اصلاح ساختار بودجه نیازمند یک برنامه 10 ساله است، باید فرض کنیم نفت نداریم

به گزارش بانوی ایران، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه یکی از راه های اصلاح ساختار بودجه حذف درآمد نفت از بودجه عمومی و تفکیک بودجه عمرانی از بودجه جاری است، گفت: اصلاح ساختار بودجه یک برنامه 10 ساله می خواهد و برای اجرای این برنامه عزمی ملی نیاز است.

اصلاح ساختار بودجه نیازمند یک برنامه 10 ساله است، باید فرض کنیم نفت نداریم

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، داود دانش جعفری امروز در نشست بررسی لایحه بودجه سال 1400 در دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: در مورد اصلاح ساختار بودجه چند کار اساسی باید انجام شود که یکی از آن ها قطع وابستگی بودجه به درآمد های نفتی است.

وی افزود: در شرایطی که درآمد های نفتی بالا بوده سهمی برای بودجه عمرانی در نظر گرفته شده، اما هر چقدر جلوتر می رودیم، سهم هزینه های جاری بیشتر می شود. برای همین باید ابتدا فرض کنیم نفت نداریم و براساس آن برای هزینه ها برنامه ریزی کنیم.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دوم اینکه کسری بودجه مستمر است و هرساله درآمد ها کمتر از هزینه هاست؛ بنابراین یک کسری بودجه هر سال داریم و اگر دولت برای تامین کسری بودجه از بانک مرکزی استقراض کند، تورم افزایش و قدرت خرید مردم کاهش می یابد. برای کاهش کسری بودجه یکی از اقدامات چابک سازی دولت است.

وی ادامه داد: در بخش نحوه مصرف درآمدها، بیشتر کشور ها به این سمت رفته اند که چارچوب مخارج دولت را بازتعریف کرده اند به طوری که مشخص شده است دولت در کدام بخش ها می تواند هزینه کند و در کدام بخش ها نباید بودجه ای اختصاص دهد. الان نحوه تخصیص بودجه خیلی باز است و بنابراین یکی از اصلاحات ساختاری بودجه مشخص دامنه و حدود هزینه کرد بودجه دولت است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یکی دیگر از مسائل ساختاری بودجه را چارچوب وظایف مجلس در حوزه بودجه دانست و گفت: اینکه مجلس می تواند هر لایحه دولت را رد یا تصویب کند و یا اینکه پیشنهادات دولت را 180 درجه تغییر دهد، یکی از مسائل ساختاری بودجه است. البته شورای نگهبان در صورتی که تغییرات لایحه بودجه زیاد باشد ایراد اصل 75 قانون اساسی می گیرد.

دانش جعفری افزود: هر ساله که دولت لایحه بودجه را به مجلس ارسال می کند، کسری دارد و من به شما چک سفید امضاء می دهم که در مجلس لایحه بودجه با کسری بیشتر از لایحه دولت به تصویب می رسد، این ساختار باید از بین برود.

وی درباره مصوبه کمیسیون پیش بینی صادرات 2 میلیون و 300 هزار بشکه در بودجه سال آینده و مصوبه کمیسیون تلفیق مبنی بر کاهش آن به یک میلیون و 500 هزار بشکه، گفت: اگر هزینه ها بر مبنای صادرات روزانه 2 میلیون و 300 هزار بشکه تنظیم شده است، با کاهش آن به 1.5 میلیون بشکه باید هزینه ها متناسب با آن کاهش یابد.

این اقتصاددان ادامه داد: در سال های اخیر می گویند بودجه در دو سقف بسته می شود و این همان متمم بودجه در حین تصویب بودجه است. اما مساله اینجاست که وقتی سقف بالاتر بودجه اعلام می شود معمولا هزینه ها متناسب با سقف بالاتر انجام می شود. در اقتصاد کلان می گوییم باید بر مبنای درآمد- هزینه یک خانوار مسائل را در نظر گرفت، چون خانواده متناسب با درآمد پایدار خود هزینه می کند و بیش از آن و یا متناسب با درآمد های ناپایدار هزینه نمی کند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه مسائل بودجه در یک روز و دو روز به وجود نیامده که انتظار داشته باشیم، در قالب بودجه 1400 قابل حل باشد، افزود: همان طور که رهبر انقلاب فرمودند باید ساختار بودجه اصلاح شود و این نیازمند یک عزم ملی است.

وی تاکید کرد: اصلاح ساختار بودجه یک برنامه 10 ساله می خواهد و برای اجرای این برنامه 10 ساله عزمی ملی نیاز است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 بهمن 1399 بروزرسانی: 22 بهمن 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1467

به "اصلاح ساختار بودجه نیازمند یک برنامه 10 ساله است، باید فرض کنیم نفت نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصلاح ساختار بودجه نیازمند یک برنامه 10 ساله است، باید فرض کنیم نفت نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید