ضرورت متحدالشکل بودن فرم های تسهیلات بانکی تصویب شد

به گزارش بانوی ایران، ششمین نشست شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی استان مازندران با حضور استاندار و معاون طرح و برنامه وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار گشت.

ضرورت متحدالشکل بودن فرم های تسهیلات بانکی تصویب شد

اعلام مسائل و مسائل بخش خصوصی درباره الزام مجوز کسب دارندگان پروانه بهره برداری از وزارت صمت به استناد ماده 91 قانون نظام صنفی کشور و همچنین بررسی مراتب اعتراض فعالان بخش خصوصی درباره عدم اجرای ماده 23 قانون بهبود فضای کسب وکار با عنوان استفاده از فرم های قرارداد واحد و متحدالشکل در زمان اخذ تسهیلات و پذیرش شروط لحاظ شده توسط بانک های کشور و عدم دسترسی آسان بنگاه های اقتصادی به صورت تسهیلات بانکی، در این جلسه عنوان شد.

بر اساس دلایل عنوان شده و ضرورت مطرح شدن موارد ذکر شده در شورای ملی گفت وگو، مقرر شد با توجه به اینکه برداشت ها و تعابیر متفاوت از مفهوم و تعریف واژه خرده فروشی و عرضه مستقیم در ماده 91 قانون نظام صنفی کشور مسائل عدیده ای را برای فعالیت صاحبان صنایع و فعالین بخش خصوصی ایجاد می کند، لذا به منظور تسهیل فضای کسب وکار، تبصره ای به ماده 12 آیین نامه نحوه صدور و تمدید پروانه کسب موضوع ماده 91 قانون نظام صنفی افزوده شود.

بر اساس این تبصره، تمامی اشخاص مشمول این آیین نامه چنانچه مکان و فضای مجزایی را جهت خرده فروشی و عرضه مستقیم کالا در نظر بگیرند، علاوه بر دریافت مجوز فعالیت یا پروانه، ملزم به اخذ مجوز کسب وکار از اتحادیه مربوطه هستند.

نقش بانک ها در اقتصاد کشور تعیین شود

همچنین درباره فرم های تسهیلات که در جلسه مورد بررسی قرار گرفت؛ به پیشنهاد اتاق و تأکید احمد حسین زادگان استاندار و رئیس شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی مازندران، مقرر شد که فرم ها و قراردادهای تسهیلات بانکی به یک شکل باشد، بانک هایی که دارای فرم یا قرارداد متحدالشکل نیستند اولاً با آنها مکاتبه یا رئیس بانک احضار شده و در مرحله بعد اخطار داده شود.

استاندار مازندران با بیان اینکه بخش مهمی از مسائل ما در تولید مربوط به حوزه اجرایی است و در این بخش با تعصبات صنفی و نظایر آن مواجهیم، اظهار کرد: رفتارهای متفاوتی از بانک ها را در خصوص تعامل با بخش خصوصی شاهدیم و مسائل بانکی همچنان لاینحل باقی مانده است؛ در شرایط جنگ اقتصادی، وقتی بانک خود را تافته جدابافته می داند، این مسائل حل نمی شود.

احمد حسین زادگان، راهکار عبور و رهایی از موانع را رسیدن به یک اراده مشترک عنوان و تأکید کرد: باید یک بار برای همیشه نقش بانک ها در اقتصاد کشور تعیین شود؛ کسی که (بانکی که) امروز تشخیص نمی دهد یک واحد تولیدی در چه شرایطی است و ما در چه شرایط اقتصادی هستیم، باید با او برخورد شود.

دولت باید جهت صادرات را هموار کند

عبداله مهاجر دارابی، دبیر شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی و نیز با توجه به گلایه مندی هایی که درباره متفاوت بودن فرم ها و متن قراردادهای بانکی وجود دارد، گفت: فعالان بخش خصوصی بسکمک از وقت خود را برای دریافت تسهیلات باید روی فرم ها و قراردادهایی بگذارند که برای هر بانک متفاوت است، لذا بانک مرکزی باید یک قرارداد متحدالشکل در اختیار بانک ها قرار دهد که بر اساس آن تسهیلات اخذ شود.

رئیس اتاق ساری اظهار کرد: تولیدکننده نیاز به حمایت دارد، صادرکنندگان ما مسائل زیادی را تحمل می کنند، صادرات امر مهمی است و صادرکننده نباید در جهت فعالیت خود با موانع و مسائل زیرساختی و اجرایی روبرو شود، این وظیفه دولت است که جهت صادرات را هموار کند.

صادرات در مازندران را باید ویژه پیگیری کنیم

معاون طرح و برنامه وزیر صمت نیز که میهمان جلسه بود در سخنانی با بیان اینکه باید یک بازمهندسی درباره احصا و احیای واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل داشته باشیم، گفت که 2 هزار و 300 واحد جهت احیا و احصا در داخل و خارج شهرک ها و نواحی صنعتی برای امسال هدف گذاری شده اند که 86 واحد آن برای مازندران تعیین شده است.

سعید زرندی با یادآوری اینکه در حوزه صادرات استان مازندران تمرکز را بر حوزه cis گذاشتیم اما در فرآیند اجرا به آن سرعت تعیین شده دست نیافتیم، ادامه داد: صادرات در مازندران را باید به طور ویژه پیگیری کنیم، شرایط کشور خاص بوده و یکی از موضوعات اصلی مسئله ارز است، بنابراین آن چیزی که اکنون به کمک می آید این است که ارزآوری در کشور را مقداری بالا ببریم تا تلاطم در بخش کالاها را مدیریت کنیم.

او در انتها گفت: بحث سرمایه گذاری را باید به عنوان موضوع نخست در صنعت لحاظ کنیم، ما اکنون نیاز به تکمیل طرح ها و در کنار آن افزایش ظرفیت واحدهای تولیدی داریم و البته اولویت ما نیز ظرفیت های خالی است، بنابراین این فرصت را به سرمایه گذاران گفتیم و گفتیم اگر مایل هستند می توانند پیش از هر سرمایه گذاری، ابتدا نگاهی به ظرفیت های خالی داشته باشند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 16 آبان 1399 بروزرسانی: 16 آبان 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1278

به "ضرورت متحدالشکل بودن فرم های تسهیلات بانکی تصویب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت متحدالشکل بودن فرم های تسهیلات بانکی تصویب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید