امکان سرایت جنگ تجاری امریکا بااروپا به حوزه های سیاسی و امنیتی

به گزارش بانوی ایران، خبرنگاران- گروه بین الملل- فاطمه محمدی پور : ترامپ از همان زمان انتخابات ریاست جمهوری 2016، از توافقات تجاری آمریکا با دیگر کشورها به عنوان ضرباتی مهلک بر ساختار فراوری داخلی کشورش یاد می کرد.

امکان سرایت جنگ تجاری امریکا بااروپا به حوزه های سیاسی و امنیتی

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

رئیس جمهور آمریکا در توئیتری در این زمینه نوشت: کسری تجاری 800 میلیارد دلاری که هر سال نصیب آمریکایی ها می گردد، حاصل سیاست ها و توافقات تجاری بسیار احمقانه ما است. کشورهای دیگر که سال هاست شغل ها و ثروت ما را می برند، به حماقت رهبران آمریکا می خندند.

از این رو وی روز آدینه فرمان افزایش تعرفه های واردات آلومینیوم و فولاد به آمریکا را امضا کرد؛ اقدامی که پیشتر مقام های اروپایی و بعضی نهادهای بین المللی آن را به منزله اقدام برای جنگ تجاری و جنگ تعرفه ای خوانده بودند و درباره عواقب آن هشدار دادند.

به گفته یک مقام ارشد کاخ سفید، قرار است از 23 مارس تعرفه های اعمالی روی آلومینیوم و فولاد وارداتی به آمریکا اعمال گردد. البته افزایش تعرفه واردات آلومینیوم و فولاد دو استثنا برداشته است. ترامپ دو کشور کانادا و مکزیک را که شرکای این کشور در توافقنامه نفتا هستند، از دایره افزایش تعرفه های مذکور مستثنی کرد. دلیل این اقدام رئیس جمهور آمریکا، ادامه داشتن مذاکرات دولت ترامپ با کانادا و مکزیک درباره تغییر دادن مفاد توافق نفتا است.

در این راستا خبرنگاران گفتگویی باپروفسور ریچارد کوزلاریچ استاد دانشگاه جرج میسون آمریکا ترتیب داده که در ادامه می آید.

ریچارد کوزلاریچ مدیر اندیشکده علوم و سیاست گذاری انرژی در دانشگاه جرج میسون، مدیر موقت برنامه سیاست عملیات صلح (POPP) و سفیر پیشین آمریکا در جمهوری آذربایجان (1994-1997) و بوسنی و هرزگوین (1997-1999) بوده است.

*همکاری آمریکا و اروپا بعد از جنگ دنیای دوم مبتنی بر رژیمهای تجاری، امنیتی و نظامی مشترک بود. ناتو یکی از این رژیم هاست. آیا تصور نمی کنید جنگ تجاری آمریکا و اروپا علاوه بر حوزه تجارت قابلیت سرایت به حوزه های نظامی و امنیتی را دارد؟

بله، اگر دولت ترامپ و اتحادیه اروپا مراقب نباشند سیاست اعمال تعرفه ها علیه اتحادیه اروپا می تواند منجر به یک اختلاف تجاری بسیار جدی میان امریکا و اتحادیه اروپاگردد و از آنجایی که روابط تجاری جدا از روبط سیاسی و امنیتی نیستند امکان سرایت آنها به حوزه های نظامی و امنیتی نیز وجود دارد.

امریکا قبلا نیز با کشورهای اروپایی اختلافات تجاری - که خیلی جدی تر از اختلافات کنونی در خصوص کشاورزی و سایر موضوعات بودند - داشت و همواره راه حلی جهت مقابله با آنها بدون اینکه به حوزه های امنیتی و نظامی سرایت کنند ارائه می شد. امیدوارم کسانی که درگیر این مسائل هستند به اندازه کافی عاقل بوده و از ایجاد جنگ تجاری جدی و عواقب آن در دنیا امروز جلوگیری کنند.

*محبوبیت راستگرایان در اروپا خطری برای همگرایی اتحادیه اروپاست. از سوی دیگر به قدرت رسیدن راستگرایان می تواند به باز شدن دست این کشورها برای روابط تجاری مستقل و فارغ از ملاحظات اتحادیه اروپا با امریکا منجر گردد. با توجه به این چشم انداز آینده اتحادیه اروپا را چگونه ارزیابی می کنید؟

با BERXIT یا خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و انتخابات اخیر در ایتالیا رسانه ها آکنده از داستانهایی در خصوص آینده اتحادیه اروپا هستند. نیروهای افراطی ناسیونال به اتحادیه اروپا به عنوان یک سالب (محروم کننده) مردم اروپا از حقوق خود جهت کنترل آینده سیاسی و مالی خود نگاه می کنند. من باور ندارم که آنها بتوانند باعث تضعیف این اتحادیه شوند.

من باور دارم که اتحادیه به عنوان یک منطقه تجاری آزاد حفظ خواهد شد چون حتی انگلیس نیز از ترتیبات تجاری آزاد اتحادیه نفع می برد. با این وجود آینده منطقه یورو و ترتیبات شنگن در ارتباط با جنبش آزاد مردم معین نیست.

*ترامپ در اولین مرحله از عقب نشینی خود از طرح تعرفه برای فولاد و آلومینیوم، استرالیا و مکزیک را مستثنی کرد. آیا این موضوع ارزش نمادین دارد؟

تصمیم گیری در خصوص تعرفه ها در ارتباط با کانادا و مکزیک بسیار مهم است. مستثنی کردن این کشورها از طرح اعمال تعرفه ها یک اهرم اضافی برای دولت ترامپ جهت استفاده در مذاکرات در حال برگزاری در خصوص آینده منطقه تجاری آزاد آمریکای شمالی (نفتا) فراهم کرده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 459

به "امکان سرایت جنگ تجاری امریکا بااروپا به حوزه های سیاسی و امنیتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان سرایت جنگ تجاری امریکا بااروپا به حوزه های سیاسی و امنیتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید