خبرنگاران پوتین در خصوص حل مناقشه قره باغ با علی اف و پاشینیان گفت وگو کرد

به گزارش بانوی ایران، مسکو - خبرنگاران - ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در خصوص حل مناقشه قره باغ با سران جمهوری آذربایجان و ارمنستان گفت وگو کرد.

خبرنگاران پوتین در خصوص حل مناقشه قره باغ با علی اف و پاشینیان گفت وگو کرد

جهت دریافت خدمات طراحی خانه های ویلایی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش خبرنگاران ، تارنمای ریاست جمهوری روسیه دوشنبه شب گفت که ولادیمیر پوتین در اول و دوم نوامبر (11 و 12 آبان) به ترتیب با نیکول پاشینیان نخست وزیر جمهوری ارمنستان و الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان مکالمه تلفنی داشت و مسائل مربوط به حل و فصل مناقشه قره باغ به طور کامل مورد بحث نهاده شد.

این پنجمین گفت وگوی پوتین با سران باکو و ایروان از زمان بروز مناقشه جدید در قره باغ بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان بوده است.

روسیه کوشش های گسترده ای را برای حل و فصل مناقشه قره باغ با استفاده از روش های سیاسی و دیپلماتیک در سطح منطقه ای و بین المللی شروع نموده است اما تا به امروز نتوانسته است به تنش بین ایروان و باکو خاتمه دهد.

مقامات روسیه می گویند: هم با استفاده از ظرفیت ملی و هم در چارچوب گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا، به کوشش های خود برای حل این بحران ادامه خواهند داد.

به همین دلیل مقامات روس تماس منطقه ای و بین المللی زیادی را این روزها برقرار نموده اندو ضمن تاکید بر توقف فوری جنگ پیشنهادهایی را برای خاتمه مخاصمه به دو طرف ارایه داده اند.

شرایط بحرانی قره باغ درحالی است که جمهوری اسلامی ایران نیز با رعایت حسن همجواری و اصل بیطرفی کوشش های گسترده ای را برای حل این مناقشه با رویکرد منطقه ای و توجه به واقعیات شروع نموده است .

به همین دلیل، ایران طرحی را برای حل مناقشه قره باغ تهیه نموده است که هفته گذشته توسط سید عباس عراقچی فرستاده ویژه ایران در سفر به جمهوری آذربایجان، روسیه ، ارمنستان و ترکیه به نمایندگان این کشورها در امور بحران قره باغ پیشنهاد و تبیین شد.

درگیری های نظامی میان نیروهای جمهوری آذربایجان و ارمنستان از 6 مهرماه گذشته شروع شده است و برغم این که با دخالت میانجیگران بین المللی سه بار توافق آتش بس میان طرفین حاصل شده، این درگیری ها بیش از یک ماه است همچنان با شدت ادامه دارد.

جمهوری آذربایجان در این مناقشه با تکیه بر اصل حفظ تمامیت ارضی خواهان خاتمه اشغالگری ارمنستان شده و از سوی دیگر طرف ارمنی با استناد به اصل حق مشخص سرنوشت خواهان به رسمیت شناخته شدن حقوق ارامنه در منطقه قره باغ شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 29 آبان 1399 بروزرسانی: 29 آبان 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1307

به "خبرنگاران پوتین در خصوص حل مناقشه قره باغ با علی اف و پاشینیان گفت وگو کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پوتین در خصوص حل مناقشه قره باغ با علی اف و پاشینیان گفت وگو کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید