شروع رایزنی برای دریافت سهمیه بنزین معلولان

به گزارش بانوی ایران، رئیس سازمان بهزیستی کشور از شروع رایزنی برای دریافت سهمیه بنزین ویژه معلولان اطلاع داد.

شروع رایزنی برای دریافت سهمیه بنزین معلولان

به گزارش بانوی ایران، وحید قبادی دانا در جشن روز معلولان که در مرکز همایش های برج میلاد برگزار گردید، با اشاره به اینکه یک میلیون و 500 هزار فرد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان بهزیستی قرار دارند، گفت: 39 درصد از این معلولان جسمی حرکتی، 24 درصد ذهنی، 13 درصد ناشنوایی، 11 درصد نابینایی و کم بینایی، پنج درصد گفتاری و هشت درصد دارای اختلالات روانی هستند.

وی در ادامه با بیان اینکه اگرچه مشکل بسیاری از معلولان ژنتیکی نیست اما نگرانی هایی در خانواده ها وجود دارد که فرزند بعدی آنها دچار معلولیت نشوند، اظهار کرد: برای برطرف نگرانی خانواده ها طرح غربالگری ژنتیکی خانواده ها شروع کردیم که به این ترتیب بانک اطلاعات ژنتیکی همه خانواده های این افراد ظرف چهار سال به شکل رایگان تشکیل خواهد شد. این طرح از مهرماه شروع به کار نموده و توسط متخصصین داخلی انجام خواهد شد.

به گفته رئیس سازمان بهزیستی کشور به دنبال اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان روز چهارشنبه اولین بخش از بودجه قانون تخصیص و ابلاغ شد و کمتر از نیم ساعت بعد از تخصیص بودجه نیز حق پرستاری دارای ضایعه نخاعی به دو و نیم برابر افزایش یافت و از 200 هزار تومان به 554 هزار تومان افزایش یافته و بر روی کارت آنان نهاده شد.

قبادی دانا با اشاره به اینکه براساس ماده 27 قانون همه افراد معلول شدید و خیلی شدید باید حداقل حقوق مصوب سالیانه را دریافت نمایند، توضیح داد: برای اجرای این بند از قانون نیازمند 9 هزار و 800 میلیارد تومان بودجه هستیم که این مبلغ حدود سه برابر سازمان بهزیستی کشور است به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا ابتدا این قانون را برای معلولان شدید و خیلی شدید دهک های مالی صفر تا سه اجرا کنیم. به این ترتیب هر سه ماه برای 191 هزار خانوار بین 360 تا 480 هزار تومان مستمری پرداخت می گردد که این مبلغ برای مهر، آبان و آذرماه پرداخت شده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با تاکید بر اینکه ما به دنبال توسعه مراکز شبانه روزی نیستیم و به همین جهت نیز از پرداخت هزینه مراقبت در منزل حمایت خواهیم کرد، شرح داد: مجموعه افرادی که در مراکز شبانه روزی از جمله سالمندان، معلولان ذهنی و حرکتی دارای ضایعه نخاعی و... نگهداری می شوند، 47 هزار نفر هستند که تنها 39 هزار نفر از آنها یارانه دریافت می نمایند. با موافقت دولت قرار شده است تا برای بقیه این افراد نیز یارانه اختصاص پیدا کند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه در دی ماه 97 یارانه پرداختی به مراکز شبانه روزی به ازای هر فرد 660 هزار تومان در ماه بود، اظهار کرد: این مبلغ در اواخر سال 97 به 770 هزار تومان افزایش یافت و در آبان ماه سال جاری نیز به 920 هزار تومان رسید. به این ترتیب در کمتر از 10 ماه این مبلغ افزایش یافته است. همچنین این مبلغ برای حدود 14 هزار مبلغ مجهول الهویه حدود یک میلیون و 100 هزار تومان است، دریافت می نمایند.

وی با بیان اینکه هدف ما نباید مستمری دادن به جامعه معلولیت باشد بلکه باید آنها را توانمند کنیم، توضیح داد: از امروز تا خاتمه سال ادارات بهزیستی موظف شدند تا ابتدا ساختمان سازمان بهزیستی در هر استان را مناسب سازی نمایند و به این ترتیب دسترسی معلولان به این مرکز را تصویب نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 دی 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 599

به "شروع رایزنی برای دریافت سهمیه بنزین معلولان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع رایزنی برای دریافت سهمیه بنزین معلولان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید