احتمال تغییر زمانِ واگذاری سرخابی ها، مالکیت به وزارت باز نمی شود

به گزارش بانوی ایران، خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس یک داستان تکراری و همیشگی در خصوص این دو باشگاه است که شروع آن به سال ها پیش باز می شود اما با وجود پیگیری در دولت های مختلف هنوز به نتیجه نرسیده است.

احتمال تغییر زمانِ واگذاری سرخابی ها، مالکیت به وزارت باز نمی شود

در دولت دوازدهم البته موضوع خصوصی سازی سرخابی ها با مصوبه سال 97 و تاکید بر واگذاری به وسیله فرابورس - نه مزایده - شکل جدیدی به خود گرفت. قرار بود این واگذاری تا شهریورماه 98 انجام شود اما نو بودن شیوه واگذاری و شناخت بعضی مسائل و موانع در راه آن، این زمان را تا امسال به تعویق انداخت.

داشتن صورت های اقتصادی شفاف و حسابرسی شده برای چند سال متوالی، از الزامات هر شرکتی برای عرضه در بورس و فرابورس است در حالیکه دو باشگاه استقلال و پرسپولیس، به خاطر حرف و حدیث هایی که در خصوص سودده یا زیان ده بودن شان و صورت های اقتصادی و حسابرسی شده آنها وجود داشت، شرایط عرضه در فرابورس را نداشتند.

رفع کردن این موانع قانونی که تعدادشان کم هم نبود، اقدامی بود که وزارت ورزش برای به خاتمه رساندن سریال قدیمی خصوصی سازی سرخابی ها در دستور کار قرار داد. شاید همین اقدامات به نوعی موید ِعزم و اراده جدی در این زمینه است با این حال همچنان عموم اعتماد صد درصدی به محقق شدن این مهم ندارند.

استقلال و پرسپولیس بعد از خصوصی شدن دیگر مجاز نخواهند بود حتی به اندازه یک ریال از دولت ارتزاق داشته باشند و باید به فکر درآمد باشند تا بتوانند امورات شان را بگذارنند اما با کدام سرمایه؟ سرمایه گذاران با چه دلخوشی باید پا پیش بگذارند؟ همین مسائل سختی کار واگذاری دو باشگاه را تشدید می نماید و این ابهام و پرسش را پُررنگ تر که اینبار واگذاری سرخابی ها خاتمهی خواهد داشت؟ و اصلا چه تضمینی برای آن وجود دارد؟

جمشید تقی زاده معاون امور حقوقی، مجلس و هماهنگی امور استان های وزارت ورزش در تبادل نظر با بانوی ایران ابراز امیدواری کرد که خصوصی سازی سرخابی هاتا خاتمه شهریورماه به نتیجه برسد. وی که از حدود 5 ماه پیش توسط وزیر ورزش مأمور به پیگیری امور مربوطه در این زمینه شد، با یادآوری اینکه واگذاری سرخابی ها قبل از تصویب مفاد بند ه قانون بودجه سال 98 در دستور کار وزارت ورزش نهاده شد در خصوص فرایند کار، اقدامات انجام شده تا به امروز و موانع باقی مانده برای واگذاری شرح داد.

برگزاری حدود 40 جلسه برای واگذاری سرخابی ها

معاون وزیر ورزش با بیان اینکه بعد از اجرای این بند جلساتی در کمیسیون ویژه حمایت از فراوری ملی و نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی تشکیل و بر عدم اجرایی شدن مفاد بند مذکور تاکید شد، گفت: در عین حال مقرر شد کارگروهی برای آنالیز موضوع واگذاری سرخابی ها تشکیل شود. بعد از آن برگزاری جلسات برای تسریع فرآیند خصوصی سازی و ایجاد ساز و کار قانونی برای آن در دستور کار نهاده شد. بیش از 22 جلسه در ستاد وزارت ورزش و بیش از 15 جلسه هم با موضوع سازمان خصوصی و با حضور نمایندگان تام الاختیار دوباشگاه و کارگزاران منتخب آنها برگزار گردید. این جلسات هر سه شنبه با حضور شخص وزیر ورزش و نمایندگان نهادهای مرتبط با خصوصی سازی برگزار می شود.

تمام اقدامات انجام شده برای خصوصی سازی

تقی زاده با تاکید بر اینکه برای واگذاری قطعی استقلال و پرسپولیس اقدامات خوبی انجام شده است، یادآور شد: تا به امروز تمام مجامع دو باشگاه برگزار گردیده است. آخرین مجامع آنها هم مردادماه و شهریورماه برگزار خواهد شد. شناسایی صورت های اقتصادی، تبیین شرایط حقوقی، آنالیز دارایی ها و رسیدگی به پفراینده معارضین آنها، معین تکلیف مجموعه های واگذار شده برای افزایش سرمایه، ثبت برند و … از جمله اقداماتی است که همگی به صورت قانونی و برای قطعی شدن خصوصی سازی انجام شده است.

افزایش سرمایه با واگذاری دو مجموعه جدید

وی با یادآوری اینکه پیش از این استقلال و پرسپولیس فقط مجموعه های مرغوبکار و درفشی فر را به عنوان بخشی از دارایی های خود در اختیار داشتند، اعلام نمود: با تصویب هیأت وزیران و به منظور افزایش سرمایه، کمپ حجازی به استقلال واگذار شد و مقدمات واگذاری مجموعه شهدای گمنام به پرسپولیس هم در حال اجرا است. اینها در راستای مهیا شدن شرایط برای ورود دو باشگاه به بورس انجام شده است.

استادیوم های امام رضا (ع) و شهید کاظمی جزو دارایی های سرخابی ها نیستند

تقی زاده با تاکید بر اینکه استادیوم های امام رضا (ع) و شهید کاظمی جزو دارایی های دو باشگاه به حساب نمی آیند، گفت: واگذاری این دو مجموعه به دو باشگاه در حد طرح موضوع بود. ما مطالباتی از شهرداری داریم که در جریان پیگیری و آنالیز جوانب مختلف آن، این مسئله مطرح شد. مذاکرات برای آن هم همچنان در حال اجرا است اما این دو مجموعه را نمی توان جزو دارایی های سرخابی ها به حساب آورد.

برای افزایش سرمایه دو باشگاه عدالت داریم

وی همچنین تاکید نمود: در خصوص واگذاری اماکن جدید به استقلال و پرسپولیس به خاطر تاثیری که روی افزایش سرمایه آنها خواهد داشت، حتماً عدالت را رعایت می کنیم. به گونه ای برخورد نمی شود که از این حیث، سرمایه یکی بیشتر از دیگری شود. این موضوع را برای واگذاری های آینده لحاظ خواهیم کرد.

ورود هیات عالی واگذاری به پفراینده سرخابی ها برای اولین بار

معاون امور حقوقی، مجلس و هماهنگی امور استان های وزارت ورزش با یادآوری اینکه 18 فروردین ماه امسال واگذاری استقلال و پرسپولیس در شهریورماه به تصویب رسید، اعلام نمود: این برای نخستین بار است که هیات عالی واگذاری کشور به پفراینده واگذاری سرخابی ها ورود نموده که این نشان دهنده عزم جدی برای تحقق این مهم است.

شک و شبهه ای به انجام واگذاری نباشد

واگذاری استقلال و پرسپولیس مسئله جدیدی پیرامون این دو باشگاه نیست. طی سال های گذشته این موضوع همیشه مطرح بوده اما هیچ وقت به نتیجه نرسید. همین مسئله باعث شده حتی در این دوره هم اعتقادی به محقق شدن موضوع واگذاری سرخابی ها وجود نداشته باشد

تقی زاده در واکنش به این موضوع مطرح توسط بانوی ایران گفت: وقتی واگذاری استقلال و پرسپولیس توسط هیأت عالی واگذاری کشور و مجلس تصویب می شود و دولت هم مصمم به انجام آن است، نباید شک و شبهه ای نسبت به انجام شدنش وجود داشته باشد. همه ارکان دولت در امر خصوصی سازی هم عزم جدی برای انجام این کار دارند تا جایی که شخص وزیر نه تنها هر سه شنبه در جلسه اصلی واگذاری شرکت می نماید بلکه هر روز مسائل و موضوعات این اقدام را شخصاً پیگیری می نماید. ما به گذشته و آنچه پیرامون خصوصی سازی این دو باشگاه اتفاق افتاده، کار نداریم. کوششی که در این دوره در حال اجرا است صرفاً برای محقق شدن واگذاری است.

چه تضمیمی برای واگذاری قطعی وجود دارد؟

این مقام مسئول در کارگروه واگذاری استقلال و پرسپولیس همچنین در پاسخ به این سوال که چه تضمیمی برای خصوصی سازی وجود دارد؟، توضیح داد: برای واگذاری قطعی، کارهای عظیم و قانونی انجام شده و اراده لازم هم در نهادهای مربوطه وجود دارد. امیدواری زیادی داشتیم و این اراده جمعی را که می بینیم، امیدوارتر هم می شویم اما اینکه در آینده چه اتفاقی رقم خواهد خورد را نمی دانم. وزارت ورزش موظف به انجام یکسری اقدامات بود که بخش عمده آنها انجام شده و مابقی هم در حال آنالیز و پیگیری هستند.

وی در واکنش به پرسش تکراری در این زمینه و اینکه یعنی تضمینی وجود ندارد، تاکید نمود: نمی گویم تضمینی نیست. در واقع همه این اقداماتی که تا به امروز انجام شده، خود تضمینی است برای واگذاری قطعی استقلال و پرسپولیس.

خودِ باشگاه ها هم همکاری لازم را داشته باشند

وی در همین رابطه ادامه داد: در واقع آن چیزی که مربوط به وزارت ورزش و جوانان است انجام شده و می شود و باشگاه ها هم مکلف هستند شرایط را مهیا نمایند کما اینکه تا حالا هم پیشرفت بسیار خوبی در این زمینه انجام شده، من شخصاً روزانه مسائل را با باشگاه ها، سازمان خصوصی سازی و نهادهای حقوقی و قانونی پیگیری می کنم و بسیاری از موضوعاتی که حل و فصل آنها شاید ماه ها طول می کشید با سرعت زیادی انجام داده ایم. دیگر نهادهای مربوطه هم در نهایی شدن خصوصی سازی نقش دارند که ما این عزم را در آنها هم می بینیم. باید بدانیم که واگذاری سیاست قطعی دولت و تکلیف قانونی مجلس است و با همه توان برای انجام این سیاست کوشش می کنیم.

تمام موانع باقی مانده برای خصوصی سازی

معاون وزیر ورزش همچنین در خصوص اینکه چه موانعی باقی مانده که تا شهریورماه و زمان مصوب برای واگذاری استقلال و پرسپولیس باید برداشته شوند؟، گفت: قیمت گذاری املاک یکی از اقداماتی است که هنوز نهایی نشده است. بعضی املاک سرخابی ها قیمت گذاری شده اما بعضی دیگر همچنان در حال آنالیز هستند. به همین دلیل هنوز در این زمینه به رقم تعیینی نرسیده ایم. دیگر اینکه در راستای افزایش سرمایه فرایند واگذاری کمپ حجازی به استقلال تمام شده اما در خصوص واگذاری مجموعه شهدای گمنام به پرسپولیس همچنان در حال پیگیری از اداره کل ورزش استان تهران هستیم.حسابرسی های داخلی هم کماکان در حال اجرا است تا نهایی شوند.

مسائل در موعد مقرر رفع می شوند

تقی زاده تاکید نمود: احساس مان این است که باتوجه به اقدامات انجام شده در موعد مقرر مسائل و موانع واگذاری رفع شده و کار انجام خواهد شد.

مالکیت سرخابی ها به وزارت ورزش بازنمی شود

اگر به هر دلیلی خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس در موعد مصوب به خاتمه نرسد، چه سرنوشتی در انتظار این دو باشگاه خواهد بود. فرایند واگذاری کماکان ادامه خواهد داشت یا محتمل است که مالکیت مجدد تحت اختیار وزارت ورزش قرار بگیرد؟، معاون وزیر ورزش در پاسخ به این پرسش با تاکید بر اینکه فرایند خصوصی سازی جدی است، گفت: هیچ اما و اگری در این زمینه وجود ندارد ضمن اینکه اصلاً و تحت هیچ شرایطی هم مالکیت دو باشگاه به وزارت ورزش باز نمی شود.

احتمال جابه جایی زمانی در واگذاری

وی ادامه داد: قانون، وزارت ورزش را ملزم نموده که خصوصی سازی اتفاق بیفتد. بنابراین باید این کار و اقداماتی که برای آن انجام شده به نتیجه برسد. حال ممکن است واگذاری شهریورماه انجام نشود. منظور این است که شاید در واگذاری جابه جایی زمانی داشته باشیم اما شک نکنید که خصوصی سازی استقلال و پرسپولیس انجام خواهد شد.

معین سهم طرفداران و پیشکسوتان در قیمت سهام سرخابی ها

معاون امور حقوقی، مجلس و هماهنگی امور استان های وزارت ورزش در ادامه این تبادل نظر تأثیر طرفداران و پیشکسوتان استقلال و پرسپولیس در قیمت سهام دو باشگاه و سهمی که می توانند داشته باشند و همچنین فعالیت دو باشگاه در فوتسال و ارتباط آن با خصوصی سازی شرح داد.

وی با تاکید بر اینکه به طور حتم برای طرفداران و پیشکسوتان دو باشگاه سهمی معین خواهد شد، اعلام نمود: اینکه سهام طرفداران دو باشگاه یکی باشد یا جمعیت آنها در این زمینه معین نماینده شود، خیلی دقیق تعیین نیست. معین سهام هوادران و پیشکسوتان خارج از وزارت ورزش و بخش خصوصی سازی تعیین می شود اما آنچه مسلم است اینکه برای آنها سهمی در نظر گرفته خواهد شد.

فوتسال و تأثیر آن در خصوصی سازی

تقی زاده همچنین در خصوص اینکه اعلام آمادگی استقلال و پرسپولیس برای فعالیت در فوتسال و تأثیری که می تواند در قیمت گذاری آنها داشته باشد، گفت: فعالیت دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در فوتسال باعث مطرح شدن بیشتر این رشته حتی در بُعد بین المللی خواهد شد اما تأثیری در قیمت گذاری آنها ندارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1135

به "احتمال تغییر زمانِ واگذاری سرخابی ها، مالکیت به وزارت باز نمی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال تغییر زمانِ واگذاری سرخابی ها، مالکیت به وزارت باز نمی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید