن موقع باید حرف شریک آمریکایی مان را باور کنیم.

وی در ادامه ادعاهای خود اضافه کرد: ما این مسئله را بسیار جدی خواهیم گرفت و پیغام مان به ایران این است که اگر واقعاً در این مسئله دخیل بوده اند، این کار یک اقدام به شدت نابخردانه است که موجب افزایش تنش ها می گردد و تهدیدی جدی را علیه صلح و ثبات در منطقه عرضه می دارد.

به گزارش ایسنا، روز گذشته، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در مورد حملات به دو نفتکش در دریای عمان مدعی شده بود: تحلیل آمریکا این است که حمله امروز به نفتکش ها کار ایران بوده و ایران میخواهد جریان نفت را دچار مشکل کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا نیز بامداد آدینه در توییتی خصمانه ایران را مسئول حمله به دو نفتکش در دریای عمان دانست و نوشت: ارزیابی آمریکا این است که ایران مسئول حملات دریای عمان است.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اتهام زنی های بی اساس آمریکا گفت: مسئولیت تأمین امنیت تنگه هرمز، بر عهده جمهوری اسلامی ایران است و نشان دادیم که در سریع ترین زمان ممکن به یاری ملوانان کشتی های دچار سانحه رفتیم و آنها را نجات دادیم.

وی اضافه کرد: ظاهراً برای آقای پمپئو و سایر دولتمردان آمریکایی متهم کردن ایران در حادثه مشکوک و تأسف بار برای نفتکش ها راحت ترین و ساده انگارانه ترین کار است. در حالی که نخست وزیر ژاپن برای کاهش تنش ها، با نفر اول جمهوری اسلامی ایران در حال دیدار است کدام دست های پنهان به دنبال اثرگذاری بر این کوشش ها در منطقه است و چه کسانی از آن سود می برند؟!

موسوی ادامه داد: آقای پمپئو! این تشکیک نه تنها شوخی و خنده دار نیست بلکه نگران کننده و هشدارآمیز است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان نیز در واکنش به ادعاهای آمریکا مبنی بر دست داشتن ایران در این حملات در توییتی نوشت: اینکه ایالات متحده فوراً و بدون ذره ای شواهد عینی یا هر اماره ای، به اتهام پراکنی علیه ایران دست می زند، تنها این را کاملاً آشکار می نماید که تیم بی در حال حرکت به سوی یک نقشه جایگزین است: خرابکاری در دیپلماسی (از جمله در اقدامات آبه شینزو) و سرپوش گذاشتن بر تروریسم مالی علیه ایران.

وی در توییت دیگری اضافه کرد: من چند ماه پیش دقیقاً درباره همین سناریو هشدار دادم؛ نه به این دلیل که من یک پیشگو باشم، بلکه به این دلیل که من ذات تیم بی را می شناسم.

23310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: بروزرسانی: 15 مهر 1398 شناسه مطلب: 232

به "یاوه گویی وزیر خارجه انگلیس علیه ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یاوه گویی وزیر خارجه انگلیس علیه ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید