واکنش روسیه به ادعای ناتو درباره استقرار موشک در اروپا

به گزارش بانوی ایران، وزارت دفاع روسیه تأکید کرد که این کشور، برخلاف آمریکا، موشک های دارای برد کوتاه و متوسط را آزمایش نکرده و در اختیار ندارد و قصد هم ندارد که چنین تسلیحاتی را در خاک اروپا یا دیگر مناطق دنیا مستقر کند.

واکنش روسیه به ادعای ناتو درباره استقرار موشک در اروپا

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از خبرگزاری نووستی، وزارت دفاع روسیه اعلام نمود که این کشور، برخلاف ایالات متحده، موشک های دارای برد متوسط و کوتاه تر را آزمایش ننموده و چنین تسلیحاتی در اختیار نداردو قصد هم ندارد این نوع موشک ها را نه در خاک اروپا و نه در دیگر مناطق دنیا مستقر کند.

مقامات نظامی روس با انتشار بیانیه ای، تأکید کردند که مسئولیت از بین رفتن پیمان نابودی این نوع موشک ها تنها بر عهده طرف آمریکایی است که با خارج شدن از این توافقنامه مهم دوجانبه، خطر جدی برای امنیت بین المللی به وجود آورده است.

در این بیانیه آمده است: آزمایش موشکی ماه آگوست امسال آمریکا با استفاده از سکوی پرتاب ام. کا-41 که این کشور در سیستم های سپر موشکی استقرار یافته خود در خاک رومانی و لهستان مورد استفاده قرار داده، تایید کننده ادعای روسیه نسبت به آمریکا درباره امکان استفاده از این سامانه ها برای پرتاب موشک های دارای برد کوتاه و متوسط است.

وزارت دفاع روسیه تاکید نموده، این کشور امیدوار است که کشورهای غربی این ابراز اطمینان را به مسکو بدهند که استقرار چنین موشک های آمریکایی در خاک کشورهای اروپایی غیرقابل قبول خواهد بود.

در این بیانیه گفته شده: در شرایط سخت کنونی به جای تعبیرهای مختلف درباره پیمان موشکی که آمریکا آن را از بین برده، امیدوار هستیم که شرکای غربی به ما چنین اطمینانی را بدهند که استقرار موشک های آمریکایی دارای برد کوتاه و متوسط که این کشور از هم اکنون آنها را توسعه داده، در خاک کشورهای اروپایی، غیرقابل قبول است، چرا که چنین مسئله ای نه تنها امنیت در اروپا، بلکه امنیت در کل دنیا را در معرض خطر قرار خواهد داد.

لازم به یادآوری است، ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو روز سه شنبه (10 سپتامبر، 19 شهریور ماه) در تفسیر فروپاشی پیمان موشک های برد متوسط و کوتاه تر بین روسیه و آمریکا، اعلام نمود که کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی درباره اتخاذ تدابیر لازم برای تقویت توان دفاعی خود به توافق رسیده اند، ولی این اقدامات به استقرار موشک های هسته ای جدید در خاک اروپا مربوط نمی گردد.

این در حالی است که سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در تاریخ دوم سپتامبر (11 شهریور) اعلام نموده بود که مسکو به کشورهای عضو ناتو پیشنهاد نموده تا به روند توقف استقرارموشک های برد کوتاه و متوسط بپیوندند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 مهر 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 354

به "واکنش روسیه به ادعای ناتو درباره استقرار موشک در اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش روسیه به ادعای ناتو درباره استقرار موشک در اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید