حذف ترم تحصیلی دانشگاه ها مجاز شد، سقف سنوات دانشجویان افزایش یافت

به گزارش بانوی ایران، براساس تصمیم جدید وزارت علوم که در قالب بخشنامه ای به دانشگاه ها ابلاغ شده، امکان حذف ترم جاری در صورت تقاضای دانشجو در دانشگاه ها مجاز اعلام شد.

حذف ترم تحصیلی دانشگاه ها مجاز شد، سقف سنوات دانشجویان افزایش یافت

جهت دریافت خدمات اجرای اجرای روف گاردن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری خبرنگاران، در بخش نامه جدید وزارت علوم آمده است: با شیوع کرونا در جهان به دلیل سرعت بالای انتقال آن با بازگشت زمانی کوتاه بسیاری از کشورها سیاست تعطیلی تمامی مقاطع تحصیلی و موسسات آموزشی را در اولویت برنامه های مبارزه با شیوع بیماری قرار دادند. بنا بر آمار دریافت شده از وبگاه یونسکو در 9 فروردین 99 تعداد 165 کشور تعطیلی سراسر موسسات آموزشی را در دستور کار قرار دادند که این تعداد آموزش بیش از یک و نیم میلیارد فراگیر را که 81.1 کل ثبت نام نمایندگان جهانی برای تحصیل در همه مقاطع تحصیلی را شامل می گردد را تحت تاثیر قرار داده است.

براساس اعلام معاونت آموزشی وزارت علوم، در ایران نیز براساس سیاست ستاد ملی مبارزه با کرونا نخستین روزهای اسفند ماه 98 تا اطلاع ثانونی در سال 99 تعطیلی سراسری همه آموزش های حضوری اعلام شد. در این معاونت نیز برای به حداقل رساندن آسیب های ناشی از تعطیلی آموزشی حضوری سیاست عملیاتی را اتخاذ و اقدامات در این راستا صورت گرفت.

طبق این بخشنامه هر گونه سیاست کلان در مورد معین زمان و ادامه تعطیلی یا شروع آموزش حضوری در موسسات آموزشی و دانشگاه ها با ستاد ملی مبارزه با کرونا است و دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی وابسته به وزارت علوم تابع آن سیاست خواهند بود.

در هر صورت نیم سال دوم تحصیلی 98- 99 جزو دوره تحصیلی فعال دانشگاه ها محسوب می گردد و به دلیل لزوم تسلسل ورود دانشجویان جدید در مهر 99 و نیز لزوم دانش آموختگی بعضی از دانشجویان شاغل به تحصیل در آخرین نیم سال تحصیلی خود (در نیم امسال) الزام اتمام نیمسال دوم 98-99 امری محرز و قطعی است.

وزارت علوم همچنین اعلام نمود که با توجه به تنوع زیر نظام های آموزشی و وجود تفاوت در سطوح مختلف دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از نظر زیر ساخت های فناوری ارتباطات و اطلاعات سابقه در آموزش و آموزش های غیر حضوری، حضور اعضای هیئت علمی مجرب و آماده برای ورود به عرصه های نوین آموزش غیر حضوری، موقعیت مکانی دانشگاه از نظر همه گیری بیماری، تعداد و تنوع جمعیت دانشجویی، امکانات خوابگاهی و رفاهی، ارائه راه چاره واحد برای همه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ناممکن و غیر ضروری است و به همین جهت دانشگاه ها می تواند در چارچوب سیاست کلان ملی راهکارهای خود را برای حل مشکل و برون رفت از بحران در چارچوب مقررات آموزشی و با توجه به مطالب و راهکارهای ارائه شده در این سند را طراحی و اجرا نمایند. در واقع هدف اصلی به حداقل رساندن مسائل فعلی و آینده آسیب های ناشی از آموزش حضوری در نیم سال تحصیلی است.

ضرورت تداوم آموزش الکترونیکی دانشگاه ها در نیم امسال

برسی های صورت گرفته نشان می دهد در دانشگاه های پیشرو جهان آموزش الکترونیکی موضوع اصلی برنامه آموزشی غیرحضوری را داشته و با توجه به زیرساخت های مناسب و دانش فنی موجود در زمینه آموزش الکترونیکی در بسیاری از دانشگاه ها این شیوع جایگزین آموزش باید رویه غالب دانشگاه ها در تصمیم گیری برای تداوم و اتمام نیم امسال باشد.

همچنین در صورت برخورد فعال وزارت علوم و دانشگاه ها تهدید کرونا ویروس می تواند تبدیل به فرصت بی نظیر برای تحول در آموزش کشور و تقویت زیرساخت ها برای ارائه آموزش های متنوع غیر حضوری و بالا بردن سطح تاب آوری نظام آموزش عالی کشور در روبروه با شرایط مشابه احتمالی در آینده گردد.

دانشگاه ها در مقررات آموزشی نیم امسال منعطف باشند

طبق تاکید وزارت علوم با توجه به احتمال تداوم شرایط فوق العاده ناشی از همه گیری ویروس کرونا در کشور و با توجه به اصول فوق به منظور یاری به تسهیل آموزش و تداوم آن ضروری است تا انعطاف مورد احتیاج در مقررات تحصیلی که برای شرایط متعارف وضع شده است در نظر گرفته گردد و این موارد به شکل استثنایی ویژه نیم سال دوم تحصیلی 98-99 باشد و تسری آن به نیم سال های بعدی مطلقا مجاز نیست.

دانشگاه ها نیم امسال را ادامه دهند

وزارت علوم تاکید نمود دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی مبنای به سرانجام بردن نیم امسال اتکای حداکثری بر آموزش های الکترونیکی قرار دهند و آموزش های الکترونیکی در نیم امسال برای همه دروس شامل کلیه دروس عمومی و اختصاصی در همه مقاطع تحصیلی بدون محدودیت و با مدیریت دانشگاه مجاز است.

همچنین به منظور ارائه سرفصل ها برگزاری همه جلسات دروس نظری به صورت غیرحضوری مجاز است با تشخیص معاون آموزشی دانشگاه ها ترکیبی از جلسات حضوری و غیرحضوری مجاز باشد و در صورت ضرورت برگزاری کلاس ها به صورت فشرده به شرط حفظ 16 جلسه کلاس برگزار شده در شورای آموزش هر دانشگاه قابل آنالیز است.

امکان انتقال یک یا چند واحد درسی به نیم سال تحصیلی بعد محقق شد

وازرت علوم تاکید نمود در مواردی که به هر دلیلی برگزاری جلسات و اتمام یک یا چند درس در نیم امسال امکان پذیر نباشد برگزاری کلاس ها تا تکمیل طرح درس به تشخیص استاد درس و تایید گروه آموزشی اضافه بر سقف واحدهای هر نیم سال به نیم سال بعدی قابل انتقال است. ضمن این که دانشگاه ها باید ملاحظه مسائلی که در این صورت در تنظیمات نیم سال بعد ایجاد خواهد شد را در نظر داشته باشند.

حذف ترم دانشجویان مجاز شد

همچنین در این بخشنامه تاکید شده است حذف یک درس یا چند درس بی توجه به لزوم رعایت حداقل واحدهای انتخابی در هر نیم سال و یا حذف کامل واحدهای درسی نیم سال در صورت تقاضای دانشجو مجاز است و نیم سال حذف شده جزو سنوات تحصیل دانشجو محسوب نمی گردد.

شرایط آموزش دانشگاه در تابستان

وزارت علوم همچنین تاکید نمود به دلیل محدودیت متصور در پوشش کامل امکانات آموزشی، دانشجویی و فرهنگی همه دانشگاه ها در صورت انبساط زمانی نیم امسال تا فصل تابستان و نیز ضرورت برگزاری بازده تابستان مستقل از نیم امسال، دانشگاه ها باید زمان بندی نیم امسال با لحاظ دروس عملی و کارورزی به نحوی مدیریت نمایند که اولا بازه تابستانی آموزش به ویژه برای دانشجویانی که با احتساب آن بازده فارغ التحصیل می شوند لطمه نبیند و ثانیا با تداخل برنامه نیم سال با بازده تابستان کیفیت آموزش دانشجویان در دروس نیم امسال با آسیب یا اختلال روبرو نگردد.

برگزاری کلاس های تابستانی برای دروس حذف شده یا ناتمام

همچنین تاکید شده است که برگزاری بازه تابستانی برای ارائه دروس کارگاهی و آزمایشگاهی، دروس ناتمام و یا حذف شده نیم امسال مجاز است. در واقع انبساط زمانی نیم امسال باید با لحاظ عوامل اثرگذاری چون آزمون های سراسری و تحصیلات تکمیلی و مسائل پدید آمده در نتیجه گرمای هوا لحاظ گردد.

سقف سنوات دانشجویان افزایش یافت

وزارت علوم به معاونین آموزشی دانشگاه ها اجازه داد در صورت لزوم سقف سنوات دانشجویانی که به دلیل حذف واحدهای درسی یا عدم امکان برخوداری از کلاس های حضوری یا غیر حضوری و برگزار نشدن جلسه دفاع از سرانجام نامه و رساله با کمبود سنوات روبرو شدند یک نیم سال افزایش پیدا کند.

غیبت دانشجویان در کلاس حضوری مانع شرکت در آزمون سرانجامی نگردد

در این بخش نامه در مورد تعداد غیبت دانشجویان در کلاس های مجازی یا حضوری نیز تاکید شد. در این خصوص شورای آموزشی دانشگاه تصمیم گیری کند تا غیبت بیش از حد مجاز کنونی در مقررات تحصیلی برای جلسات حضوری یا الکترونیکی موجب حذف درس و جلوگیری از شرکت دانشجو در جلسه امتحان سرانجام دوره نگردد.

شرایط دروس عملی در نیم امسال

براساس تصمیم وزارت علوم با تشخیص معاون آموزشی دانشگاه ها جلسات دروس عملی می تواند به صورت فشرده برگزار گردد. همچنین برای دروس عملی دانشگاه می تواند با اختیار خود کلاس ها را در تابستان یا نیم سال اول تحصیلی 1399-1400 برگزار کند و نمره به نیم امسال انتقال یابد.

دانشجویان می توانند امتحانات سرانجام ترم خود را در دانشگاه محل زندگی خود بدهند

همچنین در صورت استمرار شرایط ویژه در کشور یا بعضی مناطق کلیه کلاس ها به روش الکترونیکی برگزار و امتحان سرانجامی به شکل حضوری انجام گردد در این صورت دانشجو می تواند با نظر موافق دانشگاه مبدا مشروط به موافقت دانشگاه محل زندگی خود یا دانشگاه مقصد به شکل حضوری امتحان خود را در دانشگاه مقصد بدهد و نمره برای ثبت درکارنامه توسط دانشگاه مقصد به دانشگاه مبدا ارسال گردد.

انتهای پیغام/4021/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 15 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 810

به "حذف ترم تحصیلی دانشگاه ها مجاز شد، سقف سنوات دانشجویان افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف ترم تحصیلی دانشگاه ها مجاز شد، سقف سنوات دانشجویان افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید