وزارت ارشاد متولی اصلی سه سند هنر های تجسمی، موسیقی و مد و لباس شد

به گزارش بانوی ایران، پنجمین جلسه ستاد هماهنگی اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور برگزار گردید.

وزارت ارشاد متولی اصلی سه سند هنر های تجسمی، موسیقی و مد و لباس شد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در حاشیه جلسه ستاد راهبری و هماهنگی مهندسی فرهنگی گفت: در ابتدای این جلسه پیامد های فرهنگی کرونا در 9 محور اساسی مرور شد و مقرر شد که یک سند سیاستی درباره شرایط کرونا و به طور عام شرایط اضطرار در فضای طبیعی که منجر به انتقال بسیاری از ارتباطات و تعاملات کاری به فضای مجازی می گردد، تدوین و در دستور کار ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی قرار گیرد.

عاملی افزود: روز هایی در سال داریم که دی اکسید کربن در فضای زندگی مردم بالا می رود و هوا ناسالم است، یا زلزله به وقوع می پیوندد و یا ویروس های سرایت بخش مثل کرونا، آنفولانزا وارد زندگی عمومی و اجتماعی می گردد و موجب می گردد که افراد با محدودیت هایی وارد فضای طبیعی شوند. در چنین شرایطی فضای جایگزین می تواند جبران بخشی مهم از ارتباطات، تراکنش های اقتصادی و اداری و حتی آموزش و پژوهش را کند.

وی ادامه داد: هم اکنون که موضوعات کلانی مثل آموزش به فضای دوم منتقل شده و آموزش و پرورش کاملا در فضای دوم کار می نماید و یا کلاس های درس آموزش عالی در این فضا شکل گرفته است نیازمند یک سیاست گذاری فرهنگی با نگاه به فضای فیزیکی و فضای مجازی هستیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی توضیح داد: به همین دلیل نیازمند سیاست گذاری فرهنگی هستیم که منتهی به آسایش و سلامت مردم گردد و بحث تنهایی و خود انزوایی که تحت تأثیر کرونا اتفاق می افتد در این نگاه دیده گردد و از ظرفیت هایی که فضای مجازی برای محیط سالم و پاک می تواند فراهم کند استفاده گردد.

وی گفت: هم اکنون که موضوعات کلانی مثل آموزش به فضای دوم منتقل شده و آموزش و پرورش کاملاً در فضای دوم کار میکند و یا کلاس های درس آموزش عالی در این فضا شکل گرفته است نیازمند یک سیاست گذاری فرهنگی با نگاه به فضای فیزیکی و فضای مجازی هستیم که مقرر شد بر مبنای 9 محور بحث شده در جلسه بتوانیم شرایط سیاستی لازم را فراهم کنیم.

عاملی افزود: دستور دوم جلسه مروری بود بر مصوبات سال گذشته در ستاد هماهنگی نقشه مهندسی فرهنگی کشور که 11 مصوبه مهم در آن داشتیم و هر 11 مصوبه تا به امروز ابلاغ شده و در دستگاه های اجرایی فرآیند شده است.

وی افزود: زیر ساخت به فعلیت افتادن برنامه های اقدام سند مهندسی فرهنگی در این مصوبات دیده شده است. از جمله اینکه چارچوب تدوین اسناد ملی با پیوستی که جزئیات اسناد را معین نموده معین شده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان داشت: دستور سوم جلسه بحث 21 سند ملی است که در سند نقشه مهندسی فرهنگی کشور پیش بینی شده و نگاهمان در تدوین این اسناد این نبود که آن ها را در دبیرخانه خودمان تدوین کنیم. بلکه گفتیم که در دستگاه های ذی ربط مثل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یا وزارت آموزش و پرورش و سایر دستگاه هایی که ذی نفع موضوع هستند و روزانه با این مسائل درگیر هستند در قالب لایحه به ستاد هماهنگی مهندسی فرهنگی پیشنهاد گردد.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران افزود: در این جلسه متولی اصلی سه سند هنر های تجسمی، سند موسیقی و سند مد و لباس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان دستگاه محوری معین شد و این وزارتخانه، سایر دستگاه های همکار را طی فرآیندی که در سند معین شده پیشنهاد خواهد نمود و مقرر شد برای سایر اسناد با حضور دستگاه مربوطه تصمیم گیری گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1103

به "وزارت ارشاد متولی اصلی سه سند هنر های تجسمی، موسیقی و مد و لباس شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزارت ارشاد متولی اصلی سه سند هنر های تجسمی، موسیقی و مد و لباس شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید