افزایش حقوق بازنشستگان به کجا رسید؟

به گزارش بانوی ایران، به گزارش خبرنگاران، هفته سوم اردیبهشت انتها یافت و افزایش حقوق بازنشستگان هنوز ابلاغ نشده است. موضوع افزایش مستمری صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی از قبل تعطیلات عید فطر، 13 و 14 اردیبهشت، در دستور کار دولت قرار گرفته است اما هنوز نوبت به این ابلاغ نرسیده است.

افزایش حقوق بازنشستگان به کجا رسید؟

مطابق قانون بودجه 1401، افزایشی 10 درصدی در انتظار کارمندان بازنشسته دولت است. هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی هم قصد افزایش 38 تا 57 درصدی حقوق کارگران بازنشسته را دارد. هر دو این افزایش حقوق ها، معطل مجوز دولت هستند. در صورت طولانی شدن این انتظار، پرداخت علی الحسابی مستمری اردیبهشت ماه هر دو گروه بعید نیست.

در چنین شرایطی، نائب رئیس کمسیون اجتماعی مجلس در خبر نو از افزایش حقوق بازنشستگان ادعای دیگری در این مورد مطرح نمود.

سید کریم حسینی به ایسنا گفت: در راستای حذف شکاف بین دریافتی وظیفه بگیران صندوق های بازنشستگی کشوری، لشکری و بعلاوه مستمری بگیران این سازمان، علاوه بر حفظ شاخصه های پرداختی مرحله اول طرح متناسب سازی حقوق بازنشستگان، بخشی از فرآیند های مربوط به مرحله دوم آن نیز بروز رسانی شد.

در ادامه این نقل قول وی راجع به مستمری تامین اجتماعی نیز گفت: حقوق کارگران بازنشسته نیز مطابق با ماده 96 قانون تامین اجتماعی و آیتم های متناسب سازی افزایش یافت.

تاکید این نماینده مجلس بر متناسب سازی حقوق کارمندان و کارگران بازنشسته درحالی است که هنوز افزایش سنواتی حقوق این بازنشستگان صورت نگرفته است.

فعلا هیچ افزایش مستمری انجام نشده

از طرف دیگر صندوق بازنشستگی کشوری هم پیش از این اظهار داشت: برای متناسب سازی حقوق امسال 9 هزار میلیارد تومان اعتبار دولتی وجود دارد اما هنوز دستورالعمل پرداخت این اعتبار نهایی نشده است. درخصوص سازمان تامین اجتماعی هم دولت معادل 25 درصد اعتبارات متناسب سازی سال 1400 به مستمری بگیران بدهکار است. باتوجه به تمدید قانون برنامه ششم توسعه برای امسال، این بدهی باید تادیه گردد.

به نظر می رسد سوای از تاخیر ایجاد شده در افزایش سنواتی مستمری کارمندان و کارگران بازنشسته، متناسب سازی حقوق این گروه از بازنشستگان نیازمند صدور مجوزهای لازم از سوی سازمان برنامه و بودجه است.

وفق قانون و مقررات تاخیر در اعمال افزایش سنواتی مستمری و تخصیص اعتبارات متناسب سازی نافی پرداختی های گذشته نیست. به بیان دیگر اگر ملاک افزایش سنواتی و متناسب سازی مستمری، ابتدای سال 1401 باشد. دولت باید به محض اعمال این افزایش ها، مابه التفاوت ماه های سپری شده را نیز به حساب مستمربگیران واریز کند.

با این همه بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی در آستانه پایان دومین ماه سال وجه اشتراکی باهم دارند، صرفه نظر از متفاوت بودن مبنای محاسبه مستمری، هردو گروه بابت افزایش سنواتی و متناسب سازی طلبکارند اما ممکن است برای یکبار دیگر حقوق خود را به صورت علی الحسابی و به نرخ سال پیش دریافت نمایند.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 5 تیر 1401 بروزرسانی: 5 تیر 1401 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 2118

به "افزایش حقوق بازنشستگان به کجا رسید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش حقوق بازنشستگان به کجا رسید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید