حداقل 50 درصد توان قرارگاه را برای اشتغال میگذاریم، سال 1401 سال مهارت آموزی 100 درصد سربازان است

به گزارش بانوی ایران، گفت وگوی صمیمانه فرمانده قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح با خبرنگاران را در گزارش ذیل بخوانید.

حداقل 50 درصد توان قرارگاه را برای اشتغال میگذاریم، سال 1401 سال مهارت آموزی 100 درصد سربازان است

به گزارش خبرنگار ، سردار سید مهدی فرحی فرمانده قرارگاه مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح که متولد سال 1341 در شهر قم است، ارتباط مناسبی با سربازان دارد در گفتگویی صمیمانه با خبرنگاران درباره برنامه های قرارگاه برای مهارت آموزی سربازان سخن گفت که مشروح آن را در ادامه می خوانید.

خبرنگاران:سال نو مبارک و امیدواریم سال خوب و پربرکتی را داشته باشید

سردار فرحی: بنده هم متقابلا عید نوروز و حلول سال 99 را تبریک میگم و امیدوارم که آماده شده باشیم برای ورود به ماه مبارک رمضان و بتوانیم از برکات این ماه که در پیش رو داریم بهره مند شویم.

خبرنگاران: سردار چند سال است که در زمینه مهارت آموزی مشغول فعالیت هستید، درمورد فعالیت این قسمت برایمان توضیح میدهید؟

سردار فرحی: بیش از 2.5 سال است که قرارگاه تشکیل شده و در طی این مدت به امید خدا، عنایت امام زمان و همت بلندی که خیلی از دوستان داشتتد، کار های خوبی در زمینه مهارت آموزی اجرا شده است.

ما بعد از تدبیر فرماندهی معظم کل قوا که تاکید بر توجه ویژه ای به کارمندان و کارکنان نیرو های وظیفه داشتند و بعد از آنکه ساز و کار اجرایی و ساختاری این کار را سردار ریاست محترم ستاد کل تحت عنوان قرارگاه مهارت آموزی را بنا به تدبیر رهبری تعریف کردند، در خرداد ماه سال 96 قرارگاه تشکیل شد.

ما با توجه به اینکه آنچه که در فرمایشات مقام معظم فرماندهی کل قوا و ابلاغی که سردار باقری به من داشتند، 4 مطلب را در واقع برای قرارگاه تعریف کردند و از من خواستند که به عنوان فرمانده قرارگاه این 4 کلید واژه را پیاده سازی کنیم.

1.بحث جذابیت بود، که ما در سطح جامعه کاری کنیم که میزان جذابیت سربازی در میان خانواده ها و جوامع ما ارتقا پیدا کند، دومین موضوع بحث نشاط سربازی بود که جوانان ما با شوق و نشاط به خدمت بیایند و احساس مطلوبی داشته باشند.

سومین بحث، موضوع مهارت بود که ما با ابزار مهارت به گونه ای بتوانیم این جذابیت و نشاط را ایجاد کنیم که بتوانند با یک مهارت از سربازی خارج شوند. مهم تر از همه که شاید خروجی هر 3تای قبلی باشد، بحث اشتغال است تا بتوانیم کاری کنیم بعد از خدمت که سربازان از نیرو های مسلح خارج میشوند، به شغل برسند و ما بتوانیم آن ها را رصد کنیم.

ضمن رصد آن ها میخواهیم بتوانیم هدایت و حمایت شغلی و همچنین تسهیلگری انجام دهیم. یعنی بعد از خدمت وارد رصد، تسهیل گری، هدایت و هم حمایت شغلی را فراهم کنیم.

برای انجام اینکار 2 نکته اساسی نهفته است. نکته اول این است که اینکار به تنهایی کار قرارگاه نیست و یک مشارکت حداکثری است که همه کشور را می طلبد. هم نیرو های مسلح و هم دستگاه های دیگر باید در این امر ملی کمک کنند.

دومین موضوع این است که اینکار فقط در محدوده زمان سربازی امکان پذیر نیست و باید زمان آن باز تر شود، امکان اینکه سرباز در طول مدت خدمت بتواند به آن مهارت منجر به شغل شود کمتر است. پس ما نیاز به مشارکت حداکثری و نیاز به باز تر شدن زمان داریم.

با این 2 شاخص ما گفتیم باید یک برنامه ای را تنظیم کنیم که در آن این نکات نهفته شده باشد. یک نقشه راهی را ارائه دادیم که حدود 1 سال بر روی آن کار کردیم و برنامه 5 ساله ای را برای قرارگاه تنظیم و بیش از 10 بار این نقشه راه در گردونه اصلاح و بهبود قرار گرفت و با معاونت ها، هیئت رئیسه ستاد کل و برخی عوامل موثر در بدنه دولت مانند سازمان فنی حرفه ای و ... در چرخه بهبود قرار گرفت و نهایتا در تیرماه سال 98 با ابلاغ سردار باقری ما نقشه راه 5 ساله قرارگاه را ارائه دادیم.

آغاز این نقشه راه از سال 97 بود که تا 1401 ادامه دارد و در این نقشه راه چند پارامتر را دیده ایم. نقشه راه ما 3 حوزه اصلی، 15 لایه و 54 شاخص دارد.

این موضوعات را بین معاونت های ستاد کل و با نظر سردار باقری و ابلاغ ایشان، توزیع کردیم. بیشترین بار مربوط به معاونت منابع انسانی است و حدود 18 شاخص مربوط به این معاونت است.

همانطور که از اسم قرارگاه معین است، یک جای موقت است، اما این کار دائمی است و ما باید برای آن یک جایگاه آینده می دیدیم.

با نظر سردار باقری و معاونان، جایگاه در سازمان وظیفه عمومی دیده شده که این سازمان باید از الان با ما کاملا چفت شود با یکدیگر کار ها را جلو ببریم تا از یک جایی به بعد این سازمان کار را عهده دار شود. با گشاده رویی سردار مهری و سازمان وظیفه عمومی این کار انجام شد.

ما هنوز در میانه راه این نقشه هستیم. گفته ایم سال 1401 کل موضوع به سازمان وظیفه عمومی منتقل می شود و ما باید کاری کنیم که تا آن موقع همه سربازان دارای حداقل یک مهارت تخصصی منجر به شغل باشند.

در طی مدت دوره آموزش عمومی 2 ماهه که بدو خدمت است، 5 مهارت عمومی مانند مهارت های زندگی و امداد نجات و ... را که از آن توقع شغل نداریم کسب کنند.

سال 1401 سال نهایی است که باید 100 درصد سربازان هنگام ترخیص 1 گواهینامه تخصصی و 5 گواهینامه عمومی داشته باشند. در سال 99 عقربه ما بر روی 65 درصد ایستاده، یعنی 65 درصد موجودی سربازان باید این مهارت تخصصی و مهارت عمومی را بگذرانند.

این عدد در سال 1400 به 85 درصد و در سال 1401 به 100 درصد خواهد رسید. در سال 98 حدود 47 درصد پوشش دادیم این قدم بسیار بزرگی بود. برای اینکه این کار انجام شود ما یکسری ارکان و گام هایی را برای قرارگاه تعریف کردیم.

ما 5 ارکان داریم و گفته ایم که قرارگاه زمانی می تواند کار خود را خوب انجام دهد که به این ارکان خود توجه کند. کمیت، کیفیت، شدت مشارکت، تنوع مهارت و اشتغال 5 رکن ما است.

سال 96 تنها فنی حرفه ای پای کار آمد و در سال 97 سه سازمان و در سال 98 پنج سازمان پای کارآمدند که امیدواریم امسال این عدد به 8 مجموعه برسد. تا کنون با 24 نهاد و دستگاه و... تفاهم نامه نوشته ایم، اما همه شان ازجنس مهارت آموزی نیستند و سازمان هایی مانند صدا و سیما پشتیبان هستند و یا کار تبلیغاتی و حمایتی انجام میدهند.

از حدود 5000 هزار مهارت موجود 500 مهارت را جدا کردیم و به ازای هر استانی تعدادی را استخراج کردیم.

برای قبل از خدمت نیز برنامه ای داریم و قرار شد کاری کنیم که عملا از آن ظرفیت بتوانیم استفاده کنیم، با دادن یکسری مشوق ها افراد را تشویق کنیم که بعداز خدمت مهارت هایی را یاد بگیرند و هنگام اعزام خدمت مهارتی آموخته باشند.

در بدو خدمت نیز آموزش های عمومی را در همان ابتدا قراردادیم تا همه آموزش ببینند. تنها جایی که می شود اینکار را انجام داد در بدو خدمت است، چراکه در 40 پادگان معین اینکار انجام می شود.

در حین خدمت نیز در 15 هزار نقطه سربازان وجود دارند که فرصت هایی را ایجاد می کنیم تا باعث دیدن آموزش های تخصصی شود. اوقات فراغت تیز به عنوان گام چهارم است تا هنگام فراغت امکانی فراهم شود تا در صورت علاقه بدون اجبار بتوانند آموزش ببینند.

گام پنجم پس از خدمت است و قرار است سربازان پس از خدمت سربازی رها نشود و ساز و کار هایی را را می خواهیم فراهم کنیم تا به شغل مربوطه خود برسد.

برای امسال گفتیم که حداقل 50 درصد توان قرارگاه را برای اشتغال خواهیم گذاشت. کم کم به سال 1401 که می رسیم با توجه به مهارت هایی که سربازان آموخته اند در حال بررسی هستیم که به کجا برای کار بروند.

بانک انصار، بانک رسالت، معاون اشتغال وزارت کار پای کار آمدند، همچنین معاونت های اقتصادی و اشتغال سایر وزارت خانه و... را داریم پای کار می آوریم که سربازان بتوانند از این بسته استفاده کنند. تا سرباز تا 2 سال پس از ترخیص در چتر حمایتی باشد.

خبرنگاران: آیا این قسمت در عید نوروز تعطیل است؟

سردار فرحی: تا جایی اطلاع دارم طبق اعلام اداره سرباز و ... قرار شده آموزش پادگان های آموزشی تاخیر داشته باشد. سربازانی که در پادگان ها هستند، جریان مهارت آموزی برایشان ادامه دارد و در ریشه برنامه کاریشان قرار گرفته است. این فرصتی که حضرت آقا برای سربازان فراهم کرده اندبسیار بی نظیر و آماده است که در صورت عدم استفاده باخته اند.

خبرنگاران: چه نهاد هایی همکاری دارند؟

سردار فرحی: تا الان با 24 دستگاه و نهاد تفاهم نامه امضا کردیم و 3 دستگاه و نهاد در شرف انجام هستند و 3 دستگاه نیز در برنامه ما هست که انشالله بنا داریم در سال 99 به 30 دستگاه برسیم.

وزارت کار و رفاه اجتماعی، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت ورزش و جوانان، وزارت ارتباطات و ict، وزارت علوم، جمعیت هلال احمر، معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری مجموعه هایی هستند بسیار پای کار آمدند و زحمات خوبی کشیدند.

خبرنگاران: سال گذشته چه مقدار سرباز آموزش دیدند؟

سردار فرحی: ما در سال 97 مستقل از اینکه در سال 97 آموزش عمومی نداشتیم، آموزش های تخصصی ما 164 هزار نفر بود و در سال 96 این عدد 103 هزار نفر رسید.

در سال 98 ما مهارت های عمومی را اضافه کردیم و مجموعا به 101 هزار نفر آموزش مهارت عمومی دادیم که 71 هزار نفر آن امداد نجات و مابقی مهارت های زندگی و...بود.

باتوجه به مسائل فراوانی که داشتیم، ما یک برنامه 212 هزار نفره را تنظیم کردیم که به علت برخی مسائل این عدد 177 هزار نفر شد و از این تعداد حدود 144800 نفر آموزش تخصصی در سال 98دیدند و تا پایان فروردین ماه این عدد افزایش پیدا خواهد کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 2 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 946

به "حداقل 50 درصد توان قرارگاه را برای اشتغال میگذاریم، سال 1401 سال مهارت آموزی 100 درصد سربازان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حداقل 50 درصد توان قرارگاه را برای اشتغال میگذاریم، سال 1401 سال مهارت آموزی 100 درصد سربازان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید