بیرانوند: امیدوارم طلسم 10 ساله مقابل عمان را بشکنیم

به گزارش بانوی ایران، دروازه بان تیم ملی فوتبال ایران امیدوار است که این تیم بتواند به طلسم 10 ساله نبردن عمان در بازی روز پنجشنبه خاتمه دهد.

بیرانوند: امیدوارم طلسم 10 ساله مقابل عمان را بشکنیم

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش بانوی ایران، علیرضا بیرانوند که به همراه علیرضا حقیقی، سوشا مکانی و رشید مظاهری به عنوان دروازه بان در اردوی تیم ملی حاضر است، در تبادل نظر با سایت فدراسیون فوتبال درباره مسائل مختلفی صحبت کرد؛ از وضعیت تیم ملی تا شرایطش در تیم نفت.

از بازی با گوام آغاز کنیم، دیداری که توانستی به عنوان دروازه بان اولین بازی رسمی ات را برای تیم ملی انجام دهی.

از روزی که من از لیگ برتر به فوتبال ایران معرفی شدم، تنها دو سال می گذرد و خدا را شکر می کنم که همیشه در اردوی تیم ملی بوده ام. در اردوی قبل از جام جهانی در آفریقای جنوبی به تیم ملی دعوت شدم و توانستم با عملکردم نظر کادرفنی و کی روش را جلب کنم و نامم جزو لیست 30 نفره برای جام جهانی رد شد. بعد از آن روز به لحاظ روحی روانی شرایطم تفاوت عمده ای کرد و توانستم بیشتر به تیم نفت یاری کنم. خدا را شکر از روز اولی که به اردوی تیم ملی دعوت شدم، در همه اردوها حاضر بودم و خوشبختانه در اولین بازی رسمی مقابل گوام هم به میدان رفتم. در آن بازی گل نخوردیم و برنده از زمین بازی بیرون آمدیم و امیدوارم توانسته باشم جواب اعتماد سرمربی تیم ملی را در آن بازی بدهم.

در جام ملت ها همراه تیم ملی بودی و بعد از آن رقابت ها تیم ملی تغییرات زیادی به خود دید. برخی از بازیکنان با تجربه مثل جواد نکونام از تیم ملی خداحافظی کردند و یکسری بازیکن جوان به تیم ملی آمدند. حالا فکر می کنی فوتبال ایران چقدر می تواند به این بازیکنان جوان امیدوار باشد؟

مطمئناً همینطور است و این بازیکنان باید جواب اعتماد فوتبال ایران را بدهند. کی روش خیلی هوشمندانه در بهترین زمان دست به تغییر نسل زد. در استرالیا شش، هفت بازیکن جوان کنار با تجربه های تیم ملی مثل نکونام حضور داشتند. نکونام در آن موقع هم بیرون زمین و هم داخل زمین خیلی به این بازیکنان جوان یاری می کرد. الان تعداد این جوان ها بیشتر شده و کی روش به همراه کادرفنی اش همه بازی های لیگ را می بیند. اکنون خیلی ها درباره جوانی و سرعت بالای این تیم صحبت می نمایند. امیدوارم روزبه روز هماهنگ تر بشویم و به جام جهانی صعود کنیم، اما برای موفقیت بیشتر به اردوهایی مانند اردوی امارات احتیاج داریم. این بازیکنان باید به هماهنگی بیشتری برسند و برگزاری اردو می تواند خیلی به هماهنگی تیم ملی یاری کند.

معمولا دروازه بانی یک سنی دارد و دروازه بان های پخته بهتر جواب می دهند، اما در تیم ملی ایران میانگین سنی دروازه بان ها پایین است، اگرچه اکثر شما تجربه بین المللی چه در رده ملی و باشگاهی دارید. این میانگین سنی پایین نقطه قوت حساب می گردد یا نقطه ضعف؟

به اعتقاد من این نقطه قوت است. اگر شما وضعیت تیم های لیگ فزونی را نگاه کنید، متوجه می شوید که اکثر تیم ها از دروازه بان جوان استفاده می نمایند و کمتر باشگاهی از دروازه بان خارجی سود می برد. این دروازه بان ها در لیگ جواب داده اند و این برای آینده فوتبال ایران خیلی خوب است. در تیم ملی هم می بینید در هر اردو یک دروازه بان جدید اضافه می گردد و این دروازه بان های جوان هم نمایش خیلی خوبی ارائه می نمایند.

درباره اردوی دبی هم صحبت کنیم. به نظر می رسد روزهای پرفشاری را پشت سر می گذارید؟

اول درباره امکانات اردویی باید بگویم که واقعاً شرایط خوب است. تیم ملی در جای بسیار خوبی تمرین می نماید. هم از نظر امکانات هم از نظر تغذیه همه چیز برای تیم ملی فراهم است، اما درباره تمرینات باید بگویم تمرین های فشرده و جدی را برگزار می کنیم. 10 روز قبل بازی با عمان به اردو آمده ایم و تمرینات خیلی پرفشار است. من با وحید امیری هم اتاق هستم. وقتی تمرین تمام می گردد هر کدام مان دو رکعت نماز شکر می خوانیم، چون احساس می کنیم توانسته ایم برای موفقیت تیم ملی به خوبی از پس این تمرینات بر بیاییم.

بعد از هر تمرین دو کیلو وزن کم می کنیم. این تمریناتی است که ما به آن احتیاج داریم. نماز شکر می خوانیم چون توانسته ایم وظایف خودمان را انجام بدهیم و این تمرینات به تیم ملی یاری می نماید تا جایگاهش به عنوان بهترین تیم آسیا را در رده بندی فیفا حفظ کند. می دانیم که باید تمرینات خیلی سختی برگزار کنیم تا بتوانیم روند رو به رشدمان را ادامه بدهیم.

درباره تمرین های گاسپار صحبت کن. چیزی که ما از دور می بینیم این است که او هر روز برای دروازه بان های تیم ملی فکر تازه ای دارد؟

دقیقاً؛ باید این واقعیت را با تمام احترامی که برای مربیان ایرانی قائل هستم بگویم که گاسپار با تمام مربیان ایرانی فرق می نماید. او ذهنیت اروپایی و به روزی دارد و هر روز تمریناتش با روز گذشته فرق می نماید. شما نمی توانید دو روز پشت سر هم یک تمرین تکراری از گاسپار ببینید و به لحاظ تمرینی فوق العاده است. به لحاظ بدنی هم حواسش به همه چیز هست. وقتی بدن احتیاج به تمرین داشته باشد، تمرین می دهد و وقتی بدن احتیاج به استراحت داشته باشد این کار را انجام می دهد. می داند چه زمانی فشار بیاورد و چه زمانی استراحت بدهد.

هر وقت به اردو می آیم و بعد از آن به باشگاهم بر می گردم با افتخار تمریناتی که گاسپار انجام می دهد را به مربی باشگاهی ام انتقال می دهم. مربی دروازه بان ما هم در باشگاه از این تمرینات استقبال می نماید. تمرین هایی که گاسپار می دهد به دروازه بان شادابی می دهد. وقتی با دن گاسپار تمرین می کنیم، خیال مان راحت است که بهترین تمرین را انجام داده ایم.

اما به نظر می رسد فوتبال ایران به اندازه کافی از دانش او استفاده ننموده است.

درست می گویید و این یک واقعیت است. به نظرم بهتر است فدراسیون کلاس هایی را با تدریس گاسپار برگزار کند. او به خوبی بر اصول دروازه بانی مسلط است و خیلی خوب به لحاظ روحی و روانی روی دروازه بان هایش تسلط دارد. امیدوارم کلاس های دروازه بانی با مدیریت گاسپار تشکیل گردد، چون این اتفاق برای فوتبال ایران خوب است.

درباره بازی با عمان صحبت کن و به نظر می رسد بازی آسانی برابر عمان پیش رو نداشته باشیم.

بازی با عمان دیداری است که اگر ببریم خیالمان برای صعود راحت می گردد. 10 سال است که این تیم را شکست نداده ایم و تقریباً این تیم گربه سیاه ما به حساب می آید. کار سختی داریم، اما با تمریناتی که در دبی انجام می دهیم، انگیزه ای که من از بازیکنان سراغ دارم و نکاتی که کادرفنی به بازیکنان گوشزد می نماید، امیدوارم که بتوانیم با دست پر به ایران برگردیم. مطمئناً بازی خوبی انجام خواهیم داد و بعد 10 سال عمان را شکست می دهیم، هر چند که به هیچ وجه حق نداریم عمان را دست کم بگیریم.

در انتها می خواهیم درباره نفت و مشکلاتی که چند وقت پیش ایجاد شد بپرسیم.

10 سال است که در نفت حضور دارم و به نوعی سرمایه باشگاه به حساب می آیم. اگر الان من ملی پوش هستم و در اینجا حضور دارم به خاطر مدیریت باشگاه نفت است. آنها در حق من پدری کردند و اگر اشتباهی کردم به خاطر سن کمم بوده است. گرم نکردن من هم با دروازه بان تیم به این دلیل بود که احساس نموده بودم این اتفاق برای من هم افتاده بود و ایرادی ندارد. مربی تیم مان هم شاهد است که این موضوع چند بار برای خود من رخ داده بود. ای کاش همان روز به آقای منصوریان دلیل کارم را می گفتم. واقعاً به لحاظ روحی و روانی شرایط گرم کردن نداشتم، اما اینجا لازم می دانم که از آقای منصوریان، کادرفنی، کادر مدیریت و بازیکنان تیم عذرخواهی کنم و ان شاءالله آنها من را ببخشند. پیش از این چهار، پنج بار در رسانه ها عذرخواهی نموده بودم و ان شاءالله بتوانم در عمل معذرت خواهی خودم را به علی آقا نشان بدهم و از این به بعد بتوانم به نفت یاری کنم تا بتوانیم در کنار هم جایگاهی که سال قبل داشتیم را دوباره تکرار کنیم.

منبع: تسنیم
انتشار: 13 آبان 1398 بروزرسانی: 12 شهریور 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 430

به "بیرانوند: امیدوارم طلسم 10 ساله مقابل عمان را بشکنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیرانوند: امیدوارم طلسم 10 ساله مقابل عمان را بشکنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید