دانمارک به جای ائتلاف آمریکا در تنگه هرمز به ائتلاف اروپا می پیوندد

به گزارش بانوی ایران، نخست وزیر دانمارک اظهار داشت در حال رایزنی با بعضی کشورها برای تشکیل ائتلافی دریایی به رهبری اروپا در تنگه هرمز است.

دانمارک به جای ائتلاف آمریکا در تنگه هرمز به ائتلاف اروپا می پیوندد

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، مت فردریکسن نخست وزیر دانمارک روز آدینه اظهار داشت در حال مشورت با متحدان اروپایی برای پیوستن به ائتلاف دریایی اروپا در تنگه هرمز هستیم.

به نوشته پایگاه خبری سوئیس اینفو، فردریکسن گفت: درحال آنالیز احتمال مشارکت نیروی دریایی دانمارک در مأموریت دریایی بین المللی به رهبری اروپا هستیم.

فردریکسن اضافه نمود: در حال گفت وگو با تعدادی از کشورهای اروپایی درباره این موضوع هستیم که چگونه چنین اقدامی می تواند سازماندهی گردد.

سوم تیرماه امسال یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا در جمع خبرنگاران با بیان اینکه آمریکا در کوشش است تا ائتلافی دریایی متشکل از چند کشور برای حراست از آزادی تردد در خلیج فارس و تنگه هرمز تشکیل دهد، مدعی شد: هدف، ایجاد بازدارندگی فعال است، چراکه ایرانی ها می خواهند بروند و هر کاری می خواهند انجام دهند و بعد بگویند که ما این کار را نکردیم. ما می دانیم آن ها چه نموده اند.

دولت دانمارک چهارم مرداد ماه از پیوستن به طرح ایجاد ائتلاف نظامی دریایی در خلیج فارس برای حفاظت و اسکورت کشتی های تجاری استقبال نموده بود اما مدتی بعد شبکه تلویزیونی tv2 دانمارک گزارش داد: گرچه به نظر می رسید یک اکثریت پارلمانی از پیوستن دانمارک به یک ماموریت دریایی به رهبری اتحادیه اروپا برای حصول اطمینان از تردد کشتی ها به وسیله تنگه هرمز حمایت کند، اما حزب سوسیال لیبرال حالا تغییر عقیده داده است.

نشریه آمریکایی فارین پالیسی درباره دلیل احتمالی تصمیم دانمارک نوشت، تا قبل از آن که رئیس جمهور آمریکا با مخالفت دانمارک با فروش گرینلند به خشم آید، احتمال آنالیز موضوع پیوستن کپنهاگ به ائتلاف دریایی واشنگتن در تنگه هرمز وجود داشت.

ماجرای جنجال آمریکا و دانمارک از آنجا آغاز شد که ابتدا روزنامه جمهوری خواه وال استریت ژورنال و سپس شبکه دموکرات سی ان ان از علاقه دونالد ترامپ برای خرید جزیره گرینلند از دانمارک خبر دادند، جزیره ای که میزبان یک پایگاه راداری آمریکا برای رصد موشک های بالستیک قاره پیما است.

پس از آن، اظهارات قاطع مقام های دانمارک و گرینلند علیه ایده فروش این منطقه خودگردان تحت قیمومیت کشور دانمارک به واشنگتن، عصبانیت رئیس جمهور آمریکا را در پی داشت و او سفر از قبل برنامه ریزی شده اش به دانمارک را لغو کرد.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 24 مهر 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 368

به "دانمارک به جای ائتلاف آمریکا در تنگه هرمز به ائتلاف اروپا می پیوندد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دانمارک به جای ائتلاف آمریکا در تنگه هرمز به ائتلاف اروپا می پیوندد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید