خاتمه شناسایی مالکان خانه های خالی چه شد؟

به گزارش بانوی ایران، عدم اتصال سامانه املاک و اسکان با دستگاه های مرتبط بخصوص سازمان ثبت اسناد و املاک، وضع مالیات برای خانه های خالی را دچار مشکل نموده است.

خاتمه شناسایی مالکان خانه های خالی چه شد؟

جهت دریافت خدمات پتینه کاری سقف با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

به گزارش ایسنا، در ماه های اخیر پیامک هایی به بعضی مالکان که به زعم وزارت راه و شهرسازی دارای بیش از یک واحد هستند برای مشخص شرایط واحدهایشان ارسال شده است. این در حالی است که بعضی از این افراد فقط یک واحد در اختیار دارند.

ظاهرا علت این ناهماهنگی عدم اتصال سامانه املاک و اسکان متعلق به وزارت راه و شهرسازی با سازمان ثبت اسناد و املاک مربوط می گردد. در حال حاضر ملاک وزارتخانه برای بحث تملک، درج معاملات در سامانه املاک و مستغلات است که احتیاج به دریافت کد رهگیری دارد. این در حالی است که بسیاری قرارداد ها بدون کد رهگیری نوشته می گردد و سپس طرفین معامله برای ثبت سند به دفاتر اسناد رسمی مراجعه می نمایند؛ دفاتری که هنوز به دلایل نامعلوم به سامانه املاک و اسکان متصل نشده اند.

در حال حاضر وزارت راه و شهرسازی در مکانیزم شناسایی واحد های خالی از روش خوداظهاری استفاده می نماید. یعنی آنکه به مالکان پیامک ارسال نموده و می خواهد در سامانه مذکور اطلاعاتشان را وارد نمایند. این به معنای آن است که اطلاعات وزارت راه از شرایط خانه های خالی از سکنه جامع نیست.

وزارتخانه امیدوار است بعد از سرانجام مرحله خوداظهاری، تعداد قابل توجهی از واحد ها مشخص تکلیف شوند. اما ظاهرا صاحبخانه ها همکاری لازم را ندارند و بر اساس آخرین آماری که وزارت راه و شهرسازی ارایه داده تنها 109 هزار واحد مسکونی خالی از سکنه برای اخذ مالیات به سازمان امور مالیاتی معرفی شده است.

پس از ایرادات شورای نگهبان و بر اساس آخرین اصلاح اجرا شده توسط مجلس شورای اسلامی در ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم هر واحد مسکونی واقع در کلیه شهر های بالای یکصد هزار نفر جمعیت که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور موضوع تبصره (7) ماده 169 مکرر این قانون، در هر سال مالیاتی در مجموع بیش از 120 روز ساکن یا کاربر نداشته باشد به عنوان خانه خالی شناسایی شده و به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور، بدون لحاظ معافیت های تبصره (11) ماده 53 این قانون، ماهانه مشمول مالیاتی بر مبنای مالیات بر درآمد اجاره در سال اول معادل 6 برابر مالیات متعلقه، سال دوم معادل 12 برابر مالیات متعلقه و سال سوم به بعد معادل 18 برابر مالیات متعلقه خواهد شد.

بنابراین گزارش، روز 28 مرداد 1399 سامانه املاک و اسکان که اطلاعات واحد های مسکونی کل کشور در آن ثبت خواهد شد به مرحله اجرا رسید. قرار است این اطلاعات با همکاری سایر دستگاه های مرتبط جمع آوری و برای وضع مالیات متعلقه در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گیرد. طبق ماده 54 قانون مالیات های مستقیم واحد های مسکونی خالی در سال اول مشمول شش برابر مالیات متعلقه خواهند شد که البته شورای نگهبان 16 ایراد به آن گرفت و سپس مجلس ایرادات را رفع و مجدداً به شورا ارسال کرد.

وزارت راه و شهرسازی قول داده بود تا سرانجام تابستان اولین اطلاعات واحد های مسکونی را در اختیار سازمان امور مالیاتی بگذارد. بنابر این گزارش، از بین 28 میلیون واحد مسکونی تا کنون 13 میلیون و 400 هزار واحد شناسایی و شناسنامه دار شده و 1.5 میلیون پیامک برای مالکان بیش از یک واحد مسکونی ارسال شده است. رئیس سازمان امور مالیاتی اعلام نموده ظرف 10 روز مالیات خانه های خالی را مطالبه می کنیم.

منبع: فرارو
انتشار: 19 آذر 1399 بروزرسانی: 19 آذر 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1350

به "خاتمه شناسایی مالکان خانه های خالی چه شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاتمه شناسایی مالکان خانه های خالی چه شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید