آزمایشگاه های سیاستی؛ ساختارهایی نوظهور در دنیای امروزی

به گزارش بانوی ایران، به گزارش خبرنگاران ، کتاب آزمایشگاه های سیاستی (مفاهیم، ابزارها و کاربردها) نوشته سیدسروش قاضی نوری، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبائی، حامد نصیری، دانشجوی دکتری مدیریت فناوری دانشگاه علامه طباطبایی و پروانه آقایی، دانشجوی دکتری سیاست گذاری علم و فناوری دانشگاه تربیت مدرس منتشر شد و در دسترس علاقه مندان قرار گرفت.

آزمایشگاه های سیاستی؛ ساختارهایی نوظهور در دنیای امروزی

آزمایشگاه های سیاستی، ساختارهای نوظهوری هستند که سیاست های عمومی را به شیوه ای مبتکرانه مبتنی بر طراحی، به ویژه با مشارکت شهروندان و نهادهای دولتی، تدوین می کنند. با وجود محبوبیت روزافزون این آزمایشگاه ها در سطح جهان و نقش پررنگ آنها در طراحی روش هایی برای سیاست گذاری، مطالعات کمتری در خصوص مفهوم شناسی آنها به شکلی جامع اجرا شده است؛ تا جایی که از واژه آزمایشگاه سیاستی با تعابیر مختلفی در جهان استفاده می شود. از طرفی ویژه سازی این آزمایشگاه ها برای سیاست های علم و فناوری، موضوعی است که نیازمند بررسی های بیشتر و پیشنهادهای ساختاری و معنایی است.

با این هدف کتاب آزمایشگاه های سیاستی (مفاهیم، ابزارها و کاربردها) در قالب چهار فصل سازمان یافته است. در دو فصل اول، با مرور تجربیات جهانی در خصوص آزمایشگاه های سیاستی، ماهیت، ساختار و سازوکار آنها و همچنین رویکردهای تحقیقی در آزمایشگاه های سیاستی بررسی و مطالعه شده است. در فصل سوم هم، با توجه به ویژگی های این نوع از آزمایشگاه ها، پیشنهاد هایی برای شکل دهی به آزمایشگاه سیاستی ویژه حوزه علم، فناوری و نوآوری مطرح می شود.

همچنین در انتها و در بخش چهارم، با هدف مروری بر تجارب مهم ترین آزمایشگاه های سیاستی جهان، یک دسته بندی از انواع این آزمایشگاه ها ارائه شده و سپس در قالب آن دسته بندی برخی از مرتبط ترین مراکز مورد بررسی قرار گرفته اند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 12 آبان 1400 بروزرسانی: 12 آبان 1400 گردآورنده: banoirane.ir شناسه مطلب: 1894

به "آزمایشگاه های سیاستی؛ ساختارهایی نوظهور در دنیای امروزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایشگاه های سیاستی؛ ساختارهایی نوظهور در دنیای امروزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید