توقف واکسیناسیون با واکسن آسترازنکا در سوئد

به گزارش بانوی ایران، در برخی مناطق سوئد فرایند واکسیناسیون با واکسن انگلیسی-سوئدی آسترازنکا به دلیل مشاهده عوارض جانبی زیاد متوقف شده است.

توقف واکسیناسیون با واکسن آسترازنکا در سوئد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از روزنامه اتریشی کوریر در بخش هایی از کشور سوئد واکسیناسیون با واکسن سوئدی-انگلیسی آسترازنکا به دلیل عوارض جانبی بالا در بین کارکنان بیمارستانی فعلا متوقف شده است. بر این اساس از هر 400 مورد واکسیناسیون با این واکسن 100 مورد از عوارض جانبی آن رنج می برند. بسیاری از افراد بخصوص از تب بالا رنج می برند.

مدیر بخش دارو در منطقه سرملند سوئد اعلام کرد : ما واکسیناسیون با این واکسن را برای بررسی های کامل و جلوگیری از فقدان پرسنل متوقف می کنیم.

شرکت آسترازنکا البته در گفتگویی با نشریه بیلد آلمان اعلام کرده که عوارض اعلام شده بر اساس انتظارات آن ها در بررسی های بالینی بوده است. این شرکت پیش از این تب را به عنوان یکی از عوارض نسبتا شایع و البته خفیف و سریع این واکسن اعلام کرده بود. سایر عوارض جانبی واکنش های موضعی و سیستمیک موقتی مانند درد و حساسیت در ناحیه تزریق، سردرد خفیف تا متوسط، خستگی، لرز، و ضعف و درد عضلانی عنوان شده است.

در مطالعات بالینی واکسن آسترازنکا تب تنها در 10 درصد موارد به عنوان یک عارضه جانبی مشاهده شد، با این همه در برخی مناطق سوئد این عارضه در 25 درصد موارد افراد واکسینه شده دیده شده است.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

مدیر پزشکی این شرکت در شمال اروپا اعلام کرده که این با بررسی های ما مطابقت ندارد و عوارض نشان داده شده نسبت بیشتری از آنچه ما انتظار داشته ایم بوده است. وی در عین حال این را جای نگرانی ندانسته است. وی اعلام کرد که این واکسن در حال حاضر به میلیون ها نفر در سراسر دنیا و حتی در آزمایش های بالینی تزریق شده و هیچ عارضه جانبی جدی در آن دیده نشده است.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در صفحه اینستاگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

با این همه در منطقه سرملند سوئد توصیه می شود که این واکسن برای جلوگیری از کمبود پرسنل پزشکی به همه کارکنان بخش ها تزریق نشود.

در شهرستان گوئولبورگ سوئد هم واکسیناسیون با واکسن آسترازنکا به کادر درمان به دلیل مشاهده عوارض جانبی بالا متوقف شده است. همچنین گزارش هایی از استان یونکوپینگ سوئد درباره عوارض جانبی بالای افراد واکسینه شده با این واکسن گزارش شده است.

با این همه نهادهای دارویی سوئد و دولت این کشور نمی خواهند سیاست واکسیناسیون خود را تغییر دهند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 اسفند 1399 بروزرسانی: 22 اسفند 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1531

به "توقف واکسیناسیون با واکسن آسترازنکا در سوئد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توقف واکسیناسیون با واکسن آسترازنکا در سوئد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید