سازمان جهانی بهداشت: تنها 2 درصد از واکسن های توزیع شده به آفریقا رسیده است

به گزارش بانوی ایران، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت در واکنش به توزیع ناعادلانه واکسن کرونا اظهار داشت تنها 2 درصد از کل واکسن توزیع شده به آفریقا وارد شده است.

سازمان جهانی بهداشت: تنها 2 درصد از واکسن های توزیع شده به آفریقا رسیده است

به گزارش به نقل از گاردین، تدروس ادهانوم دبیرکل سازمان جهانی بهداشت، در اظهاراتی گفت تنها 2 درصد از کل واکسن توزیع شده در جهان به کشور های آفریقایی رسیده است.

این مقام ارشد بین المللی در بخشی از اظهارات خود به این مسئله اشاره کرد که پیشتر سازمان جهانی بهداشت خواستار واکسینه شدن حداقل 40 درصد از جمعیت کل، در تمامی کشور های جهان شده بود، و اضافه کرد: در حال حاضر تنها 2 کشور در آفریقا پیروز شدند به این هدف دست یابند.

ادهانوم سپس اضافه کرد: این به دلیل کمبود دانش یا مهارت نیست؛ بلکه کشور های آفریقایی از سوی باقی کشور ها نادیده گرفته شدند و عقب ماندند.

دبیرکل سازمان جهانی بهداشت همچنین گفت: تا به امروز 260 میلیون دوز از سوی کوواکس به آفریقا رسیده است؛ اما کشور های ثروتمند راه رسیدن منابع واکسن به آفریقا را مسدود کردند.

او در سرانجام با بیان آنکه توزیع ناعادلانه واکسن کرونا همچنان مشهود است، اضافه کرد: حدود 5 میلیارد دوز از واکسن در کل جهان توزیع شده، اما تنها 2 درصد از آن به آفریقا رسیده است؛ این باعث جهش هرچه بیشتر ویروس کووید-19 و باقی ماندن آن در جهان خواهد شد.

پیش از این هم دبیرکل سازمان جهانی بهداشت از تمامی کشور های ثروتمند در جهان خواست تا تزریق دوز سوم واکسن کرونا را به سال آینده میلادی موکول کنند.

این مقام ارشد بین المللی دلیل این خواسته خود را، که پیشتر هم بار ها مطرح کرده بود، تزریق واکسن کرونا در تمامی کشور ها به حداقل 40 درصد از جمعیت نام کرد.

او در آن زمان هم گفت که در حال حاضر حدود 80 میلیارد دوز از واکسن های تولید شده به کشور های با درآمد بالا رسیده است و اضافه کرد: این کشور ها متعهد بودند تا 1 میلیارد دوز از واکسن را به کشور های کم بضاعت بدهند؛ تعهدی که تنها 15 درصد از آن عملی شده است. ما به تعهدات کلامی دیگر نیازی نداریم، بلکه می خواهیم واکسن به همه برسد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 27 شهریور 1400 بروزرسانی: 27 شهریور 1400 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1839

به "سازمان جهانی بهداشت: تنها 2 درصد از واکسن های توزیع شده به آفریقا رسیده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان جهانی بهداشت: تنها 2 درصد از واکسن های توزیع شده به آفریقا رسیده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید