خبرنگاران همدان در جهت توسعه نوغانداری

به گزارش بانوی ایران، همدان- خبرنگاران- مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی همدان گفت: طرح توسعه و گسترش صنعت نوغانداری (پرورش کرم ابریشم) به دلیل ظرفیت بالای اشتغالزایی و درآمدزایی در استان اجرا شد.

خبرنگاران همدان در جهت توسعه نوغانداری

علیرضا قراگوزلو روز سه شنبه در گفت و گو با بانوی ایران افزود: در سال جاری چهار هزار اصله و از سال 94 تا به امروز 20 هزار اصله نهال توت در بین بهره برداران این استان توزیع شده است.

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی همدان ادامه داد: همچنین در اردیبهشت ماه سال آینده پنج هزار سبد تخم نوغان نیز در بین متقاضیان توزیع می شود.

وی افزود: سازمان جهاد کشاورزی استان همدان جهت گسترش صنعت نوغانداری در استان و یاری رسانی به بهره برداران این صنعت، طرحی را از سال 94 آغاز کرد که شامل آموزش بهره برداران و نیز توزیع نهال توت و تخم نوغان در بین آنها است.

قراگوزلو گفت: کرم ابریشم در زمان هایی از تاریخ، یکی از درآمدهای سبد خانوار برخی کشاورزان بود، ولی به مرور زمان و به دلایل متعددی رغبت کشاورزان برای پرورش کرم ابریشم کاسته شد.

مدیر امور طیور سازمان جهادکشاورزی همدان گفت: نوغانداری یا پرورش کرم ابریشم و تولید فرآورده های ابریشمی از جمله فعالیت های جانبی است که در کنار فعالیت های اصلی کشاورزان شهرستان، می تواند طی یک دوره کوتاه مدت (حدود 40 روز) ضمن ایجاد انگیزه اقتصادی و به کارگیری بخشی از نیروی کار روستاها، درآمد مناسبی را برای روستانشینان این شهرستان فراهم کند.

وی ادامه داد: این شغل خانگی به دلیل سرمایه گذاری اندک، کوتاه بودن دوره پرورش و حضور همه افراد خانواده از بچه ها تا میانسالان در اجرای این طرح، دارای مزایای فراوانی است.

قراگزلو گفت: بر این اساس، سازمان جهاد کشاورزی همدان به صورت منظم اقدام به برگزاری دوره های آموزشی برای متقاضیان کرده که موجب تعمیق و گسترش این صنعت در استان شده است.وی گفت:

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی استان همدان طرح گسترش نوغانداری را در این استان موفقیت آمیز دانست و بیان نمود: این صنعت ظرفیت بالایی جهت کارآفرینی و درآمدزایی به خصوص برای روستاییان و افراد با سرمایه اندک دارد و شاغلان این بخش با سرمایه اندک می توانند به درآمد قابل قبولی دست یابند.

منبع: ایرنا
انتشار: 8 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 8 اردیبهشت 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 885

به "خبرنگاران همدان در جهت توسعه نوغانداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران همدان در جهت توسعه نوغانداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید