شناسایی 50 پیکر از جانباختگان هواپیمای اوکراینی

به گزارش بانوی ایران، رییس سازمان پزشکی قانونی کشور از اخذ 800 نمونه از اجساد جانباختگان هواپیمای اوکراینی خبر داد و گفت: تا کنون 50 پیکر جانباختگان شناسایی شده است.

شناسایی 50 پیکر از جانباختگان هواپیمای اوکراینی

به گزارش بانوی ایران، عباس مسجدی آرانی در نشست خبری ظهر امروز خود که به منظور تشریح آخرین شرایط شناسایی هویت جانباختگان هواپیمای اوکراینی برگزار شده بود، گفت: از ساعات اولیه پس از حادثه سقوط هواپیما کارشناسان در محل حاضر شده واقدام به جمع آوری اجساد کردند.

وی ادامه داد: 15 تیم تخصصی، کارشناسایی این افراد را آغاز کردند. همکاران ما حدود 800 نمونه از اجساد مطهر برداشت کرده و علیرغم تحریم های ظالمانه آمریکا با به روزترین تجهیزات اقدام به اخذ نمونه ژنتیک کردیم.

مسجدی با بیان اینکه تا به امروز 50 پیکر جانباختگان هواپیما شناسایی شده است، به بانوی ایران گفت: ما تمام تلاشمان شناسایی اجساد در کمترین زمان ممکن است.

رئیس پزشکی قانونی در پاسخ به پرسش بانوی ایران مبنی بر اینکه تا کنون از خانواده چند نفر از جانباختگان نمونه DNA اخذ نشده است، گفت: همانطور که گفتم تمام تلاش ما این است که ظرف مدت سه تا چهار روز آینده دیگر قربانیان این هواپیما را نیز شناسایی کنیم. به همین دلیل نیز تا شب گذشته از 142 خانواده قربانیان نمونه DNA اخذ شد و تا کنون از پنج خانواده نمونه DNA کسب نشده و دلیل آن هم این بوده که این افراد در خارج از کشور بوده و در پیگیری های تلفنی به ما اعلام کردند که اقدام به اخذ ویزا کرده و به زودی به کشور باز می گردند تا نمونه از آنان اخذ شود.

مسجدی آرانی درباره شناسایی هویت جانباختگان غیر ایرانی این هواپیما نیز به بانوی ایران گفت: 29 نفر جانباخته غیر ایرانی بودند که یکی از این افراد نیز تابعیت ایرانی - انگلیسی داشتند. 11 نفر از اتباع کشور اوکراین هستند. در هماهنگی های اجرا شده تیم اعزامی از کشور اوکراین به ما گفت که تا خاتمه هفته نمونه های ژنتیک این 11 نفر را در اختیار ما قرار می دهد که به این ترتیب هویت 11 قربانی اوکراینی شناسایی خواهد شد. هویت اتباع دیگر کشورها نیز که شامل اتباع سوئد، افغانستان و کانادا بودند تا کنون به دست ما نرسیده اما خوشبختانه در هماهنگی با اینترپل بنا شده تا آنها نیز نمونه ها را به دست ما برسانند و ما کار تشخیص هویت را آغاز خواهیم کرد.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور درباره اینکه آیا امکان اخذ نمونه DNA در نمایندگی های جمهوری اسلامی در خارج از کشور برای پنج خانواده باقیمانده وجود نداشت، گفت: در این زمینه با وزارت امور خارجه نیز هماهنگی هایی اجرا شده است و این افراد اعلام کردند که خودشان به کشور بازخواهند گشت.

وی از خانواده ها خواست که برای تحویل اجساد فرزندان خود به پزشکی قانونی مراجعه نکرده و منتظر تماس مسئولین این سازمان با آنها باشند.

دکتر مسعود قادی پاشا معاون پزشکی و آزمایشگاهی سازمان پزشکی قانونی کشور نیز در ادامه این نشست خبری، گفت: تمام تلاش ما این است که در کوتاهترین زمان ممکن اجساد جانباختگان شناسایی شود و ما بتوانیم پیکرها را به خانواده هایشان بازگردانیم. در فرایند تشخیص هویت این افراد ما از به روزترین امکانات و کیت ها استفاده کردیم و علی رغم آنکه تحریم های ایالات متحده مسائل زیادی را برای ما ایجاد کرده بود اما توانستیم با به روزترین تجهیزات و امکانات، جانباختگان را شناسایی کنیم.

اسامی جانباختگان به شرح زیر اعلام شد:

1. کیانا قاسمی

2. پگاه صفرپور

3. دانیال قندچی

4. اوین ارسلانی

5. کردیا مولایی

6. هیوا مولایی

7. فراز فلسفی

8. فائزه فلسفی

9. درسا قندچی

10. مایا زیبایی

11. شهرزاد هاشمی

12. محمد مهدی الیاسی

13. محمود عطار

14. مطهره احمدی

15. محسن احمدی

16. سکینه احمدی

17. پونه گرجی

18. مهرداد نقیب لاهوتی

19. پارسا حسن نژاد

20. بهاره حاج اسفندیاری

21. میرمحمد مهدی صادقی

22. آنیسا صادقی

23. حمیدرضا جوادی اصل

24. کیان جوادی اصل

25. پدرام جدیدی

26. نیلوفر رزاقی خمسی

27. اردلان ابن الدین حمیدی

28. کامیار ابن الدین حمیدی

29. آراد زارعی

30. امیر مرادی

31. الناز نبیئی

32. رحیمه کاتبی

33. الگا کوبیوک

34. سمیرا شبیری

35. محمدامین بیروتی

36. زهرا نقیبی

37. محمدجواد میانجی

38. علی جواهری

39. مهدی تاجیک

40. مهدی رضایی

41. ایمان آقابالی

42. سیاوش غفوری آذر

43. محمد صالحه

44. نسیم رحمانی اصل

45. آزاده کاوه

46. دلارام داداش زاده

47. سارا ممانی

48. رجا امیدبخش

49. سیاوش مقصودلو

50. پریا مقصودلو

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 923

به "شناسایی 50 پیکر از جانباختگان هواپیمای اوکراینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی 50 پیکر از جانباختگان هواپیمای اوکراینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید