شرایط جوی، عامل افزایش آلودگی هوا در تعطیلات قرنطینه است

به گزارش بانوی ایران، شهر: شرایط آلودگی هوای پایتخت در هفته جاری یعنی از یکم تا پنجم آذر برابر با سه روز قابل قبول و دو روز ناسالم برای گروه های حساس بوده است. این درحالی است که بسیاری از عبور و مرورهای درون شهری به علت تعطیلی تعدادی از مشاغل کاهش یافته است.

شرایط جوی، عامل افزایش آلودگی هوا در تعطیلات قرنطینه است

به گزارش شهر، شرایط آلودگی هوای شهر تهران از یکم مهر تا پنجم آذر 1399 برابر با 45 روز قابل قبول 20 روز ناسالم برای گروه های حساس است. البته شرایط آلودگی هوای شهر تهران در مدت مشابه سال گذشته برابر با 47 روز قابل قبول و 18 روز ناسالم برای گروه های حساس بوده است.

در هفته جاری یعنی از یکم تا پنجم آذر، شرایط آلودگی هوای پایتخت سه روز قابل قبول و دو روز ناسالم برای گروه های حساس را تجربه نموده است.

آمار فوق نشان می دهد که شرایط آلودگی هوای شهر تهران از یکم مهر تا پنجم آذر 1398 نسبت به سال جاری بهتر بوده است. این درحالی است که از ابتدای آذر 1399، مشاغل گروه های 2، 3 و 4 شهر تهران به مدت دو هفته تعطیل شده و ترددهای درون شهری کاهش یافته است.

در همین رابطه؛ یوسف رشیدی، کارشناس محیط زیست و عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در مصاحبه با شهر، ضمن اشاره به کاهش خودروها و موتورسیکلت ها از ابتدای هفته نخست آذر به علت تعطیلی تعدادی از اصناف در راستای اعمال محدودیت های ستاد ملی مقابله با کرونا، اضافه نمود: علت ناسالم بودن کیفیت هوای شهر تهران و انباشت آلودگی از ابتدای هفته با کاهش خودروها، سکون هوا و شرایط جوی است.

او با بیان اینکه شرایط آلودگی هوا تابع دو پارامتر همزمان (هواشناسی و فراوری آلاینده) است، شرح داد: ممکن است که تعداد منابع انتشار آلودگی کاهش یابد اما شرایط جوی همراه با عدم وزش باد، وارونگی دما، سکون هوا و ... باشد که در این صورت سبب افزایش آلودگی هوای شهر از میزان استاندارد می گردد.

رشیدی در ادامه اضافه نمود: بالعکس این موضوع نیز وجود دارد. منابع انتشار آلودگی هوا افزایش می یابند اما شرایط جوی نظیر وزش باد سبب می گردد که آلودگی هوا کاهش یابد و از شهر دور گردد.

به گفته این کارشناس محیط زیست؛ شهر تهران در ماه های آذر و دی با پدیده سکون هوا و وارونگی دما روبرو است. این دو عامل باعث افزایش آلودگی هوا از میزان مجاز می شوند.

او با تأکید براینکه افزایش آلودگی هوا این هشدار را به همه می دهد تا شرایط خودروهای سواری، اتوبوس ها و موتورسیکلت ها بهبود داده گردد، اعلام کرد: ارتقاء استاندارد خودروهای فراوری داخل به صورت قابل توجه انجام نمی گردد. همچنین مصوبه اسقاط خودروهای فرسوده متوقف شده است. موضوعات این شکلی سبب می گردد تا آلودگی بسیاری در شهر تهران با جمعیت 13 میلیون نفر فراوری گردد.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در ادامه معاینه فنی را ابزار مهمی برای جلوگیری از انتشار آلاینده خودروها دانست و گفت: اما باید به این نکته توجه داشت که این امر به درستی اجرا گردد. برای مثال بسیاری از خودروهایی که کاتالیست ندارند، این دستگاه را اجاره می نمایند و سپس تست معاینه فنی می دهند. اگر خودروسازان گارانتی تجهیزات کنترل آلودگی هوا را مادام العمر نمایند دیگر مشکلاتی نظیر اجاره کاتالیست یا دیگر اجزای خودرو رخ نمی دهد. نباید موضوعاتی که مرتبط به آلودگی هوا هستند، رها گردد. مسئولان باید نسبت به راه های فرار گریز از کنترل آلودگی هوا اندیشه و راه حلی داشته باشند.

خبرنگار: ملیکا هاشمی

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 4 دی 1399 بروزرسانی: 4 دی 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1382

به "شرایط جوی، عامل افزایش آلودگی هوا در تعطیلات قرنطینه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط جوی، عامل افزایش آلودگی هوا در تعطیلات قرنطینه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید