افتتاح کتابخانه و مرکز اسناد کمیسیون ملی یونسکو ایران

به گزارش بانوی ایران، ایسنا/ براساس آخرین اخبار و گزارشات بدست آمده، افتتاح کتابخانه و مرکز اسناد کمیسیون ملی یونسکو ایران صورت پذیرفت.

افتتاح کتابخانه و مرکز اسناد کمیسیون ملی یونسکو ایران

مراسم افتتاح کتابخانه و مرکز اسناد کمیسیون ملی یونسکو ایران با حضور حجت الله ایوبی -دبیرکل کمیسیون-، یونس شکرخواه- مشاور عالی و مدیر گروه ارتباطات و رسانه کمیسیون-، امیر روشن بخش -معاون ارتباطات و مشارکت های کمیسیون و ابراهیم عمرانی -مدیر کتابخانه جندی شاپور در مجموعه ایران مال برگزار گردید.

حجت الله ایوبی در ابتدای این مراسم و پس از بازدید از کتابخانه اظهار کرد: کتابخانه و مرکز اسناد کمیسیون ملی یونسکو ایران بطور رسمی شروع به کار می نماید. به همه علاقمندانی که با دلهره پیگیر اسناد و کتاب های این نهاد 70 ساله بودند، این نوید را می دهیم که می توانند از این پس کتابهای مورد نظر خود را جست وجو نمایند و در کتابخانه به مطالعه آن بپردازند.

او ادامه داد: کتاب ها و اسناد کمیسیون ملی یونسکو ایران در شرایط خوبی قرار نداشت و از مجموعه ایران مال تقدیر می کنم که با آغوشی باز پذیرای مجموعه کتاب ها و اسناد کمیسیون شدند و از آقای عمرانی و همکارانم در کمیسیون ملی یونسکو ایران که با عشق و علاقه برای راه اندازی این مرکز کوشش کردند، تقدیر می کنم.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران شرح داد: این آثار و اسناد و کتاب ها بخشی از تاریخ علم و فرهنگ این سرزمین است که علاوه بر حفظ و نگهداری، در اختیار علاقمندان قرار گرفته است. شروع به کار این مرکز را به دانش پژوهان تبریک می گویم و از کوشش همه دست اندرکاران برای راه اندازی این مرکز تقدیر می کنم.

ابراهیم عمرانی، مدیر کتابخانه جندی شاپور مجموعه ایران مال نیز اظهار کرد: سال گذشته که قرار شد کمیسیون ملی یونسکو ایران، کتابخانه خود را به مجموعه ایران مال و کتابخانه جندی شاپور منتقل کند، کمی سردرگم بودم و نمی دانستم با چه چیزی روبرو هستم. ولی با باز شدن کارتن های کتاب، متوجه گنجینه پیش رو شدم. بویژه در بخش اسناد، مواردی در این مجموعه وجود دارد که به جرات می گویم خاص ایران است و در کتابخانه دیجیتال یونسکو پاریس هم نیست.

او ادامه داد: کوشش کردیم با تمام مجموعه کتابداران جندی شاپور و همکاران کمیسیون ملی یونسکو ایران، کتاب ها به درستی در دسترس علاقمندان قرار گیرد و کاربران به راحتی بتوانند کتاب ها را جست وجو نموده و از این مجموعه استفاده نمایند.

عمرانی شرح داد: مجموعه کتابخانه دیجیتال یونسکو پاریس قابل بازیابی در این کتابخانه است و همه این اسناد در دسترس علاقمندان قرار خواهد گرفت. نکته مهم آن که تمام مجموعه ای که یونسکو پاریس در اختیار ما قرار داده با حق نشر بوده و بسیار غنی است.

عمرانی توضیح داد: این مجموعه کار محققان حوزه فرهنگ را ساده تر می نماید و این کتابخانه با تمام امکانات در اختیار علاقمندان و پژوهشگران است. از دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران برای انتقال این کتابخانه به این مجموعه تقدیر می کنم و از امکانات بازار بزرگ ایران برای توسعه بیشتر این کتابخانه استفاده خواهیم کرد.

مرجعی مهم برای پژوهشگران

یونس شکرخواه، مشاور عالی و مدیر گروه ارتباطات و رسانه کمیسیون نیز در این مراسم با بیان اینکه خدا را شاکریم این کتابخانه با تصمیمات به موقع دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو ایران به ثمر نشست، اظهار کرد: از تیم سختکوشی که با پیگیری ها و کوشششان این مهم را به پایان رساندند و به برترین شکل عرضه کردند و با آغوش باز پذیرای ما بودند، قدردانی می کنم.

او ادامه داد: باید پیشاپیش در این روز خاص که کار کتابخانه شروع می گردد از استاد ابراهیم عمرانی از چهره های کتابداری ایران تقدیر کنم و به مجموعه کمیسیون ملی یونسکو به علت حضور این فرد تبریک بگویم و مطمئنم این کتابخانه در آینده به مرجعی مهم تبدیل خواهد شد و سرمنشا تحولاتی بزرگ است.

شکرخواه توضیح داد: با این امانتداری نیروهای متخصص تردید نداریم این مرکز جنبه یک آزمایشگاه را برای همگان پیدا می نماید و از آقای عمرانی درخواست دارم اولین محصول این کتابخانه این باشد که پژوهش درباره پیشینه کمیسیون ملی یونسکو ایران را براساس اسناد شروع نمایند.

شروع به کار انتشارات کمیسیون

امیر روشن بخش نیز در این مراسم اعلام کرد: مسرورم پس از نزدیک به یک سال شاهد شروع به کار رسمی کتابخانه و مرکز اسناد رسمی کمیسیون ملی یونسکو ایران در مجموعه جندی شاپور ایران مال هستیم. افتتاح این مرکز مسرور نماینده است و امیدوارم افتتاح این مجموعه سبب گردد اسناد و مجلدهای گردآوری شده در اختیار همگان قرار گیرد. این مرکز می تواند پایه گذار اتفاقات مبارکی باشد. خوشبختانه انتشارات کمیسیون بیش از یک سال است که فعالیت خود را شروع نموده و بی تردید کتاب ها و مجلدهای دیگری را به این کتابخانه اضافه خواهیم کرد.

معاون ارتباطات و مشارکت های کمیسیون ملی یونسکو ادامه داد: از اهالی فرهنگ و ادب دعوت می کنیم به این کتابخانه بیایند و از این منابع استفاده نمایند.

روشن بخش یادآور شد: یکی از اهداف اصلی ما قرار دادن کتابهای نادر این مجموعه در اختیار پژوهشگران است و آرزو می کنم این کتابها به صورت دیجیتال در اختیار همه علاقمندان در سراسر دنیا قرار گیرد و همه فارسی زبانان بتوانند به این گنجینه دسترسی داشته باشند.

او با تبریک افتتاح این مرکز اظهار کرد: با توجه به تغییر چارچوب ارتباطات و رسانه و اثرش در حوزه نشر، دیجیتال کردن کتابخانه ها می تواند گامی مهم برای تسهیل دسترسی علاقمندان به حوزه نشر و کتاب، حوزه های دانشگاهی و ماخذهای مهم باشد.

منبع: همگردی
انتشار: 3 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1401 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 2063

به "افتتاح کتابخانه و مرکز اسناد کمیسیون ملی یونسکو ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتتاح کتابخانه و مرکز اسناد کمیسیون ملی یونسکو ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید