کمک کرونا و اینترنت اشیا به کنترل ترافیک

به گزارش بانوی ایران، شهر: ترافیک روزانه، یادگاری از اشتباهات برنامه ریزی قرن بیستم است که شهرها قدرت کنار گذاشتن آن را دارند، تغییر سریع جامعه در روبروه با COVID-19 ظرفیت تغییر در روبرو با این معضل را یادآوری می کند.

کمک کرونا و اینترنت اشیا به کنترل ترافیک

به گزارش خبرنگار شهر، وب سایت blogs.worldbank وابسته به بانک جهانی در بخش شهرهای پایدار گزارشی با عنوان برنامه ریزی مجدد شهرها با کمک به کاهش آلاینده ها منتشر کرده است. در گزارش آمده است؛ شهرها می توانند برای مقابله با آلودگی ناشی از ترافیک و سایر اشکال ازدحام شهری از ایجاد زیرساخت های فیزیکی جدید با استفاده از ابزارهای دیجیتال برای انجام کارهای بیشتر با منابع موجود جلوگیری کنند. در کشورهای نوظهور، این استراتژی در تلاقی پایداری و رشد واقع شده است.

بانک جهانی در این گزارش تاکید کرده که؛ برای درک اینکه چگونه می توانیم زندگی روزمره شهری را تغییر دهیم، استراتژی های مورد استفاده برای مبارزه با بیماری ویروس کرونا را در نظر بگیرید. در اوایل سال 2020 ، اصطلاح مسطح کردن منحنی ویروس کرونا در روزنامه ها و وب سایت های سراسر جهان منفجر شد. این ایده تاکید داشت که ماسک ها و فاصله گذاری اجتماعی COVID-19 ، را از بین نمی برد؛ اما می تواند سرعت انتشار آن را کاهش دهد. حال که ما یاد گرفتیم چگونه منحنی عفونت را مسطح کنیم، آیا می توانیم همین اصل را در زندگی روزمره خود اعمال کنیم؟ فراتر از مراقبت های بهداشتی، می دانیم که همه زیرساخت ها - از بزرگراه ها گرفته تا شبکه های برق - وقتی تقاضا بیش از حد اوج ظرفیت باشد، سبب ازدحام می شود و سپس از کار می افتند.

درباره حمل و نقل عمومی هم آیا میتوان از این روش استفاده کرد؟ افزایش کنترل نشده تقاضای روزانه در ساعات شلوغ، بزرگترین معضل زیرساختهای شهرهاست.عواقب این رخداد و شلوغی هم در سراسر جهان شناخته شده است؛ از سمفونی بوق زدن روزانه در لس آنجلس، کالیفرنیا، تا رانندگانی که برای مشاجره و دعواهای تصادفی از ماشین خارج می شوند. با این حال، ناراحتی و عصبانی ماندن در ترافیک در مقایسه با تأثیرات زیست محیطی آن بی اهمیت است. چرخه های شتاب و کاهش سرعت برای مسافت پیموده شده گاز وحشتناک است به طوری که تا 29 برابر بیشتر از رانندگی آزادانه در همان مسافت، آلاینده آزاد می نماید. اما برای معکوس کردن راستا چه کاری باید انجام داد؟ در دسترس ترین راه حل تعریض جاده ها از نظر کارآیی است که خود، بسیار گران است اما به جای افزایش عرضه، یک شهر که به دنبال هوای پاک و رعایت مسایل زیست محیطی است باید به دنبال کاهش اوج تقاضا باشد.

کرونا؛ وقت بیشتری به شهروندان می دهد

ویروس کرونا سبب شده تا امروزه بسکمک از کارگران و کارمندها از شیفت های پلکانی استفاده و در زمان های مختلف به محل کار مراجعه کنند تا از ازدحام بیش از حد جلوگیری شود. فراتر از کاهش خطر ابتلا به COVID-19 ، این امر همچنین سبب جلوگیری از هدر رفت وقت در جاده ها و بزرگراه ها می شود. بعد از همه گیری کرونا، کار از راه دور می تواند به ما اجازه دهد که وقت بیشتری داشت باشیم.

آنطور که در گزارش بانک جهانی آمده است، ماه هاست بسکمک از شهروندان در جلسه صبحگاهی از طریق زوم شرکت می کنند و ظهر به محل کار خود می رسند، در حالی که دیگران زودتر آنجا را ترک می کنند و روز کاری خود را از خانه به خاتمه می رسانند. دولت ها باید در این راستا حرکت کنند و با سیستم عامل های دیجیتالی می توانند مشوق های پویایی ارائه دهند. مثلا در سنگاپور، سیستم الکترونیکی قیمت گذاری جاده (ERP) بر اساس حجم فعلی ترافیک، از شهروندان عوارض دریافت می کند که همان اینترنت اشیا است. شهرهای بزرگ و در حال توسعه هم می توانند مراحل متداول توسعه را طی کرده و مستقیماً به فناوری های پیشرفته در زمینه حمل و نقل برسند. مثلا سارا ویلیامز استاد MIT با برنامه ای که طراحی کرده قصد دارد با مطالعه داده های مکان تلفن همراه، ساختار حمل و نقل عمومی غیر رسمی نایروبی را تغییر دهد.

با این حال، ترافیک روزانه یادگاری از اشتباهات برنامه ریزی قرن بیستم است که شهرها قدرت کنار گذاشتن آن را دارند. تغییر سریع جامعه در مواجهه با COVID-19 ظرفیت تغییر ما را یادآوری می نماید. امروزه هموار شدن منحنی، پاسخی ضروری به بحران بوده است. فردا ، این می تواند ابزاری باشد که ما برای دستیابی به شهرهای مورد نظر خود در اختیار داریم: شهرهایی با مدیریتی یکپارچه، آب و هوای سالم و درواقع جایی که واقعا ارزش زندگی کردن دارد.

خبرنگار: فریبا رحمانی

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 14 آذر 1399 بروزرسانی: 14 آذر 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1339

به "کمک کرونا و اینترنت اشیا به کنترل ترافیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمک کرونا و اینترنت اشیا به کنترل ترافیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید